Publicitātes foto

Latviešu un igauņu “Grammy” laureāti satiekas koncertā 0

18. martā Lielajā ģildē koncertprogrammā “Bartoka mūzika un Vaska vēstījums” satiksies divi prestižās “Grammy” balvas laureāti – latviešu mūziķi, valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un igauņi – “Tallinas Kamerorķestris”, kas saspēlēsies diriģenta Normunda Šnē vadībā. “Kopprojekts, kas ir loģisks abu orķestru izcilās sadarbības turpinājums, atšķirs jaunu lappusi Latvijas muzikālajā kultūrā, piedāvājot klausītājiem diviem stīgu orķestriem komponētus darbus,” uzskata programmas iniciatori.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Lasīt citas ziņas

Gaidāmā koncerta programmas epicentrā būs viens no ievērojamākajiem temperamentīgā ungāru klasiķa Bēlas Bartoka sacerējumiem – 1936. gadā tapušais opuss “Mūzika stīgām, sitaminstrumentiem un čelestai”. Tas iecerēts kā divu stīgu orķestru “saruna” – skaņdarbs klausītāju ieved suģestējošā divbalsu sapņu tēlu pasaulē, kam kulminācijas brīžos lemts izvērsties mežonīgā muzikālā kaujā. Stīgu orķestrus papildina bagātīgs perkusiju klāsts – ksilofons, timpāni, cimbalas, mazās bungas un lielā basa bunga, tamtami, kā arī čelesta un klavieres. Skaņdarbs kā muzikāls audekls vairākkārt ticis izmantots kinolentēs, pazīstamākās no tām – Stenlija Kubrika 1980. gada psiholoģiskās spriedzes trilleris “Mirdzums” (“The Shining”) un Spaika Džonsa 1999. gadā maģiskā reālisma žanrā uzņemtā komēdija “Būt Džonam Malkovičam”.

Latviešu mūziku abu orķestru kopprojektā pārstāvēs šā gada jubilārs Pēteris Vasks – starptautiski vispazīstamākais latviešu komponists, putnu balsu apdziedātājs, tumsas un gaismas pretstatu fiksētājs. “Man ir prieks, ka mans opuss “Vēstījums” skanēs šajā apvienotajā divu orķestru skanējumā. Tas ir vēstījums no Latvijas mežiem, Latvijas ezeru krastiem, jūras krasta. Tas ir vētījums, kurā dalos priekā ar to sajūtu, cik skaista ir mūsu daba. Varēs dzirdēt gan putnu balsu imitācijas, varbūt pat saullēkta vīziju. Reizē neesmu malā stāvošs vērotājs, bet klātesošs, jo skaņdarbā domāju arī par to, cik mūsu daba ir apdraudēta. Ceru, ka šajā vēstījumā sajutīsit pozitīvo enerģiju, dabas klātbūtni,” par skaņdarbu stāsta komponists.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī čehu komponista Bohuslava Martinū “Dubultkoncerta diviem stīgu orķestriem, klavierēm un timpāniem” kompozicionālajā struktūrā izmantota divu stīgu orķestru “sarunas” metode. Martinū “Dubultkoncerts” tapis 1938. gadā, politiski sarežģītā laikmetā, kas dramatisko pretrunu un muzikālā piesātinājuma nozīmē to savij ar Bartoka un Vaska muzikālās valodas raksturu.

Kā rezumējošs akords koncertā ieskanēsies arī 21. gadsimta skaniskās intonācijas – abu orķestru sniegumā tiks pirmatskaņots 1975. gadā dzimušā igauņu komponista Tauno Aintsa jaundarbs “Concerto for two”.

Koncertprogramma tiks piedāvāta arī mūsu ziemeļu kaimiņzemes klausītāju muzikālajam vērtējumam. 20. martā abi orķestri diriģenta Normunda Šnē vadībā uzstāsies Tallinā koncertzālē “Estonia”.

Varbūt noder!!

Koncerts: 18. II 19.00 Rīgā Lielajā ģildē

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 20

Programmā: Bēla Bartoks, “Mūzika stīgām, sitaminstrumentiem un čelestai”; Bohuslavs Martinū, “Dubultkoncerts diviem stīginstrumentu orķestriem, klavierēm un timpāniem”; Pēteris Vasks, “Vēstījums”; Tauno Aintss, “Concerto for Two”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.