Valmiera.
Valmiera.
Publicitātes foto

Latvijā būvē arvien zaļāk un ilgtspējīgāk – noslēdzies energoefektīvāko ēku konkurss 1

Noslēdzies konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2019”. Secinājumi – būvējam arvien zaļāk un ilgtspējīgāk, un ēkas ar mazāku resursu patēriņu kļūst par ēku atjaunošanas standartu visur, tikai ne Rīgā, kas šajā procesā desmitiem reižu atpaliek no citām Latvijas pilsētām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Nav labākas motivācijas par labu piemēru!” uzrunājot uzvarētājus, atzīmēja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

“Pēdējo 10 gadu laikā Latvijā ir tikušas atjaunotas vairāk nekā 800 daudzdzīvokļu ēkas, un visvairāk atjaunoto ēku ir Kurzemes reģionā – 245. Savukārt visaktīvākie dzīvokļu īpašnieki bijuši Liepājā, kur atjaunotas 114 daudzdzīvokļu ēkas, seko Valmiera, Ventspils un Jelgava. Ņemot vērā, ka lielākais daudzdzīvokļu ēku skaits ir Rīgā, aicinātu Rīgas pašvaldībā esošos namu apsaimniekotājus sasparoties un aktīvāk iesaistīties renovācijas procesā, piemēram, “Rīgas namu pārvaldnieks” līdz šim ir atjaunojis tikai sešas ēkas. Lai šodienas laureāti – 2019. gada energoefektīvākās ēkas Latvijā – kalpo par izcilu piemēru citām pilsētām, daudzdzīvokļu, ražošanas un sabiedriskām ēkām, kā arī privātmājām kļūt energoefektīvākām un videi draudzīgākām.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekonomikas ministram piebalsoja arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, kurš uzsvēra energoefektivitātes lomu izmaksu un emisiju samazināšanai.

Savukārt žurnāla “Būvinženieris” galvenā redaktore Antra Ērgle uzsvēra, ka konkursa rezultāts ir simtiem atjaunotu ēku ar mazāku resursu patēriņu, mājīgāku vidi un ilgāku mūžu, kur ieguldīti desmitiem miljonu eiro, tūkstošiem dzīvokļu īpašnieku, ekspertu, būvnieku, projektu vadītāju un padomdevēju zināšanas, labā griba un enerģija.

Izceļ labāko pieredzi

Pirmo vietu nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka 2019” un Simpātiju balvu interneta balsojumā ieguva ēka Siguldā, Institūta ielā 10 (projekta pasūtītājs – biedrība “Institūta 10 Sigulda”).

Renovācijas gaitā ārsienas siltinātas ar siltumizolācijas materiālu 250 un 510 mm biezumā, bēniņu pārsegums siltināts attiecīgi ar materiālu 210 un 100 mm biezumā, pagraba/grīdas pārsegums ar materiālu 220, 50 un 30 mm biezumā, jumta segums ar materiālu 220 mm biezumā.

Veikta durvju nomaiņa uz alumīnija konstrukcijas durvīm, logi nomainīti ar PVC logiem. Ēkai ir gan centralizētā, gan lokālā siltumapgāde – tiek izmantots apkures katls un elektriskie sildītāji.

Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā, un tiek veikta atsevišķa uzskaite karstā ūdens sagatavošanai. Ventilācijai tiek izmantota mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.

Ēkā izveidota energoefektīvas teritorijas jeb telpu apgaisme, izveidota zibensaizsardzības un pārsprieguma aizsardzības sistēma. Ēkas apkurei pirms renovācijas tika izmantots 159 kWh/m2 gadā un pēc renovācijas – 50 kWh/m2 gadā, sasniedzot teicamo 68% ietaupījumu.

Reklāma
Reklāma

“Lai sasniegtu tik veiksmīgus rezultātus, mājas atjaunošanai nepieciešama kompleksa pieeja,” stāsta projekta autora – firmas “Eņģeļu pilsēta” pārstāvis Kristaps Turauskis.

