Latvijā dabasgāzes cena patērētājiem ir zemāka par ES vidējo 0
Latvijā dabasgāzes cena mājsaimniecībām un uzņēmumiem ir zemāka par Eiropas Savienībā (ES) vidējo dabasgāzes cenu, teikts Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas regulējumu.
Ministrijā informēja, ka Latvijas dabasgāzes mazumtirdzniecības cenas, kas tieši skar mājsaimniecības jeb lietotājus ar patēriņu līdz 25 000 kubikmetriem gadā, kopš 2013.gada kopumā samazinājušās.
Laika periodā no 2013.gada līdz 2017.gada beigām Latvijas mājsaimniecības vidēji maksājušas 0,0456 eiro par kilovatstundu (kWh), kas ir nedaudz vairāk kā Igaunijā, savukārt mazāk kā Lietuvā, un ES kopā, kur vidējā mazumtirdzniecības cena iepriekšminētajā laika periodā sasniedza 0,0659 eiro par kWh.
Arī dabasgāzes vairumtirdzniecības cenas, kas attiecas uz uzņēmumiem ar gāzes patēriņu virs 25 000 kubikmetriem gadā, kopumā ir zem ES vidējā cenu līmeņa. Laika periodā no 2013.gada līdz 2017.gada beigām Latvijas lielie patērētāji vidēji maksāja 0,0456 eiro par kWh, kas ir nedaudz vairāk kā vidēji Igaunijā, bet mazāk kā vidēji Lietuvā un ES, kur vidējā vairumtirdzniecības cena no 2013.gada līdz 2017.gada noslēgumam bija 0,0659 eiro par kWh.
EM norādīja, ka Latvijas mājsaimniecību patērētās dabasgāzes apjoms, salīdzinot ar uzņēmumu patēriņu ir ļoti neliels, un lielākā daļa mājsaimniecību dabasgāzi izmanto galvenokārt ēdiena pagatavošanai, un jau patlaban dabasgāze veido visai nelielu daļu mājsaimniecību ikmēneša izdevumu.
“Mājsaimniecībai, kura izmanto dabasgāzi ēdiena pagatavošanai gāzes plītī, ar tai raksturīgo patēriņu līdz pieciem kubikmetriem mēnesī, dabasgāzes izmaksas veido aptuveni 3,86 eiro mēnesī, kas ir 0,57% no 2017.gadā aprēķinātās vidējās neto mēneša darba algas Latvijā un 0,9% no minimālās algas Latvijā,” norādīja ministrijā.
Latvijā ir aptuveni 379 900 mājsaimniecību, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai un 52 600 mājsaimniecību, kuras dabasgāzi izmanto apkures vajadzībām. No Latvijas dabasgāzes kopējā patēriņa, kas ir aptuveni 1,3 miljardi kubikmetru dabasgāzes, 8,9% patērē mājsaimniecības. EM sacīja, ka lielai daļai mājsaimniecību ieguvumi no dabasgāzes tirgus atvēršanas ir netieši un saistīti ar konkurētspējīgām un prognozējamām izmaksām par siltumenerģiju un karsto ūdeni.
Savukārt patērētājiem, kuri dabasgāzi izmanto apkurei, ar aptuveno mēneša patēriņu 250 kubikmetri dabasgāzes, mēneša maksājums sasniedz aptuveni 119,19 eiro mēnesī, kas veido 17,7% no 2017.gadā aprēķinātās vidējās neto mēneša darba algas Latvijā un 27,7% no minimālās mēneša darba algas Latvijā.