Latvija – apalīšu zeme? Skaitļus bojā dāmas gados 0
Vecuma grupā virs 55 gadiem tikai 18% sieviešu ir normāls svars, un šī prāvā iedzīvotāju grupa būtiski ietekmē statistiku valstī kopumā.
Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu iedzīvotāju vidū mūsu valsts pieaugušie aptaukošanās ziņā ir otrajā vietā – jaunākie “Eurostat” dati liecina, ka 21,3% pilngadīgo Latvijas iedzīvotāju konstatēts liekais svars un aptaukošanās. Tas ir otrs augstākais rādītājs ES. Lielāks tuklo cilvēku īpatsvars bijis tikai Maltā, kur šādas problēmas konstatētas 26% pieaugušo. “Sievietēm vecumā virs 55 gadiem šī problēma ir vislielākā, un tieši šā dzimuma un vecuma grupa, kas skaitliski ir ļoti prāva, būtiski ietekmē vidējo rādītāju valstī,” pētījuma datus komentē Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis. Vidēji liekā svara problēmas ES ir 15,9% pilngadīgo, tostarp 16,1% vīriešu un 15,7% sieviešu.
Arī Latvijā veikto veselību ietekmējošo paradumu pētījumu rezultāti atklājuši līdzīgu ainu – tikai nedaudz vairāk par 40% pieaugušo Latvijā ir normāls svars, pārējiem – liekais svars vai aptaukošanās. “Var teikt, ka nācija aptaukojas ar ātrumu puskilograms gadā,” atklāj Slimību kontroles un profilakses centra vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule. Gerontologs Jānis Zaļkalns uz problēmu raugās nedaudz atšķirīgi – viņaprāt, Latvija nebūt nav resnu cilvēku zeme. Sabiedrībā vienkārši izjauktas demogrāfiskās proporcijas: jaunie, aktīvie cilvēki lielākoties no valsts ir aizbraukuši, nedzimst tik daudz bērnu, kā gribētos, bet gados vecu cilvēku skaits pieaug. Arī Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka no 1,9 miljona iedzīvotājiem 23% jeb 457 284 pārsnieguši darbspējas vecumu. No tiem 301 266 ir sievietes un 156 000 vīriešu.
“Ja turpināsies aizbraucēju plūsma no Latvijas – un pagaidām neizskatās, ka šī tendence mazināsies –, sirmo dāmu īpatsvars un arī vidējie liekā svara un aptaukošanās radītāji valstī turpmāk būs vēl lielāki,” prognozē gerontologs.