FAKTI 0
* Saskaņā ar “Aerostat” metodoloģiju par aptaukošanos uzskata ķermeņa masas indeksu, kas pārsniedz 30, par lieko svaru – 25. Normāls svars ir 18,5 – 25 robežās.
* Ķermeņa masas indeksu aprēķina, svaru (kilogramos) dalot ar auguma garumu (metros) kvadrātā, piemēram, 75 kg : 1,732 = 25
* Trešais augstākais aptaukošanās problēmu skarto iedzīvotāju īpatsvars pēc Maltas un Latvijas reģistrēts Ungārijā (21,2%), tai seko Igaunija (20,4%), Lielbritānija (20,1%), Čehija (19,3%), Slovēnija (19,2%), Horvātija (18,7%), Somija (18,3%) un Lietuva (17,3%).
* Vismazāk aptaukošanās problēmu skarto ir Rumānijā – 9,4%, Itālijā – 10,7%, Nīderlandē –13,3%, kā arī Beļģijā un Zviedrijā – 14%.
UZZIŅA
* Aptaukošanās jeb adipozitāte ir slimība, kas saistīta ar pārmērīgu tauku uzkrāšanos, kā iespaidā pasliktinās veselība. Visbiežāk liekā svara rašanās ir vairāku faktoru kopums.
* Aptaukošanās var tikt nodota no paaudzes paaudzē. Zināms, ka gēni, ietekmējot noteiktas smadzeņu daļas, kontrolē apetīti, sāta sajūtu un arī to, kā ķermenis uzkrāj vai sadedzina kalorijas.
* Dzīvesveids vistiešākā mērā ietekmē liekā svara rašanos. Ēšanas paradumi, ikdienas fiziskās aktivitātes, nodarbošanās un atpūtas veidi var veicināt vai mazināt tauku uzkrāšanos organismā.
* Daļa cilvēku sāk vairāk ēst, jūtot stresu, negatīvas emocijas, dusmas, nomāktību.
* Dažas slimības var veicināt aptaukošanos un svara pieaugumu, piemēram, pazemināta vairogdziedzera darbība, depresija, arī neiroloģiski traucējumi var rosināt vēlmi ēst pārāk daudz.