Latviešu māksliniece projekta ietvaros runā par deportāciju tēmu 0
Rīgas Centrālajā stacijā piestājis Eiropas valstu mākslinieku veidots vilciens “Cosmic Underground” desmit vagonu sastāvā. Vēl šovakar Rīgā savdabīgajā vilcienā skatāmas piecas izrādes, kas apvieno vizuālās mākslas, teātra, mūzikas un dzejas elementus.
Mākslas vilciens tapis Tallinā, kur arī tas bija skatāms vispirms. Bet jau šonakt sastāvs dosies uz Viļņu, lai līdz 11. novembrim šķērsotu visu Eiropu no Igaunijas līdz Portugālei. Gandrīz divus mēnešus ilgā ceļojuma laikā ar izrādēm vilciens pieturēs 14 pilsētās piecās valstīs – Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā un Portugālē.
Katra no 10 vagonos izvietotajām instalācijām un spēles telpām tematiski veltīta kādai poļu rakstnieka Staņislava Lema grāmatai vai stāstam. Savukārt pasaulslavenā poļu rakstnieka darbs “Atgriešanās no zvaigznēm” kalpo kā projekta galvenais moto. “S. Lems ir piemērs tam, kā mākslinieks spēj skaidrot zinātni tik vienkārši, lai to saprot pat mazi bērni. Es pats esmu astronoms, un man vienmēr bijusi pro-blēma runāt ar cilvēkiem par savu darbu. Tāpēc esam izveidojuši projektu, kas populāri atspoguļo mūsdienu zinātni,” skaidro projekta idejas autors un režisors Jans Švierkovskis (Polija). Vilcienā skatāmā izrāde ir visdažādākos mākslas veidus un zinātni apvienojošs stāsts par laiku.
Divas vilciena vagonu telpas veidojuši latviešu mākslinieki Gints Gabrāns un Elīna Cērpa. G. Gabrāns radījis savdabīgas aļģu skulptūras, divus baseinus piepildot ar ūdeni ar palielinātu aļģu daudzumu. Aļģes vairojas cilvēku izelpotajā ogļskābajā gāzē, tāpēc, jo vairāk skatītāju apmeklēs šo vagonu, jo tas kļūs krāšņāks, aļģēm starojot ultravioleto staru apgaismojumā. E. Cērpa savu mākslas darbu “Deportācijas neredzamība” veltījusi izsūtījumu tēmai. Tas runā par jebkuru deportāciju visā pasaulē kā vēsturē, tā arī šodien, bet jo īpaši atgādina par izsūtījumiem no Padomju Savienības okupētajām valstīm.
“Manā vagonā nekā nav, ir tikai skaņa. Tā ir elpas simfonija, kas balstīta sufisma un latviešu pagāniskajās elpošanas tradīcijās. Tā iedarbojas uz cilvēku ļoti spēcīgi, uz brīdi nojaucot viņa paša elpošanas ritmu,” sava vagona ideju apraksta māksliniece.
Elpas simfonija tiks atskaņota pilnīgā tumsā, bet tās beigās ar astoņas sekundes garu priekšnesumu E. Cērpas vēstījumu papildinās arī poļu mākslinieks Dominiks Smužnijs.
Projektam ir piesaistīta Eiropas Savienības programmas “Kultūra” finansējums, kas sedz pusi tā izdevumu, kā arī Eiropas Komisijas atbalsts. Latvijā mākslas projekts notiek ar VAS “Latvijas dzelzceļš” un Polijas vēstniecības atbalstu.