Kaķis.
Kaķis.
Foto: SHUTTERSTOCK

Latvijā mikročips piešķirts vairāk nekā 30 tūkstošiem kaķu 15

Latvijā ar mikroshēmu ir apzīmēti kopumā 30 957 kaķi un 203 mājas seski, liecina Lauksaimniecības datu centra (LDC) apkopotā informācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tostarp kopš 14.marta, kad Saeima pieņēma grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā un Veterinārmedicīnas likumā, līdz 1.jūlijam ar mikroshēmu tika apzīmēti 5557 kaķi un 15 mājas seski, bet kopš attiecīgo likumu stāšanās spēkā, proti, kopš 1.jūlija apzīmēti vēl 3033 kaķi un 13 mājas seski.

Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) Mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas pārstāve Lita Konopore aģentūrai LETA pastāstīja, ka cilvēku aktivitāte kaķu apzīmēšanai ar mikroshēmu no brīža, kad tika pieņemti grozījumu likumā, bija negaidīti liela un arī pēc likumu grozījumu stāšanās spēkā interese saglabājas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jautāta par kaķu apzīmēšanas ar mikroshēmu kontroli, viņa atbildēja, ka nekur pasaulē šādas darbības par nodokļu maksātāju naudu netiek veiktas. Tomēr, ja būs konstatēts pārkāpums, dzīvnieka īpašniekam atkarībā no pārkāpuma rakstura varēs uzlikt par pienākumu piespiedu kārtā apzīmēt dzīvnieku ar mikroshēmu vai arī piemēros sodu.

Tāpat Konopore minēja, ka pēdējās izmaiņas regulējumā saistībā ar kaķu apzīmēšanu ar mikroshēmu stājās spēkā 17.jūlijā, kas līdz tam apgrūtināja veterinārārstu darbu, jo veterinārārsti nevarēja cilvēkiem paskaidrot, kuros gadījumos var izvēlēties kaķus neapzīmēt ar mikroshēmu.

Viņa atzīmēja, ka izņēmuma grupas obligātai apzīmēšanai ar mikroshēmu ir nepieciešamas, jo nav jēgas ieviest likumus, kurus iedzīvotāji nepildīs. Tāpēc, piemēram, ar mikroshēmu nav jāapzīmē kaķis, kurš nepamet iekštelpas, jo nebūtu iespējams ieviest kontroles mehānismu, ar kuru valsts līmenī šādu apzīmēšanu kontrolēt.

Konopore arī pauda, ka Latvijā, līdzīgi kā Lielbritānijā, ielas kaķus neapzīmē, bet tiem tiek nogriezta daļa auss, lai tos atpazītu no attāluma un atkārtoti netvarstītu. Ja neapzīmēts kaķis tiks konstatēts uz ielas, to var uzskatīt par klaiņojošu un nogādāt patversmē. Pēc tam, lai kaķi atgūtu, īpašniekam var nākties pierādīt, ka kaķis tam pieder un jautājumu skaidrot ar tiesas palīdzību.

LVB ir brīvprātīga sabiedriska organizācija, kas apvieno veterinārmedicīnas izglītību ieguvušus veterinārārstus un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes studentus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.