Foto – Aija Geida

Latviešu pīle pret marokāņu tadžinu! 0

Agrāk saimnieces plaši izmantoja sautējamo trauku, kuru dēvēja par pīli, un kādus kulinārijas šedevrus mācēja tajā pagatavot! Tagad smalkos žurnālos lasām par dažādiem keramikas podiņiem, kuros top ļoti līdzīgi ēdieni. Vai tie labāki?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Mēs tiecamies pēc smalkiem katliem un pannām ar īpašiem pārklājumiem, nanotehnoloģijām, titāna keramiku un citiem brīnumiem, pārbaudītas vērtības nostumjot malā. Vai tiešām latviešiem tik tradicionālā pīle ir nepraktiska un aizvēsturiska? Patiesībā jau ikdienā tiekam visādi stimulēti (akcijas, reklāmas, slēptie reklāmraksti u.c.), lai rastos vēlme aizvien iegādāties ko jaunu, un tā piekraujam savu mitekli ar tik daudzām ekstrām, no kurām dažas nemaz neiztur laika pārbaudi. No bēniņiem izvilku čuguna pīli, noberzu un ieeļļoju lietošanai, bet pie keramiķa iegādājos mūsdienīgu sautējamo trauku, sauktu par tadžinu, lai veiktu eksperimentu – vai abu veidu traukos iznāk vienādi garšīgs ēdiens?

 

Par labu pīlei

Lai gan jauno un dārgo tehnoloģiju izstrādātāji apgalvo, ka viņu trauki ir mūžīgi, praksē var pārliecināties par ko citu. Jebkura panna vai sautējamais trauks, ja lieto to ikdienā, kalpo vidēji 1,5 – 2 gadus. Nolietojas, mazliet saskrāpējas – pat tad, ja pret to izturas ļoti saudzīgi. Šis ir pirmais pluss, kur pīle pārspēj visus modernos cepamtraukus – tā tiešām ir mūžīga. Vismaz viena saimniece diezin vai savā mūžā var noberzt savu pīli tiktāl, ka biezā čuguna siena saruktu līdz kritiskai robežai…

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrs pluss – pīlē var sutināt produktus ūdenī vai buljonā, vai arī pārslacīt ar eļļu un vienmērīgi, lēnām cept taukvielās. Daži dara tā, ka apakšā saliek kartupeļus, sīpolus un rīvētus burkānus, virsū – treknāku gaļas gabaliņu, un tauki, kas iztek, vienmērīgi pārklāj dārzeņus. Izdodas lielisks gaļas sautējums ar dārzeņiem. Šādā pīlē ideāli iznāk sutināti skābie kāposti, piemēram, ar dzērvenēm vai speķa gabaliņiem.

Ja mājās nav cepeškrāsns, pīlē var gatavot cepeti. Tajā labi izdodas dažādas mērces, piemēram, gulašs, kā arī plovs, ribiņas, vistas gaļa.

 

Par gatavību – abos traukos ēdiens bija gatavs vienlīdz ātri, šajā jomā zaudētāju nav. Viss notika 45 minūtēs! Par vienmērību – godīgi jāatzīst, ka tadžina ir pārāka.

 

Pīlē izdevīgi gatavot, ja jāpasniedz pusdienas vai vakariņas lielākam skaitam cilvēku – tā ir ļoti ietilpīga un, ja būs arī vairāku veidu salāti, siltā ēdiena pietiks vidēji 8 cilvēkiem (tradicionālā izmēra pīlē). Ja tas it gulašs, pietiks vidēji pat 16 – 18 cilvēkiem.

Visi ēdieni, kas kādu laiciņu ir jāsutina, iznāk ideāli. Patiesībā jau pīlē var gatavot jebkuru un, galvenais, to nav iespējams piededzināt – ja nu vienīgi ieliksiet sausus kartupeļus bez taukvielām un ūdens. Ja vien apakšā palej kaut mazliet ūdens vai eļļas, viss izdodas lieliski. Liels pluss, ka pīli var likt uz jebkuras sildvirsmas, tai nekas nekaitē. Pat ja mājās ir tikai mazā vienriņķa elektriskā plītiņa, iznāk burvīgs cepetis!

Vēl pēdējā labā īpašība šim cepamtraukam – ēdiens ilgi saglabājas silts, pastāvot paliek vēl maigāks, liekas, ka pats kūst mutē.

Alumīnija pīle ar biezām malām maksā, sākot no 8,5 latiem (Latvijā ražo SIA “Kamerūns”). Čuguna pīles var iegādāties baltkrievu preču veikaliņos, krāmu tirdziņos, arī Rīgā, Matīsa tirgū ir redzētas. Ja labi pameklē, atradīsies šķūnīšos, bēniņos un citās vietās, kur mājinieki mēdz nolikt ilgi nelietotas lietas…

Reklāma
Reklāma

 

Arī tadžinai savi plusi 


Tadžina ir interesants sautējamais trauks, kurā var salīdzinoši ātri un viegli pagatavot veselīgu ēdienu bez taukvielām. Viss tā noslēpums ir unikālajā konusveida vākā. Trauka apakša sakarst, bet vāka augšdaļa ir salīdzinoši vēsāka, tāpēc karstais gaiss iekšpusē visu laiku rotē – paceļas augšā, krīt lejā, tad atkal augšā un lejā… Tas izskaidro, kāpēc ēdiens ir gatavs vienmērīgi – nevis tikai apakšā, kamēr augšā vēl ciets. Lielākais pluss, ka šajā cepamtraukā tiešām var gatavot ēdienu bez taukvielām. Gluži sausā tadžinas pamatnē tomēr produktus nevar likt, jāpielej neliels daudzums ūdens.

