Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijā izveidota pasaulē pirmā e-cigarešu vākšanas iekārta 13

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Latvijas uzņēmums SIA “WinGo Deposit” pēc gandrīz gadu ilga darba ir izveidojis pasaulē pirmo ar mobilo lietotni savienotu elektronisko cigarešu (e-cigarešu) vākšanas iekārtu un sācis tās ražošanu. Šādas iekārtas uzstādīšana mazina bīstamo atkritumu nonākšanu dabā.

Startējuši taromātu konkursā

SIA “WinGo Deposit” pirmo pieredzi vidi sargājošu iekārtu izveidē un ražošanā guva, piedaloties konkursā par taromātu uzstādīšanu Latvijā. Uzņēmums bija izveidojis ar mobilo lietotni saistītas zaļās stacijas modeli, kur līdztekus dzērienu iepakojumam varēja nodot arī izlietotās baterijas. Turklāt taromāti ar datorredzi atpazina arī saplacinātu iepakojumu, tetrapakas un nosūtīja informāciju uz lojalitātes kartēm. Tomēr konkursa žūrija priekšroku deva Norvēģijas “Tomra” taromātiem, kas patlaban darbojas Latvijas veikalos.

CITI ŠOBRĪD LASA

“WinGo Deposit” darbu turpināja. “Mūsu agrāk izveidotā bateriju vākšanas iekārta lika skatīties plašāk. Secinājām, ka e-cigaretes kļūst par visstraujāk augošo atkritumu plūsmu Eiropā, tomēr depozīta sistēmas tām nav. Tas pārsteidza tāpēc, ka šo cigarešu baterijās ir smagais metāls litijs, kas piesārņo zemi. Šā iemesla dēļ baterijas ir bīstamais atkritums,” teic SIA “WinGo Deposit” vadītājs Vismands Menjoks.

E-cigarešu tirgus aug. Latvijā ik mēnesi pārdod pusotru miljonu šo cigarešu, bet Anglijā ik sekundi – divas e-cigaretes. Līdz šim tās nonāk sadzīves atkritumu tvertnē vai, labākajā gadījumā, šķirošanai novietotajās kartona kastēs, kur atnesot aptuveni 10% izlietoto e-cigarešu. “Dzērienu depozīta sistēma ir pātagas modelis, maksājam 10 centus par pudeli un varam atgūt naudu. Mēs esam izveidojuši burkāna modeli – cilvēkiem nekas nav jāmaksā.

Šķirojot, iemetot e-cigareti vākšanas iekārtā, viņi iegūst digitālos punktus, kurus iemaina pret mašīnas nomu, pret bezmaksas picu vai kafijas dzērienu. Mūsu partneri ir “Carguru”, “OX Drive”, “Narvesen”, kopš janvāra arī “WOLT” un “Lulū Pica”. Izlietotās cigaretes atdodam pārstrādei vai arī eksportējam uz Ukrainu, kur tās izjauc un litiju izmanto lādētāju ražošanai karavīriem,” par izveidoto savākšanas sistēmu stāsta V. Menjoks.

Juridiskais regulējums nerosina vākt

Patlaban spēkā esošais dabas resursu nodokļa likums ir novecojis, uzsver V. Menjoks. Kāpēc? “Nav izdevīgi vākt ne izlietotās e-cigaretes, ne arī baterijas. E-cigaretes ir iekļautas grupā ar elektronikas kodu un kopā ar tālrādi, ledusskapi un citiem sadzīves elektronikas produktiem, kur svarīgs ir atpakaļ savāktais svars.

Mūsu – e-cigarešu – gadījumā svarīgs ir daudzums. Nedrīkst vienā maisā likt elektroniskās cigaretes un ledusskapi tāpēc, ka vienreiz lietojamā cigarete ir patēriņa produkts, ko pērk bieži un atkārtoti. Tālrādi pērk reti, piemēram, reizi piecos gados,” uz labojumu nepieciešamību dabas resursu likumā norāda V. Menjoks.

Reklāma
Reklāma

Viņš teic, ka par šo samezglojumu ir runājis VARAM. “WinGo Deposit” ir rosinājis ministrijas ierēdņus domāt, ka, iespējams, bīstamais atkritums e-cigarete ir jāizceļ atsevišķi un tai ir jāizveido atsevišķa ražotāju atbildības sistēma. Uzņēmējs ir pārliecināts, ka bez dabas resursu nodokļa likmes celšanas tas neizdosies.

“Dabas resursu nodoklis ir jāceļ tāpēc, lai būtu interese šos atkritumus vākt. Piemēram, pirkstiņbaterijas savāc ne vairāk par 45% tāpēc, ka par to vākšanu neviens nemaksā,” tā V. Menjoks.

VARAM savukārt uzskata, ka patlaban noteiktā dabas resursu nodokļa likme 3 eiro/kg ir pietiekama, un neredz vajadzību e-cigaretēm veidot atsevišķu ražotāju atbildības sistēmu.

V. Menjoks vērš uzmanību, ka ES un citās valstīs runā un arī veic darbības tabakas produktu aprites ierobežošanai. E-cigarešu lietojumam ierobežojumus nenosaka. “Anglija gatavojas atteikties no parastās tabakas un darīs to pašu, ko Jaunzēlande – atstās elektroniskās cigaretes. Likumi šajā un arī citās valstīs ir mūsu produktam pretimnākoši.

Latvijas e-cigarešu ražotājs mūs aicina uz Zviedriju un uz Austriju. Patlaban notiek sarunas par investīciju piesaisti ražošanas paplašināšanai,” teic V. Menjoks. Aizvien vairāk e-cigarešu vākšanas iekārtu būšot arī Latvijā.

Komentārs

Vāc to, ko var pārstrādāt

Mairita Lūse, biedrības “Zero Waste Latvija” biedre.
Foto: Timurs Subhankulovs

Mairita Lūse, biedrības “Zero Waste Latvija” biedre: “Vērtējot no vides aspekta, dzērienu depozīta sistēma ir ļoti laba tāpēc, ka ļauj vākt tīrāku iepakojumu un sasniegt ES iepakojuma pārstrādei un otrreizējai izmantošanai izvirzītos mērķus. Depozīta sistēmā var vākt to, kas kādam ir noderīgs.

Priecē, ka Latvijā ir augsts otrreizējai izmantošanai vākto stikla pudeļu daudzums. Mūsu valstī ir izveidota un Rīgā darbojas pasaulē pirmā iekārta izlietoto elektronisko cigarešu vākšanai, turklāt tai ir izveidota arī lietotne, kur uzskaita nodoto iepakojumu un krāj punktus produktu vai pakalpojumu saņemšanai. SIA “WinGo Deposit” izveidotais produkts paplašina depozīta sistēmas sortimentu, ar šo iekārtu varam būt interesanti visai Eiropai.

Patlaban notiek diskusija par īpašu plauktiņu dzērienu iepakojumam uzstādīšanu Rīgas parkos pie atkritumu tvertnēm, kas ļautu cieņpilni vākt pudeles. Mans viedoklis par depozīta maksas celšanu ir piesardzīgs. Lielākai maksai vajadzētu rosināt cilvēkus vēl vairāk ieinteresēt izlietotā iepakojuma nodošanai pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai tirdzniecības vietā.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.