Foto: Pexels

Latvijā iedzīvotāji vairāk uztraucas par antibiotikām gaļā. Vai ir pamats uztraukumam? 0

Pieaugot antibiotiku rezistences izplatībai un diskusijai par tās ierobežošanu, iedzīvotāji, pērkot gaļu, arvien rūpīgāk izvērtē dzīvnieka saskari ar antibiotikām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

AS “Putnu fabrika Ķekava” un tirgus izpētes grupas “RAIT Custom Research Baltic” veiktais pētījums liecina – 74% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju labprātāk izvēlas gaļu, kas audzēta bez antibiotikām.

Turklāt Latvijā pieprasījums pēc paaugstinātas kvalitātes gaļas ir lielāks nekā kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, kur to izvēlas attiecīgi 68% un 69%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Antibiotiku rezistence jeb mikroorganismu noturība pret antibiotiku iedarbību ir pieaugoša sabiedrības veselības problēma, ko veicina nepārdomāta antibiotiku lietošana.

Lopkopības nozare ir viens no lielākajiem antibiotiku patērētājiem pasaulē, tādēļ arī pārtikas ķēde ir viens no ceļiem, kā rezistence izplatās apkārtējā vidē.

Rezistento baktēriju izplatību un nonākšanu cilvēka organismā dzīvnieku valsts produkti veicina tad, ja dzīvniekiem bijusi saskare ar antibiotikām.

Aptauja rāda, ka 85% iedzīvotāju Latvijā ir nobažījušies, ka gaļa, ja dzīvnieku audzēšanā ir izmantotas antibiotikas, var atstāt negatīvu ietekmi uz veselību.

“Bažas par antibiotiku ietekmi uz organismu ir pamatotas, un pozitīvi, ka cilvēki aizvien mērķtiecīgāk izvēlas pārtikas produktus, to skaitā gaļu, kam nav bijusi saskare ar antibiotikām. Vienlaikus gandrīz puse aptaujāto jeb 46% iedzīvotāju atzinuši, ka antibiotiku rezistences izplatību tieši ar pārtiku nesaista,” norāda Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns Kaspars Kovaļenko.

“Antibiotiku patēriņš veterinārmedicīnā ir samērā augsts, un ar antibiotikām ir atļauts ārstēt tos dzīvniekus, kas ir saslimuši. Apturēt arvien augošo rezistenci vidē var tikai maksimāli ierobežojot antibiotiku lietošanu.

Atsevišķi progresīvi domājoši gaļas ražotāji Latvijā jau šobrīd ir atteikušies no antibiotiku izmantošanas, un šāda iniciatīva mudina arī citus pārdomāt savu ražošanas pieeju, vienlaikus veicinot kopējā antibiotiku patēriņa samazināšanu nozarē.”

Reklāma
Reklāma

Priekšnosacījums, kas ļauj gaļas ražotājiem pasargāt dzīvniekus no saslimšanas un līdz ar to antibiotiku izmantošanas, ir augsta labturība, augstvērtīga barība un pārdomāta biodrošība. Tā iespējams nodrošināt ne tikai paaugstinātu gaļas kvalitāti, bet arī samazināt rezistences izplatības risku apkārtējā vidē.

Šobrīd “Putnu fabrika Ķekava” ir vienīgais ražotājs Latvijā, uz kura ražotās produkcijas iepakojuma ir izvietots marķējums “Audzēts bez antibiotikām”, kas pircējam apliecina – putns nav ticis ārstēts ar antibiotikām.

Salīdzinot datus ar ESVAC (Eiropas veterināro antimikrobiālo līdzekļu patēriņa uzraudzība) 2018. gadā publicēto apkopojumu par kopējo antibiotiku patēriņu Eiropas Savienībā, “Putnu fabrika Ķekava” antibiotiku patēriņa rādītāji ierindojas starp viszemākajiem ES valstīs un ir vienā līmenī ar tādiem TOP3 kvalitātes līderiem kā Norvēģija, Islande un Zviedrija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.