Foto: LETA

Latviešu mīlas stāsts “Elles ķēķī” 0

Maijā, sadarbojoties latviešiem ASV un Latvijā, Rīgā un citviet Latvijā paredzēts izrādīt muzikālu stāstu par Ņujorkas mākslinieku grupu “Elles ķēķis. Ņujorka->Latvija”, pavēstīja izrādes producente Laila Baumane.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Izrādes idejas, scenārija, dziesmu un video autore ir ASV dzīvojošā izcilā latviešu mūziķe un aktrise Laila Saliņa, kura šo stāstu izspēlēs kopā ar aktieri Gundaru Silakaktiņu.

Laila Saliņa stāsta, ka izrādes centrā likts mīlas stāsts par viņas vecākiem – dzejnieku Gunaru Saliņu un māti, filoloģi Jautrīti Saliņu, kuri iepazinās kā pusaudži Jelgavas skolotāju institūtā, pavadīja 5 gadus “dīpīšu” (“displaced persons”) nometnē Vācijā, gaidot atļauju izbraukšanai uz Ameriku. “Bet šis ir arī stāsts par tiem dzejniekiem un māksliniekiem, kuri veidoja Elles ķēķa kodolu – dzejnieku Linardu Taunu, gleznotājiem Frīdrihu Miltu un Sigurdu Vīdzirksti, dzejnieku un vēsturnieku Jāni Krēsliņu, un eksistenciālisma rakstnieki Guntis Zariņš. Ceru, ka šī izrāde varētu izraisīt skatītājos pārdomas: kāda būtu bijusi mana dzīve, ja es būtu nokļuvis Ņujorkā pēc kara, bez nekā? Un kādi politiski apstākļi man šodien liktu atstāt savu dzimteni,” teic Laila Saliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Elles ķēķis” (Hell’s Kitchen) ir ostas rajons Ņujorkā, kur 20. gadsimta 50. un 60. gados tikās jauni latviešu trimdas mākslinieki, kas bija ieradušies Amerikā cerībā uz pilnvērtīgu dzīvi atvērtā pilsoniskā sabiedrībā ar tiesībām uz vārda brīvību. Šo nelielo, bet dedzīgo mākslinieku grupu spēcīgi ietekmēja amerikāņu kultūra un Rietumu mākslas virzieni. Savienojot to ar savu latvisko identitāti, viņi izveidoja īpašu stilu un kļuva pazīstami kā Elles ķēķa mākslinieki. Viņu radošais gars iedvesmoja citus latviešu māksliniekus “brīvajā” pasaulē, bet padomju Latvijā aiz dzelzs priekškara par viņiem bija zināms ļoti maz.

Izrādes maijā visā Latvijā

  • Pirmizrāde – 9. maijā 19 Limbažu Administratīvajā ēkā. Ieeja brīva
  • 10. maijā plkst. 19 Saldus Mākslas skolā. Biļetes cena 8 eiro
  • 17. maijā plkst. 17 Dobeles bibliotēkā. Ieeja brīva
  • 23. maijā plkst. 19 Liepājas muzejā. Biļetes cena 10 eiro
  • 24. maijā plkst. 19 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Biļetes cena 15 eiro
  • 26. maijā plkst. 17 Ungurmuižā. Biļetes cena 15 eiro
  • 29. maijā plkst. 19 VEF Kultūras pilī. Biļetes cena 15 eiro
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.