“Reizēm atjaunošanas laikā nenomaina inženiertehniskās komunikācijas. Tā ir kļūda. Komunikācijas laika gaitā ir fiziski un morāli novecojušas. Mēs mājai nomainījām visas novecojušās inženiertehniskās komunikācijas un vertikālas viencauruļu apkures sistēmas vietā izveidojām horizontālo divcauruļu sistēmu. Tagad katrs dzīvokļa īpašnieks var savu siltumenerģijas patēriņu individuāli regulēt un kāpņu telpā katram ir individuālais skaitītājs. Tāpat mēs iestiklojām un nosiltinājām balkonus, kas novērsa aukstuma tiltus. Pirmajā stāvā pārveidojām ieejas durvis tā, lai būtu mazāki siltuma zudumi.”

Valmiera.
Publicitātes foto

Kategorijā “Jaunbūve” pirmās vietas ieguva divas daudzdzīvokļu ēkas Valmierā. “Vai nu dari kārtīgi, vai nedari neko,” spriež Valdis Jēgers, “Valmieras namsaimnieka” valdes priekšsēdētājs.

“Pārdomāti būvējot mājas, mēs panākam zemākas ekspluatācija izmaksas, un nākamajiem dzīvokļu īrniekiem par to būs prieks. Viss domāts pašu cilvēkiem, lai Valmiera plaukst!”

Ekonomikas ministrijas Simpātiju balvu saņēma arī “Valkas namsaimnieks”.

“Šogad mēs pirmo reizi izmēģinājām sistēmu un ieguvām pieredzi,” stāsta Ivo Meļķis, “Valkas namsaimnieka” valdes loceklis.

“Nākamgad arī startēsim un rezultāti noteikti būs labāki. Domāju, pēc trim, pieciem gadiem būsim nosiltinājuši līdz 70% no mūsu dzīvojamā fonda. Jāatzīmē arī raitā sadarbība ar finanšu instrumentu “Altum”. Esam tuvos kaimiņos ar igauņu Valgu, un jāatzīmē, ka neatpaliekam no viņiem. Mums ir pamatīgāk nostrādāta siltināšanas sistēma, igauņi vairāk vērības piegriež vēdināšanai ar rekuperāciju.”

Atzinība par ilgtspējīgu domāšanu

Žūrijas atzinību un VARAM balvu “Klimata draugs” saņēma biedrība “Pūre 22” par izcilu piemēru ilgtspējīgai domāšanai, kas ir sekmējusi ne tikai resursu taupīšanu, bet arī radījusi ērtu un sakoptu apkārtējo un iekšējo vidi.

No “Latvenergo” viņi balvā saņēma skrejriteni, lai varētu aktīvāk propagandēt savu pieredzi tuvākajā un tālākajā apkārtnē.

“Mūsu māja celta 1974. gadā un gadu gaitā bija galīgi nolietojusies,” stāsta juriste Inese Kurzemniece, biedrības “Pūre 22” valdes priekšsēdētāja.

“Sapratām, ka atjaunošanai neizmantot “Eiropas naudu” ir negudri, jo beigās vinnētāji būsim mēs paši. Mūsu mājas vēlmi sakārtot vidi varējām realizēt, pateicoties grozījumiem MK noteikumos, jo sākotnēji uz “Altum” finansējumu varēja pretendēt tikai mājas, sākot ar pieciem dzīvokļiem, tagad – sākot ar trim. Lai cik dažādi ir manas mājas iedzīvotāji, esam uz viena viļņa, jo varējām tūlīt pēc būvdarbiem sākt bruģēt pagalmu. Pēdējos labiekārtojuma elementus – soliņus, velostatīvus, atkritumu urnas uzstādījām paši, organizējot talku, tad arī sējām zāli, apkopām krūmus. Mūsu mājai ātrā problēmu apzināšana notiek “Whatsapp” grupā, pieļauju, ka tas ir laika jautājums, kurā brīdī tā sāks darboties kā pašpalīdzības grupa. Tagad varu ar citiem dalīties pieredzē un palīdzēt realizēt siltināšanas projektus.”

Konkursa rezultāti

Nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2019”: 1. vieta – atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Siguldā, Institūta ielā 10.

Nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2019. Jaunbūve”: 1. vieta divām daudzdzīvokļu ēkām Valmierā Mālu ielā 1 un Ķieģeļu ielā 8.

Nominācijā “Energoefektīvākā sabiedriskā ēka Latvijā 2019” 1. vieta – sabiedriskā ēka: Liepājas Olimpiskā centra manēža Brīvības ielā 55 Liepājā.

Detalizēta informācija par šā gada konkursa laureātiem, kā arī 2. un 3. vietas ieguvējiem pieejama pielikumā un konkursa mājaslapā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.