Latvijā ievazātas dienvidu ērces; cilvēki saslimst arī ar reto Q drudzi un tularēmiju 0
Latvijā ievazātas ērču sugas no dienvidiem. Speciālisti šo faktu skaidro ar klimata pārmaiņām un atvērtajām robežām. Likumsakarīgi, ka būtiski augusi arī saslimstība ar slimībām, ko ērces pārnēsā. Cik daudz saslimšanas gadījumu fiksēti šogad, noskaidro LNT Ziņas.
Šobrīd ik nedēļu uz Latvijas Infektoloģijas centru tiek atnestas aptuveni 300 ērces. Tomēr ne visas tiek pārbaudītas – par to ir pārsteigts Igors, kurš uz medicīnas iestādi stikla burkā atvedis pirms nedēļas noņemtu ērci. Atteikuma iemesls – ērce esot par ilgu glabāta, un mediķi vien vīrietim ieteikuši sekot līdzi pašsajūtai.
“Vispār no ērču encefalīta mēs visi baidāmies, jo es zinu ļoti bēdīgas pieredzes, ka cilvēki pēc ērču encefalīta ir ļoti cietuši, bez maz vai sāk mācīties runāt un rakstīt – tik spēcīgi ir smadzeņu bojājumu var izdarīt,” viņš saka.
Savukārt Natālija pie speciālistiem nogādājusi ērci, kas, rūpīgi iepakota, atceļojusi no Liepājas, jo tur neesot bijušas iespējas to pārbaudīt: “Mums tā sanāca, ka Liepājas radiniekiem meitiņai iekoda ērce un atvedām ar autobusu pastu. Bērniņam 3,5 gadi un pirmo reizi. Mums tagad ir ļoti daudz tās ērces un daudz cilvēku, kurus sakož.”
Tam Infektoloģijas centrā piekrīt arī galvenā infektoloģe Ludmila Vīksna. Viņa arī novērojusi, ka cilvēki kļuvuši daudz informētāki par ērču pārnēsātajām slimībām. Oficiāli līdz šim apstiprināts 51 ērču encefalīta gadījums, bet 12 cilvēki saslimuši ar ērlihiozi. Ja salīdzina ar situāciju pirms gada, tas ir būtiski vairāk. Taču šogad ir mazāk to cilvēku, kurus ērces inficējušas ar Laimas slimību.
Labvēlīgi klimatiskie apstākļi ir iemesls, kāpēc ērču šogad ir vairāk un kāpēc tās ir aktīvākās – tā skaidro pētnieki. Silto ziemu dēļ tās mostas agrāk un nereti ir aktīvas arī gada aukstākajos mēnešos. Turklāt maigāks klimats veicinājis arī to, ka papildu ierastajām ganību ērcēm ir parādījušās un pie mums spēj izdzīvot arī sugas no siltākām zemēm. Arī tās pārnēsā encefalītu.
Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centra informācija liecina, ka Latvijā vēl bez pieminētajām ērču pārnēsātajām slimībām ik pa laikam tiek konstatētas infekcijas ar mazāk zināmiem nosaukumiem, piemēram, Q-drudzis un tularēmija. Tomēr tie esot ļoti reti gadījumi.