Bērns kā pasaules centrs 0
Bērnu audzināšana Turcijā atšķiras. Lielpilsētās ģimenes nav lielas, daudzās ir tikai viens bērns, un arī tad vecāki nezina, ko iesākt, pamanījusi Skaidrīte. “Bērnus ļoti sargā, varbūt pār mēru. Dzīvesvieta tiek sterilizēta ar hloru un citiem līdzekļiem, tāpēc mazie cieš no alerģijām. Mūsu mājā dzīvo kāds trīsgadīgs puisēns, bet ārā mēs viņu gandrīz neredzam. Auklītei pastaigas neuztic, bet, kad mazo izved mamma, visu laiku viņam kaut ko aizliedz – nedari, neaiztiec, nekāp…”
Turcijā dzīve griežas ap bērnu: viņam tiek dots vislabākais, kā nu ģimenes to izprot. “Bērns ir karalis, un to jūt visur gan pozitīvā, gan negatīvā aspektā. Mani bērni arī no tā iegūst, jo vienmēr tiek lutināti, veikalos regulāri tiek pie saldumiem, bet restorānos bieži atrodas kāds brīvs oficiants, kurš mazos izklaidē un ļauj kaut vai uz galda dancot. Tāpēc mums grūti klājas Latvijā, kur šī brīvība un bērnišķīgā visatļautība ir stipri jāpiebremzē.”
Cilvēcisko attiecību ziņā gan Latvijā var justies brīvāk. “Kad esam Jelgavā, mums vienmēr ir durvis vaļā un visi kaimiņu bērni nāk ciemos. Turcijā bērniem neļauj dzīvoties svešā mājā. Šāda burziņa mums ļoti pietrūkst. Tad satiekamies ar citiem latviešiem brīvākā un nepiespiestā gaisotnē.”
Vīra ģimene sievieti no citas valsts un kultūras uzņēmusi atsaucīgi. “Viņi vispār ir alternatīvi. Dzīvojam neatkarīgi, nejaucamies cits cita lietās. Katrs dzīvo savu dzīvi,” spriež latviete.
Skaidrīte allaž strādājusi – bijis darbs ar lauksaimniecības projektiem, doktorantūra. “Vienīgais brīdis, kurā es biju brīva, – kad piedzima pirmais dēls Arturs un es nesapratu, kur esmu nonākusi. Tobrīd arī iepazinu citu valsti, jauno ģimeni, biju ieslēgusi pauzi doktorantūrā. Jutos pārņemta ar jauno lomu un vidi – tik daudz nezināma un aizraujoša. Kad pabeidzu doktorantūru, arvien vairāk urdīja doma par savu biznesu, gribēju akadēmiskās zināšanas pārbaudīt praksē, lai nākotnē varu pilnvērtīgi dalīties zināšanās ar citiem. Priecājos, ka man pietika drosmes un atbalsta to uzsākt, tagad tikai jāaudzē spēks, lai mērķi īstenotos.”
Vai vīrs atbalsta sievu uzņēmējdarbībā? “Atbalsta, bet ik pa laikam neatbalsta, taču tam diez vai ir saistība ar viņa nacionalitāti,” neslēpj Skaidrīte un paskaidro: “Turcijā ir slikta ekonomiskā situācija, kara draudi un ņemšanās ap prezidentu. Eiro kurss tagad ir paaugstinājies – tas, protams, ir risks jebkuram uzņēmumam, bet apstāties nedomāju. Meklējam dažādus variantus. Nesen satiku klasesbiedreni, kura ieprecējusies Omānā. Sākām runāt – tad laižam uz Omānu manu Anni! Kāpēc ne?”
Skaidrītes ieteikums ādas kopšanai
Attīri, bet nepārcenties!
Iesaku pievērst uzmanību sejas attīrīšanai, kas ir puse no kopšanas panākumiem. Dažiem šķiet, ka seju pietiek noskalot ar ūdeni. Nē, nepietiek – noteikti nepieciešams attīrošs līdzeklis, kas noņem dienas laikā uzkrātos putekļus, sviedrus, taukus. Pat vissmalkākais krēms nespēs pildīt savas funkcijas, ja āda nav tīra. Tā būs vējā izmesta nauda!
Citi iekrīt otrā galējībā – tīra par daudz, ņemot talkā antibakteriālas ziepes, skrubjus, eļļas, kas padara ādu kailu un jutīgu.
Pareizi izvēlēts dabiskas izcelsmes ādas attīrīšanas līdzeklis ir panākumu atslēga mirdzošai un veselīgai sejas ādai.