Latviešu tradicionālie skābētie kāposti 0
Latvieši izsenis skābējuši kāpostus, tie ir mūsu tautas ēšanas tradīcijas gadsimtu garumā. Skābēts produkts ir veselīgs, jo kontrolētā rūgšanās procesā veidojas vērtīgas vielas, kas labvēlīgi iedarbojas uz mūsu gremošanas sistēmu. Turklāt šādi tiek saglabāti vērtīgie vitamīni un citas vielas, jo produkts netiek karsēts vai pasterizēts.
Sastāvdaļas
• 2 kg galviņkāpostu
• 70 g burkānu
• 40 g sāls
• ēdamkarote ķimeņu
Pagatavošana.
Kāpostus saēvelē vai sagriež smalkās skaidiņās (ne biezākās par 2 mm). Pēc tam ar kartupeļu stampu sastampā, pievieno sāli, ķimenes, rīvētus burkānus un rūpīgi samaisa. Pieblīvē izvēlētajā traukā un uzliek slogu tā, lai nedaudz izspiežas kāpostu sula. Traukam jāatstāj vismaz 5 cm brīvas vietas, jo raudzēšanas laikā veidojas gāzes, kas piepaceļ masu uz augšu. Trauku novieto siltā vietā raudzēties. Rūgšanas laikā radušās putas jānosmeļ. Kāposti rūgst 7–10 dienas, ja tie novietoti 18 °C, bet zemākā temperatūrā rūgšana norit gausāk. Pēc ieskābšanas trauks jānovieto vēsumā, lai kāposti nepārskābst.
Kraukšķīgi, aromātiski kāposti, gadiem pārbaudīta recepte.
UZZIŅA
• Latvieši izsenis skābētos kāpostus glabājuši koka mucās, mūsdienās – lielos emaljētos traukos, citviet pasaulē izmanto plastmasas maisiņus, kas paredzēti saldēšanai. Tie ir ļoti izturīgi, ar aizvelkamu augšpusi. Šādi ērti skābēt nelielus daudzumus, turklāt produktam netiek klāt skābuma mušiņas.
• Rūgšanas procesu ļoti ietekmē apkārtējās telpas temperatūra, tāpēc produktu ieteicams reizi dienā pagaršot. Būs gana skābēts, ja tas kļuvis aromātisks, skābens, viegli kraukšķīgs, bet tajā pašā laikā vidū mīksts, nevis ciets kā, piemēram, svaigs kāposts.
SVARĪGI
Kad rūgšana beigusies, gatavos skābētos produktus vislabāk uzglabāt 0–2 °C temperatūrā.