Latvijā būs lielākais 3D printēšanas centrs Ziemeļeiropā 0
“Latvijas Bizness”, AS “Latvijas Mediji”
Uzņēmums “AM Craft” no pasaulē lielākā industriālo 3D printeru ražotāja “Stratasys” (ASV) ir iegādājies un uzstādījis četrus lielizmēra industriālos 3D printerus. Tādējādi jau 2021. gada pavasarī Rīgā atradīsies lielākais lielizmēra industriālo 3D printeru parks Ziemeļeiropā, kas fokusēsies uz sertificētu aviācijas un medicīnas produktu ražošanu.
3D printeru parks tiek veidots, pateicoties noslēgtajam līgumam starp uzņēmumu un Centrālo finanšu un līguma aģentūru projekta “Digitāli kontrolētas plastmasas produktu ražotnes izveide, radot automatizētu industriālo 3D printeru līniju” ietvaros. Projekta īstenošanai “Luminor” banka ir piešķīrusi aizdevumu 804 000 eiro apmērā.
“Baltic3D” kopš 2018. gada nodrošina dažādu aviācijas projektu īstenošanu ārvalstu partneriem lidmašīnu apkopes jomā un jaunu detaļu izstrādē lidmašīnu salona interjera pilnveidošanā.
“Pieaugot darba apjomam un turpinot kvalificēties kā piegādātājam arvien lielākiem industrijas spēlētājiem, saskārāmies ar problēmām skaidrot par uzņēmuma dažādiem darbības virzieniem. Nolēmām, ka vieglāk un klientiem saprotamāk būs, ja visu, kas specializēsies uz sertificētu aviācijas detaļu ražošanu, nodalīsim jaunā uzņēmumā,” paskaidro SIA “AM Craft” līdzīpašnieks un valdes loceklis Jānis Jātnieks.
Šāda centra izveide Rīgā ir loģiska, ņemot vērā “Air Baltic” biznesa lēmumu par fokusēšanos uz “Airbus” lidmašīnām un uzņēmuma plānoto apkopes centru Rīgā, kā arī jau esošos Baltijā strādājošos lidmašīnu apkopes uzņēmumus “Magnetic MRO” Tallinā un “FL Technics” Viļņā.
“AM Craft” uzdevums ir kļūt par ražošanas bāzi un saņemt nepieciešamos ražošanas sertifikātus, lai varētu specializēties uz sertificētu aviācijas detaļu ražošanu. “Uz iekārtām varēsim drukāt arī detaļas citiem transporta nozares virzieniem – vilcieniem, tramvajiem, autobusiem, tostarp arī militārajiem transportlīdzekļiem,” uzsver uzņēmuma līdzīpašnieks Didzis Dejus.
“Lielizmēra 3D printeru piegāde ir tikai daļa no projekta. Mūsu uzdevums ir radīt automatizētu līniju, kas spēs apkalpot 3D printerus 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā un nodrošināt manuālu procesu automatizāciju, kas būtiski palielinās ražošanas procesa izsekojamību, atkārtojamību un detaļu atdzišanu kontrolētā vidē. Šāda procesa automatizācija tik lieliem industriāliem FDM tehnoloģijas 3D printeriem ar darba laukumu 90x90x90 cm ir novitāte pasaulē un industrijā,” papildina Jānis Jātnieks.
Iegādājamo iekārtu kopējais budžets ir 2 000 000 EUR, no kuriem 1 100 000 EUR ir plānots kā ERAF atbalsts. Projekta īstenošana ir plānota līdz 2021. gada 28. aprīlim. Projekta īstenošanas rezultātā tiks radītas piecas jaunas darba vietas.