Tradicionāli marokāņi tadžinā gatavo jēra gaļu ar dārzeņiem. Var darīt tā – apakšā saliek gaļu, uz tās – dārzeņus. Krūzē, kas 2∕3 trešdaļas piepildīta ar ūdeni, iemaisa garšvielas, un vienmērīgi pārlej dārze­ņiem. Var uzslacīt arī sulu no puscitrona. Jāuzmanās ar ūdens daudzumu – ja tā būs par daudz, trauks sāks pilēt, un uz malkas vai indukcijas plīts gadījums ir ļoti nepatīkams. Dārzeņi tadžinā izsautējas ātri, vidēji 40 minūtēs, gaļa ilgāk, jārēķinās pat ar 1,5 stundu.

Lielākais tadžinas mīnuss – tas ir māla cepamtrauks, tātad saudzējams un lolojams, jo viegli plīst…

Tadžinas maksā, sākot no 14 latiem par vienkāršiem, vidēja izmēra traukiem vietējos gadatirgos, līdz pat 45 latiem par liela izmēra (32 cm diametrā) mākslas darbiem.

 

Eksperiments

Vienus un tos pašus produktus gatavoju pīlē un tadžinā, lai salīdzinātu, vai tie vienmērīgi izcepas, cik ātri ir gatavi un kā atšķiras garšas.

Par gatavību – abos traukos ēdiens bija gatavs vienlīdz ātri, šajā jomā zaudētāju nav. Viss notika 45 minūtēs!

Par vienmērību – godīgi jāatzīst, ka tadžina ir pārāka. Kad pīlē paprika, ziedkāposti, cukini un brokoļi bija gatavi, kartupeļi un burkāni izrādījās vēl cieti. Nācās pasutināt visus dārzeņus, un tās bija 10 liekas minūtes. Ja liek tikai gaļu, kartupeļus un burkānus, šī problēma atrisinās pati no sevis, jo visi gatavojas salīdzinoši ilgāk. Savukārt tadžinā visi dārzeņi izcepās vienmērīgi. Pat nedaudz brīnumaini, ka cukini neizjuka, burkāni bija mīksti, ziedkāposti tieši laikā – nevis izjukuši un ūdeņaini, bet saturīgi un aromātiski. Ideāli!

Garšas nianses – daudz kas atkarīgs, kādas garšvielas un cik daudz izmantotas. Ja ir tikai dārzeņi, noteikti jālieto tās, kas patīk – kaltēti pētersīļi vai selerijas, kurkuma, kumīns, koriandrs, fenheļa sēklas, melnie pipari. Ja tadžinā mēģina iztikt bez garšvielām, ēdiens sanāk ļoti pliekans un pat nebaudāms. Tieši tās piedod vajadzīgo asumiņu – pat viena ķiploka daiviņa aromātu visam ēdienam. Arī pīlē ieteicams pielikt garšvielas, vai vismaz salikt ķiplokus vai sīpolus. Gardi, ja ēdienam pirms cepeškrāsns uzslaka citrona vai laima sulu, pievieno garšaugus. Tā kā ēdiens gatavojas noslēgtā vidē, gan pīlē, gan tadžinā tam ir daudz piesātinātāka garša, nekā to pašu cepot parastajā pannā.

 

Svarīgi

Katram savi plusi:

• Pīle: ilgmūžība, ietilpība, ēdienu dažādība, ilgi saglabā siltumu, var likt uz jebkuras sildvirsmas.

• Tadžina: izskats, vienmērīgi pagatavo visus produktus bez taukvielām.

 

Padomi

• Keramiķis, pie kā iegādājos tadžinu, apgalvoja, ka tajā varot gatavot arī uz elektriskās plīts vai gāzes pavarda, vien liesma nedrīkst būt liela un, galvenais, lai nav krasi temperatūras kontrasti. Diemžēl tadžina uz gāzes plīts degļa, kas bija ieslēgts uz vismazāko režīmu, pēc 10 minūtēm ar klusi tikšķi ieplaisāja. Nekas vēl neizlija, bet skaidrs, ka šai tadžinai mūžs būs īss. Ja nepieciešams trauku likt uz gāzes degļa vai keramiskajām virsmām, kas arī ātri uzkarst, vismaz latviešu keramiķu tadžinām obligāti vajadzīgs liesmas izkliedētājs, kurš maksā vidēji 3 latus.

• Ja saplīst tadžinas pamatne (šķīvis), to var iegādāties atsevišķi, piemēram, veikalā “Muhamors”, un tā maksā 2 – 7 latus (atkarībā no izmēra: lētākā 22 cm vai dārgākā 32 cm diametrā, izmēru izvēle liela, ik pa diviem centimetriem), vai pie mūsu keramiķiem.

• Tadžinas pamatne kalpo ilgāk, ja pirms pirmās lietošanas to diennakti izmērcē aukstā ūdenī!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.