Ulmanim pārmet, ka krīzi nepārlaida uz Roņu salas 4

1921. gada decembrī Latvijas Ministru prezidents Zigfrīds Anna Meierovics intervijā igauņu žurnālistam apstiprināja Roņu salas svarīgumu Latvijai, taču atzina, ka mainīt tās statusu būtu ļoti grūti, ņemot vērā, ka sala jau ierakstīta Igaunija konstitūcijā kā valsts sastāvdaļa, un tās atdošana Latvijai prasītu referendumu. Igaunijas ārlietu ministrs Ants Pīps tajā pašā laikā uzskatīja, ka Roņu salas jautājums nemaz neeksistē – tā pieder Igaunijai, tam piekrītot arī salas iedzīvotāju vairākums, un Rīgas līcis esot visiem atklāta jūra.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
Lasīt citas ziņas

Galu galā Roņu salas, tāpat kā Lauru kolonijas jautājumu izņēma no Latvijas–Igaunijas robežkomisijas kompetences un nodeva valdību pārziņā. Nacionāli noskaņotajā “Latvijas Sargā” tobrīd varēja lasīt pārmetumus, ka Kārļa Ulmaņa pagaidu valdībai 1919. gadā vajadzējis nevis “garlaikoties” uz “Saratova” Liepājas reidā, bet gan kuģot uz Roņu salu un pārlaist krīzi tur – tas būtu bijis daudz prātīgāk, tad nevienam vairs nerastos jautājumi par salas piederību.

1922. gada beigās salā jau bija Tallinas iecelts bākas uzraugs un salas komendants – kāds armijas leitnants. Igaunijas vēstnieks Rīgā Jūliuss Seljamā gan noliedza gatavošanos salu militarizēt, lai kontrolētu Rīgas līci.

CITI ŠOBRĪD LASA

1923.gada maijā roņsaliešiem bija tas gods pirmo reizi piedalīties Igaunijas parlamenta Rīgikogu vēlēšanās. Balsstiesīgs bija 71 vīrs un 73 sievas. Viņi nobalsoja par “zviedru listi”, kas balotējās Sāmsalā un citās saliņās. Jūnija beigās uz Roņu salu kuģī “Regīna” izbrauca Latvijas valdības pārstāvju un Rīgā akreditēto ārvalstu diplomātu delegācija. Ko tā tur darīja, ziņots netika, taču interesanti, ka vasaras beigās aeroplānā uz salu atlidojis Igaunijas iekšlietu ministrs, lai pārbaudītu baumas, ka notiekot kāda aģitācija pret Roņu salas pievienošanos Igaunijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.