Latvijā darbu sācis globālais biotehnoloģiju uzņēmums “Biogen”. Saruna ar kompānijas ģenerāldirektoru Miko Fernstrēmu 3
Globālais biotehnoloģiju uzņēmums Biogen šī gada decembrī ir uzsācis savu darbību Latvijā ar mērķi aktualizēt smadzeņu saslimšanu ārstēšanu, ilgtermiņā uzsākot klīniskos pētījumus un izstrādājot valsts mēroga programmu šādu slimību atbalstam.
Par spīti Covid-19 krīzes apstākļiem, izmantojot attālinātā darba iespējas, uzņēmums ir izveidojis birojus un komandu visās Baltijas valstīs. Jaunas farmācijas kompānijas ienākšana Latvijā ir retums.
Aicinājām uz sarunu Biogen Latvia ģenerāldirektoru Miko Fernstrēmu.
Kas ir jūsu galvenā motivācija atvērt jaunu pārstāvniecību Baltijā?
Biogen ir veikusi stratēģisku soli paplašināt savu darbību vairākās valstīs visā pasaulē un jaunu biroju atvēršana Baltijas valstīs ir daļa no šīs stratēģijas. Mēs vēlamies būt tuvāk pacientiem un sadarbības partneriem valstīs, kurās ir pieejami mūsu medikamenti.
Mēs uzskatām, ka tiešā pārstāvniecība palīdzēs mums radīt jaunas sadarbības iespējas un sekmēt inovācijas, lai spētu labāk palīdzēt pacientiem.
Kā jūs izlēmāt atvērt atsevišķas pārstāvniecības katrā no Baltijas valstīm? Parasti lielie uzņēmumi mūsdienās aprobežojās ar vienu galvaspilsētu Baltijā.
Katrai no Baltijas valstīm ir atšķirīga veselības aprūpes sistēma, tāpēc vienota biroja izveide visā Baltijā neizpildītu mūsu mērķi būt tuvāk pacientiem un sadarbības partneriem. Pārstāvība katrā valstī atsevišķi ļauj mums pilnvērtīgi iekļauties katras valsts veselības aprūpes sistēmā.
Kādi ir galvenie Biogen darbības virzieni globāli un ko plānojat uzsākt Latvijā?
Biogen ir viens no vadošajiem uzņēmumiem, kas darbojas neirozinātnē. Mēs esam lielākie zāļu ražotāji multiplās sklerozes ārstēšanai. Biogen bija pirmais uzņēmums, kas izstrādāja ārstēšanas metodes muskuļu atrofijai. Šobrīd mēs veicam pētījumus, lai izstrādātu vairākus medikamentus neiroloģiskām saslimšanām kā ALS, Alcheimera un Parkinsona slimībām.
Papildus mēs strādājam pie medikamentu komercializācijas imunoloģiskām saslimšanām un acu slimībām. Daži no mūsu jaunajiem produktiem citās valstīs jau ir procesā, lai saņemtu tirdzniecības atļaujas.
Uzsākot darbību Latvijā, mēs piedāvājam medikamentus multiplās sklerozes un muskuļu atrofijas ārstēšanai. Jo ātrāk mēs saņemsim tirdzniecības atļauju, jo ātrāk medikamenti nonāks pie pacientiem.
Šis laiks liekas īpaši sarežģīts, lai ienāktu jaunā tirgū. Kā minējāt, šī ir daļa no ilgtermiņa stratēģijas, vai pandēmijas laiks neradīja šķēršļus jūsu uzņēmuma palielināšanai?
Mēs bijām nolēmuši izplesties jaunos tirgos un esam to īstenojuši par spīti Covid-19 krīzei. Mēs patiesi lepojamies ar savu komandu un esam pateicīgi visiem partneriem Latvijā, kas mums ir palīdzējuši īstenot šo soli. Visus sagatavošanās darbus šajā laikā veicām attālināti, sākot no biroja atrašanas līdz pat komandas izveidei Latvijā.
Kā Covid-19 ir ietekmējis jūsu biznesu?
Mēs esam saglabājuši fokusu nodrošināt mūsu medikamentus pacientiem, kam tie ir nepieciešami un, es varu teikt, ņemot vērā šo laiku, esam izdarījuši patiesi labu darbu.
Vairāki farmācijas uzņēmumi Covid-19 laikā izstrādāja jaunus produktus vai mainīja savu darbību, vai jūsu uzņēmumā kas ir mainījies šajā laikā?
Līdzīgi kā citās industrijās, galvenās izmaiņas saistītas ar to, ka īsā laikā ieviesām attālināto darbu. Pārmaiņas ir bijušas patiesi ievērojamas. Labs piemērs pilnīgi virtuālam darbam ir jau minētā Latvijas ofisa atvēršana pilnīgi attālināti.
