Foto-LETA

Latvijā 144 teritorijās dzeramajam ūdenim pazeminātas prasības 0

Latvijā 144 teritorijās pa centralizētu ūdens apgādes sistēmu piegādātajam dzeramajam ūdenim noteiktas pazeminātas nekaitīguma vai kvalitātes prasības, liecina Veselības inspekcijas (VI) apkopotā informācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Dzeramā ūdens kvalitātes neatbilstības gadījumā inspekcijai ir tiesības piemērot pazeminātas ūdens kvalitātes prasības – īpašās normas -, ja tas nerada apdraudējumu patērētāju veselībai un attiecīgajā teritorijā citādā veidā nav iespējams nodrošināt dzeramā ūdens piegādi iedzīvotāju vajadzībām, kā arī – ja ūdens kvalitātes pasliktināšanos nav iespējams novērst 30 dienu laikā. Dzeramā ūdens īpašās normas tiek piešķirtas uz laiku līdz trīs gadiem.

Šobrīd deviņas šādas vietas ir Gulbenes novadā, astoņas – Alūksnes un Rēzeknes novadā, septiņas – Jelgavas un Kuldīgas, sešas – Dagdas, Priekules, Viļānu un Daugavpils novadā, piecas – Jūrmalā un Madonas novadā, četras – Amatas, Ogres, Ozolnieku un Līvānu novadā, trīs – Babītes, Balvu, Riebiņu, Viesītes un Dobeles novadā, divas – Tukuma, Skrundas, Auces, Krāslavas, Limbažu un Inčukalna novadā. Savukārt pa vienai šādai vietai ir Rīgā, Beverīnas, Brocēnu, Iecavas, Carnikavas, Apes, Kokneses, Jēkabpils, Krimuldas, Lubānas, Pļaviņu, Rojas, Ropažu, Rugāju, Rūjienas, Salacgrīvas, Saldus un Sējas, kā arī Smiltenes, Stopiņu, Varakļānu, Vecumnieku, Talsu un Zilupes novadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairumā gadījumu iemesls īpašā statusa piešķiršanai ir palielināts dzelzs daudzums ūdenī. Atsevišķos gadījumos arī palielināts amonija, sulfāta un mangāna saturs.

Būtiski, ka no minētajām 144 dzeramā ūdens vietām 54 īpašais statuss noteikts jau otro reizi, bet 41 – trešo reizi.

Lūgumu noteikt īpašās normas VI iesniedz komersants, ūdens piegādātājs, pašvaldība vai cits iesniedzējs. Savukārt VI pienākums ir sniegt atzinumu par ūdensapgādes sistēmā konstatēto apdraudējumu cilvēku veselībai un veicamajiem korektīvajiem pasākumiem.

Īpašo normu piemērošanu var pagarināt divas reizes – katru reizi vēl uz trijiem gadiem, tomēr šajā gadījumā VI ir jāiesniedz Eiropas Komisijā nepieciešamības pamatojums. Tāpat VI ir jāziņo EK par katru ūdens piegādātāju, kam noteiktas īpašas normas un kas dienā vidēji piegādā vismaz 1000 kubikmetrus ūdens vai apgādā ar to vairāk nekā 5000 cilvēku.

Kā ziņots, normatīviem atbilstošu dzeramo ūdeni Latvijā saņem 81% iedzīvotāju, aģentūru LETA iepriekš informēja VI. Tās uzraudzībā ir 1342 ūdens apgādes sistēmas, tostarp 1082 publiskās.

Kopš 2010.gada to iedzīvotāju īpatsvars, kuriem tiek piegādāts atbilstošas kvalitātes dzeramais ūdens, ir pieaudzis, liecina statistika. Ja Latvijā kopumā normatīviem atbilstošu dzeramo ūdeni saņem 81% iedzīvotāju, atsevišķos reģionos, piemēram, Kurzemē un Latgalē, šis rādītājs pārsniedz 95%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.