Pasaules Banka: Latvija ir uzņēmējdarbībai 23.labvēlīgākā valsts pasaulē 0
Latvija pašlaik ir uzņēmējdarbībai 23.labvēlīgākā valsts pasaulē, kas ir par divām pozīcijām zemāk nekā pirms gada, liecina trešdien publiskotais Pasaules Bankas (PB) un Starptautiskās Finanšu korporācijas (IFC) jaunākais pētījums “Doing Business 2015” (“Nodarbošanās ar biznesu 2015”), kurā izvērtēta uzņēmējdarbības vide 189 pasaules valstīs un teritorijās.
Pērn salīdzinājumā ar abām pārējām Baltijas valstīm Latvijas sniegums bija vissliktākais, tomēr šogad Lietuva ir ierindota 24.vietā, jeb, pēc jaunās metodoloģijas, tādā pašā vietā kā pagājušajā gadā. Igaunija šogad reitingā ir ierindota 17.vietā jeb par vienu vietu zemāk nekā pērn.
“Doing Business” veidotāji gan norāda, ka šā gada reitings nav objektīvi salīdzināms ar pagājušā gada rezultātiem, jo ir mainīta metodoloģija.
Pētījuma autori norādīja, ka 2013./2014.gadā Latvija, tāpat kā Baltkrievija, Bruneja, Kongo Demokrātiskā Republika, Ķīna un Seišelas, vienkāršoja nodokļu iekasēšanas procesu. Latvija 2013.gada janvārī ieviesa vienkāršotu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksas kārtību.
Tomēr tajā atzīts, ka mūsu valsts ir apgrūtinājusi uzņēmējdarbības sākšanu, palielinot reģistrācijas, banku un notāra nodevas. Vienlaikus kā uzņēmējdarbību veicinoši faktori minēti ne tikai PVN atmaksas uzņēmumiem vienkāršošana, bet arī elektroniskās sistēmas uzņēmumu ienākuma nodokļa atmaksai uzlabošana un darba devēja sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes samazinājums.
Latvija pēc uzņēmējdarbības sākšanas procesa izvērtējuma ierindota 36.vietā, būvatļauju saņemšanas rādītājā – 47.vietā, pēc elektrības saņemšanas rādītāja – 89.vietā, īpašuma reģistrēšanas rādītājā – 32.vietā, kredīta saņemšanas rādītājā – 23.vietā, mazākuma investoru aizsardzības rādītājā – 49.vietā, nodokļu nomaksas procesa izvērtējumā – 24.vietā, pārrobežu tirdzniecības rādītājā – 28.vietā, līgumu apstiprināšanas rādītājā – 16.vietā, bet maksātnespējas procesa izvērtējumā – 40.vietā.
Komentējot Lietuvas paveikto uzņēmējdarbības veicināšanā “Doing Business” reitinga veidotāji norādījuši, ka tā ir atvieglojusi uzņēmuma izveidi, atceļot prasību par obligātu uzņēmuma zīmogu, kā arī paātrinot PVN maksātāja reģistrāciju Valsts Nodokļu inspekcijā. Tāpat Lietuva ir atvieglojusi būvatļauju saņemšanu, samazinot laiku, kādā ir jāizskata pieteikums tādai atļaujai. Uzteikta arī Lietuvas elektroniskā sistēma līgumu tiesiska apstiprinājuma saņemšanai.
Lietuva uzņēmējdarbības sākšanas rādītājā ierindota 11.vietā, būvatļauju saņemšanas rādītājā – 15.vietā, pēc elektrības saņemšanas rādītāja – 105.vietā, pēc īpašuma reģistrēšanas rādītāja – 9.vietā, pēc kredīta saņemšanas rādītāja – 23.vietā, pēc mazākuma investoru aizsardzības – 78.vietā, pēc nodokļu nomaksas procesa rādītāja – 44.vietā, pēc pārrobežu tirdzniecības rādītāja – 21.vietā, pēc līgumu apstiprināšanas rādītāja – 14.vietā, bet pēc maksātnespējas risināšanas rādītāja – 67.vietā.
Igaunija uzņēmējdarbības sākšanas rādītājā ierindota 26.vietā, būvatļauju saņemšanas rādītājā – 20.vietā, bet pēc elektrības saņemšanas rādītāja – 56.vietā, īpašuma reģistrēšanas rādītājā – 13.vietā, kredīta saņemšanas rādītājā – 23.vietā, mazākuma investoru aizsardzībā – 56.vietā, nodokļu nomaksā – 28.vietā, pārrobežu tirdzniecības rādītājā – 6.vietā, līgumu apstiprināšanas rādītājā – 50.vietā, bet maksātnespējas risināšanas rādītājā – 37.vietā.
Vairākas vecās Eiropas Savienības valstis krietni atpaliek no Baltijas valstīm uzņēmējdarbības labvēlīguma jomā. Piemēram, Nīderlandei šāgada pētījumā atvēlēta tikai 27.vieta, Francijai – 31.vieta, Beļģijai – 42.vieta, bet Itālijai un Grieķijai – attiecīgi 56.un 61.vieta.
No bijušajām padomju republikām Gruzija ieņem 15.vietu, Armēnija – 45.vietu, Baltkrievija – 57.vietu, Moldova – 63.vietu, Kazahstāna – 77.vietu, Azerbaidžāna – 80.vietu, Ukraina – 96.vietu un Uzbekistāna – 141.vietu.
No lielajām ekonomikām Krievijai piešķirta 62.pozīcija, Ķīnai – 90.vieta, Japānai – 29.vieta un Vācijai – 14.vieta.
Par pasaulē vislabāko valsti uzņēmējdarbībai PB pētnieki jau devīto gadu pēc kārtas atzinuši Singapūru, kurai seko Jaunzēlande, Honkonga, Dānija, Dienvidkoreja, Norvēģija, ASV, Lielbritānija, Somija, Austrālija un Zviedrija.
Visvājākie rādītāji ir Kongo Demokrātiskajai Republikai, Čadai, Dienvidsudānai, Centrālāfrikas Republikai, Lībijai un Eritrejai, kuras ierindotas 184.–189.vietā.
“Doing Business 2014” ir jau 12.pētījums par mazo un vidējo uzņēmumu novērtējumu par regulējumu, kas ietekmē uzņēmējdarbību.
Pētījumā uzņēmējdarbības vides labvēlīgums vērtēts, ņemot vērā tādus šo vidi raksturojošus faktorus kā uzņēmējdarbības sākšana, licenču iegūšana, darba likumi, īpašuma reģistrācija, kredītu pieejamība, investoru aizsardzība, ārējā tirdzniecība, līgumu nosacījumu ievērošana un uzņēmējdarbības izbeigšana.