Foto: Pexels.com

Latvijā dubultojies sifilisa gadījumu skaits. Ārsti ceļ trauksmi par seksuāli transmisīvo infekciju strauju izplatību Eiropā 76

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) 2024. gada martā publicētie dati atklāj seksuāli transmisīvo infekciju (STI) strauju izplatību Eiropas Savienības valstīs. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) norāda, ka arī Latvijā šogad pieaudzis sifilisa un gonorejas gadījumu skaits, un atgādina iedzīvotājiem par prezervatīvu lietošanu dzimumkontakta laikā, vēsta portāls “Lsm.lv”.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Salīdzinoši ar 2023. gada attiecīgo periodu reģistrēto sifilisa gadījumu skaits gandrīz divkāršojies.

2023. gada pirmajos piecos mēnešos bija reģistrēti 20 sifilisa gadījumi, bet 2024. gadā attiecīgajā periodā – 39 gadījumi. Kopumā visvairāk sifilisa gadījumu reģistrēti Rīgā – 24 gadījumi, savukārt 12 administratīvajās teritorijās reģistrēti no viena līdz trim sifilisa gadījumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī gonorejas gadījumu skaits šogad pirmajos piecos mēnešos pieaudzis, bet nenozīmīgi (par 6%), savukārt, diagnosticētas hlamidiozes gadījumu skaits samazinājies par 10%.

Atgādina par drošām dzimumattiecībām
Ņemot vērā, ka šobrīd ir vasaras ceļojumu un dažādu festivālu sezona, kas pulcē cilvēkus no visas Eiropas, ir svarīgi apzināties STI inficēšanās riskus, izplatību, zināt, kā proaktīvi rīkoties, lai pasargātu sevi no inficēšanās, kā atpazīt STI un kā rīkoties, ja ir aizdomas par inficēšanos, atgādināja SPKC.

“Ļoti svarīgi izmantot ticamu informāciju no veselības aprūpes speciālistiem, nenodarboties ar pašārstēšanos un nepakļaut citus cilvēkus inficēšanās riskam, ja ir STI simptomi vai aizdomas par inficēšanos,” norāda SPKC.

Uzsverot drošāku dzimumattiecību svarīgumu STI profilaksē, SPKC atgādina par prezervatīvu lietošanu dzimumkontakta laikā, jo neārstētas STI var radīt nopietnas sekas veselībai – neauglību, dzimumorgānu iekaisumus u.c. bojājumus.

Neārstēts sifiliss vēlākās stadijās rada neatgriezeniskas izmaiņas visos orgānos un nervu sistēmā, kam seko invaliditāte vai pat nāve.

STI simptomi var būt:

  • nesāpīgas, cietas čūliņas uz ārējiem dzimumorgāniem;
  • izsitumi uz ādas un gļotādām – sārti plankumi, mezgliņi;
  • palielināti limfmezgli;
  • pastiprināti, nepatīkami izdalījumi no dzimumorgāniem;
  • sāpes un dedzinoša sajūta urinējot;
  • bieža urinēšana;
  • apsārtums, ādas, gļotādas bojājumi un nieze dzimumorgānu rajonā;
  • izsitumi uz ķermeņa;
  • sievietēm – asiņošana, kas nav saistīta ar mēnešreizēm, un sāpes makstī dzimumakta laikā.

Netradicionālo dzimumattiecību gadījumā, kā orālais vai anālais dzimumakts, lokālas STI pazīmes var parādīties uz citu orgānu gļotādām, piemēram, rīkles gonorejas gadījumā – kakla sāpes un apsārtums, bet rektālās gonorejas gadījumā – izdalījumi no taisnās zarnas, kas ne vienmēr tiek pamanīti.

Vienlaikus jāņem vērā, ka STI bieži var noritēt bez simptomiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.