Foto: Shutterstock

Latvija ir eksporta pieauguma radīto darba vietu līdere 0

Eiropas Komisijas pagājušajā nedēļā publiskotā pētījuma dati liecina, ka eksports nodrošina 36 miljonus darba vietu Eiropā. Tas ir skaidrs pierādījums par globalizācijas radītajiem efektiem ekonomikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

36 miljoni darba vietu – tas ir par 66% vairāk nekā 2000. gadā. Varbūt mazāk svarīgi pašai Eiropai, taču pasaulei gan ir svarīgi, ka ES eksports pasaulē ir radījis 20 miljonus darba vietu.

Citi skaitļi liecina, ka uz katru miljardu eiro papildu eksporta Eiropas Savienībā rodas 13 000 darba vietu. Turklāt šīs darba vietas ir vidēji par 12% labāk apmaksātas nekā vidējais atalgojums ES.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patīkami, ka Latvija ir šā eksporta pieauguma radīto darba vietu līderu grupā ar 138% pieaugumu, tāpat kā kaimiņvalstis Lietuva (+153%) un Igaunija (+147%).

Starp interesantām atziņām šajā pētījumā ir arī tā, ka dalībvalstu eksporta pieaugums noved pie daļas radīto darba vietu “pārplūšanas” uz ES kaimiņvalstīm. Konkrēti, 82,4% eksporta radīto atrodas noteiktās valsts teritorijā, bet 17,6% pārplūst uz kaimiņvalstīm.

Te gan Latvijai nav tik ļoti paveicies – lielākie šīs pārplūšanas ieguvēji ir Čehija, Polija, Ungārija, Malta, Nīderlande un Slovēnija. Tiek uzskatīts, ceturtā daļa no eksporta radītā darba vietu pieauguma tiek radīts tieši ar minēto “pārplūšanas” efektu. Latvijā – 17,3%.

Domāju, ka valsts ie­stādēm Latvijā būtu ļoti nopietni jāanalizē, kādi ir šādu darba vietu izvēles mehānismi un kā mēs no 17% varētu savu daļu uzaudzēt līdz 27% vai vairāk.

Ņemot vērā nupat “Digital Freedom Festival” izskanējušo, ka ārvalstu uzņēmēji arvien biežāk izvēlas Latviju par savu uzņēmumu izvietošanas vietu, tad šis mērķis nešķiet nereāls.

Jo skaitļi ir grandiozi – eksports tikai Vācijā vien rada 6,8 miljonus darba vietu, bet citās ES dalībvalstīs vācu eksports rada vēl 1,6 miljonus darba vietu. 270 tūkstoši no tām atrodas Polijā, 160 tūkstoši Itālijā, gandrīz tikpat Nīderlandē, tikai nedaudz atpaliek Čehija un Francija. Un tas ir tikai vienas, lai gan vislielākās, valsts eksports.

Ko tad Latvijas darba tirgus ir ieguvis no ES eksporta? Eiropas Komisijas dati apgalvo, ka eksports ir radījis 157 tūkstošus darba vietu Latvijā. Papildus tam vēl 33 tūkstoši darba vietu ir saistīti ar citu valstu eksportu.

Reklāma
Reklāma

Citiem vārdiem sakot – 21% visu darba vietu valstī ir saistīti ar eksportu. Turklāt Latvijas eksports ir radījis arī 17 tūkstošus darba vietu citās ES valstīs. Dati liecina, ka vairāk nekā 60% eksporta jomā nodarbināto ir vidējas kvalifikācijas darbinieki, gandrīz 30% – augstas kvalifikācijas.

59% no eksporta radītajām darba vietām ir saistītas ar pakalpojumu nozari.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.