Ir vēl vairākas mazākas izmaiņas, ko esam veikuši arī izpētes procesā, lai pielāgotos Covid-19 izraisītajām pārmaiņām.
Kāds ir kopējais investīciju daudzums, ko plānojat ieviest Latvijā?
Kā mūsu pirmās investīcijas Latvijā noteikti varam minēt mūsu pirmos darbiniekus. Tālākās investīcijas ir atkarīgas no tā, vai spēsim Latvijā uzsākt klīniskos pētījumus.
Piemēram, Somijā Biogen kopā ar citiem farmācijas uzņēmumiem izveidoja sadarbību ar biobankas projektu Finngen, kas ir nesis vairāku miljonu vērtas investīcijas Somijā.
Mūsu mērķis būtu panākt šādas sadarbības arī Latvijā. Lai tas notiktu vispirms mums nepieciešams uzsākt darbību un saprast tirgus iespējas.
Cik cilvēkus plānojat nodarbināt jaunajā Biogen Latvijas ofisā?
Latvijā darbu uzsāksim ar nelielu komandu, kas izveidos pamata pārstāvniecību. Attīstoties sadarbībām un atrodot jaunas iespējas, kā arī paplašinot mūsu produktu portfolio, ceram, ka varēsim tuvākajos gados paplašināt arī komandu.
Jūs minējāt, ka plānojat sadarboties ar vietējiem partneriem Latvijā, kādus speciālistus jūs meklējat?
Mūsu galvenais fokuss ir smadzeņu pētniecība. Smadzeņu saslimšanas rada lielu slogu gan iedzīvotājiem, gan veselības aprūpei. To ārstēšana sastāda ⅓ no visām Eiropas veselības aprūpes izmaksām.
Novērojot strauju populācijas novecošanos gan Eiropā, gan Latvijā ir paredzams, ka šis slogs tikai pieaugs, ja laicīgi netiks radīti jauni risinājumi. Mēs vēlamies būt daļa no šī risinājuma, tādēļ mēs aicinām sadarbības partnerus Latvijā kopīgi vērst uzmanību uz smadzeņu veselību.
Praksē mēs vēlamies sadarboties, piemēram, ar universitātēm, pētniecības institūtiem, kā arī pat digitāliem jaunuzņēmumiem, kas strādā šajā jomā. Mēs esam ieinteresēti Latvijā uzsākt klīniskos pētījumus.
Kad varētu tikt uzsākti klīniskie pētījumi Latvijā?
Mēs esam ļoti ieinteresēti šajā iespējā, tāpēc līdz ko uzsāksim pilnvērtīgu darbību Latvijā, sāksim izpēti, lai saprastu šīs iespējas un to, kā savienot iespējamās vietas, kur veikt šos pētījumus Latvijā, ar mūsu globālajiem virzieniem.
Mēs ceram, ka tas varētu īstenoties jau tuvākajā nākotnē.
Jūsu produkti jau ir pieejami Latvijas tirgū. Kā jūs vērtētu Latvijas veselības aprūpi tieši attiecībā uz neiroloģisko saslimšanu ārstēšanu?
Mēs ļoti pozitīvi vērtējam Latvijas ārstu ekspertīzi šajā jautājumā, tāpēc esam priecīgi par iespēju sadarboties nu jau klātesoši ar mūsu pārstāvniecību Latvijā Mums jau ir bijusi iespēja virtuāli sazināties ar dažiem Latvijas neiroloģijas ekspertiem un piedalīties vērtīgās diskusijās.
Sadarbībā ar šiem ekspertiem mēs vēlamies nacionālā līmenī vērst uzmanību uz smadzeņu saslimšanām.
Kā jau iepriekš minēju, smadzeņu saslimšanas rada tikpat lielu slogu Latvijā, kā citās Eiropas valstīs.
Pārsvarā valstīm ir noteiktas stratēģijas onkoloģisko saslimšanu vai kardiovaskulāro slimību ārstēšanai, taču līdz šim nav pievērsta pietiekama uzmanība smadzeņu saslimšanu ārstēšanai.
Kopā ar ekspertiem Latvijā vēlamies pievērst uzmanību šai tēmai un kopīgi izstrādāt programmu smadzeņu saslimšanu ārstēšanai.
Kas ir jūsu galvenie ilgtermiņa mērķi Latvijas tirgū?
Veselības aprūpes sistēma ir kļuvusi daudz integrētāka, tāpēc nav efektīvi darboties noslēgti no pārējiem. Mūsu galvenā loma ir izstrādāt un komercializēt medikamentus, taču mēs saredzam savu ieguldījumu arī sekmējot Latvijas veselības aprūpes sektora inovācijas un attīstību.
Mēs vēlamies veidot sadarbības ne tika ar ārstiem, bet arī ar pētījumu institūtiem, akadēmiķiem, jaunuzņēmumiem un citiem partneriem, kas vēlas attīstīt veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā.