Latvijā masveidā izcērtot vērtīgākos kokus 0
Meža kopējā masa Latvijā atjaunojas straujāk nekā tiek izcirsta, taču vienlaikus masveidā tiek izcirsti vērtīgākie koki, RīgaTV 24 raidījumā “Preses klubs” sacīja ekonomists un Rīgas domes deputāts Juris Pūce (LRA/LA).
“Meža kopējā masa Latvijā atjaunojas straujāk nekā tiek izcirsta, bet jāsaprot, ka runājam te par masu, nevis par dažādiem veidiem. Koki ir dažādi – priedes ir vērtīgi koki un veido noteiktu Latvijas mežu tipu, savukārt alkšņi ir mazāk vērtīgi un veido dīvainu krūmāju. Mums vairāk tagad aug alkšņu, un mēs izcērtam tās priedes,
Pūce norādīja, ka mežu izciršana un ar to saistītā statistika ir ļoti komplicēts jautājums, jo, par to runājot, biežie vien netiek ņemts vērā tas, ka koki ir dažādi. Jāņem vērā gan tas, cik vērtīgi ir koki, gan tas cik strauji tie aug. “Viena daļa no tiem kokiem ir alkšņi, un viena daļa no tiem kokiem ir ozoli un priedes. Priedes aug daudzus gadus, alkšņi aug strauji un ātri. Priedes ir vērtīgi koki un veido noteiktu Latvijas mežu tipu, savukārt alkšņi ir mazāk vērtīgi un veido dīvainu krūmāju, ar kuru kādreiz mēs gribējām tikt galā,” norādīja Rīgas domes deputāts.
Vienlaikus eksporta statistika liecina par Latvijai labvēlīgām tendencēm. “Mēs joprojām izvedam arī baļķus, bet, ja mēs paskatāmies situāciju, kāda bija pirms 15 vai 20 gadiem, mums pakāpeniski un diezgan strauji ir audzis apstrādātas koksnes īpatsvars. Pilnīgi neapstrādātais baļķis šobrīd ir 25% no eksporta, kādreiz bija 70%,” uz pozitīvajām izmaiņām raidījumā norādīja Pūce.
Raidījuma sižetā izteicās arī LVM Plānošanas vadītājs Aigars Dudelis. Viņš norādīja, ka, runājot par mežu izciršanu, jādomā arī par vides aizsardzību: “Mežizstrāde ir savienojama ar dabas aizsardzību, taču ir jāievēro konkrēti noteikumi – ir jāsaglabā mājvieta dažādām sugām, atsevišķas vietas neizcērtot un neapstrādājot. Atsevišķos gadījumos ir jāievēro laiks, kad meža apstrāde nav pieļaujama, piemēram, laiks, kad putni ligzdo un sāk vairoties.”
Dudelis skaidroja, ka vairāki uzņēmumi jau pielieto metodes, kas padara mežu izciršanu videi draudzīgāku. “Piemēram, uzņēmums “Latvijas Valsts meži” katru sesto hektāru neizcērt un neiejaucas ar meža tehniku, tāpat nestrādā konkrētos laikos, piemēram, pavasaros, lai nekaitētu putnu riestam,” sižetā norādīja Dudelis.