Latviešu leģions Eiropā. Ir strēlnieki, ir ieroču nesēji 0
Eiropā basketbola klubu sezona uzņem apgriezienus, tādēļ vērts ieskatīties, kā ar darba meklējumiem veicies mūsu “ārzemniekiem”.
Ar Eirolīgas pierakstu
Vecā kontinenta ietvaros prestižākais turnīrs joprojām paliek ULEB Eirolīga, kurā piedalīsies 16 komandas un pirmo reizi regulārajā sezonā tiks aizvadīts divu apļu turnīrs bez dalījuma grupās. Kam sekot līdzi būs arī mums – divi treneri un četri spēlētāji. Tiesa, daži ar nākotnes cerībām.
Ar iespaidīgu budžetu un lielām ambīcijām tiek veidota Stambulas “Darussafaka” komanda, kurā par Eiropas labi zināmā amerikāņu speciālista Deivida Blata palīgu strādā Ainārs Bagatskis, par fizisko sagatavotību atbild Oskars Ernšteins, bet laukumā spēlēs Dairis Bertāns. Bez skaļām zvaigznēm, taču ļoti sabalansētu sastāvu Stambulas komanda līdz šim uzvarējusi visas desmit pārbaudes spēles.
Bez lielām pārmaiņām starpsezona pagājusi Vācijas čempionu Bambergas “Brose Basket” nometnē, kur par treneri palicis Andrea Trinkjeri, par vienu no galvenajiem viņa ideju realizētājiem laukumā – Jānis Strēlnieks.
Eirolīgā spēlēs arī brāļu Rodiona un Artūra Kurucu pārstāvētās Spānijas komandas. 18 gadus vecais Rodions Kurucs, kuram apskatnieki prognozē vietu starp NBA drafta pirmajiem desmit spēlētājiem, pirms sezonas bija “Barcelona” pamatsastāva rotācijā, taču savainojuma dēļ nevarēs spēlēt līdz novembrim. Visticamāk, šogad redzēsim viņa debiju gan Spānijas čempionātā, gan Eirolīgā.
Artūrs Kurucs 16 gadu vecumā (!) pārbaudes spēlēs devās “Baskonia” sākuma sastāvā, taču tobrīd dažādu iemeslu dēļ komandas vēl nebija pilnā sastāvā. Visticamāk, šajā sezonā pieredzi būs jākrāj otrajā komandā Spānijas pēc spēka trešajā līgā, tomēr viss liecina, ka “Baskonia” ar saviem jaunajiem rēķinās. Cerēsim, ka tiks dota arī iespēja! Kurucam ar Vitorijas klubu ir septiņu gadu līgums, bet aizvadītajā vasarā viņš ar vidēji 10,4 gūtiem punktiem bija viens no Latvijas kadetu izlases līderiem.
Pasečņiks turpina Kanāriju salās, Šmits – Madridē
Spānijas ACB līgas čempionāts joprojām ir spēcīgākais Eiropā un tur ir vēl divi mūsējie. Anžejs Pasečņiks turpinās izaugsmi “Gran Canaria” sistēmā, lai gan pie jauna trenera pagaidām tas nenākas viegli – spēles laiks ir minimāls. Kluba sistēmā ir arī Kristaps Gludītis un pērnās LBL sezonas atklājums Klāvs Čavars, kuri spēlēs otrās komandas sastāvā.
Valmierietis Rolands Šmits “Fuenlabrada” sistēmā ir kopš 2011. gada. Klubs, parakstot jaunu līgumu ar 21 gadu veco spēka uzbrucēju, jaunajā sezonā cer sagaidīt nopietnu pienesumu komandas spēlē. “Fuenlabrada” sistēmā ir arī 16 gadus vecais Anrijs Miška.
Viņi aizbrauca no VEF
No “VEF Rīga” pasaules plašajos ceļos devušies daudzi spēlētāji. Izņēmums nav arī šī vasara. Otro reizi karjeru ārpus Latvijas mēģinās attīstīt Mareks Mejeris, kuram pirmais piegājiens Spānijā nebija pats veiksmīgākais. Šoreiz izvēle kritusi uz “Chalon” komandu Francijā, kas startēs arī FIBA Eiropas kausa izcīņā.
Patirgojies ap LBL klubu piedāvājumiem, Francijā nokļuvis arī centra spēlētājs Ričmonds Vilde, kurš spēlēs otrās līgas komandā “Evreux”.
Itālijas čempionātā saulainās Sicīlijas komandā “Capo d’Orlando” spēlēs viens no Latvijas talantīgākajiem uzbrucējiem Jānis Bērziņš, kuram tā būs pirmā pieredze ārzemēs. Turpat, tikai lielā zābaka augšpusē, “Reggio Emilia” komandā palicis Artūrs Strautiņš, kuram pēc savainojuma izārstēšanas vajadzētu būt komandas pamatsastāvā.
Krievijā treneru Artūra Štālberga un Edmunda Valeiko vadītājā “Ņižņij Novgorod” komandā darbu atradis Ingus Jakovičs. Līmeņa ziņā tā pati VTB līga un Eiropas kauss vien būs, taču pieredze un prasības pavisam citas.
Sanktpēterburgas “Zenit” komandā turpināsim sekot līdzi Jāņa Timmas izaugsmei. Pērn viņš kļuva par vienu no komandas līderiem, šosezon jānostabilizē spēle un jākļūst par gardu kumosu kādam Eirolīgas smagsvaram.
VTB līgā otro sezonu darbu bija atradis arī 2015. gada LBL čempionu treneris Nikolajs Mazurs, tācu atkal – nekā. Pagājušajā sezonā Tbilisi “Vita” komanda bija bankrota priekšvakarā, tagad ambiciozā Saratovas “Avtodor” vadība Mazuru atlaida pēc pirmā zaudējuma VTB līgas spēlē.
Dienvidu virziens – Grieķija, Turcija, Kipra, Rumānija
Otrā ārzemju pieredze Grieķijā, turklāt ambiciozā Saloniku “PAOK” komandā, būs saspēles vadītājam Žanim Peineram.
Vienā no spēcīgākajiem nacionālajiem čempionātiem Turcijā, “Usak” komandā, spēlēs šovasara Bagatska izlasē izbrāķētais Rolands Freimanis.
Kedas pie sienas negrasās kārt Kaspars Kambala, kurš 38 gadu vecumā atradis labu ziemas piestātni Ziemeļkipras līgā.
Rumānijas čempionātā “Targu Mureš” komandā pie sev labi zināma lietuviešu trenera nokļuvis Ernests Kalve. Līgas līmenis aug ar katru gadu (pērn Rumānijā spēlēja Mareks Jurevičus un sezonu sāka Rihards Kuksiks), to veicina arī fakts, ka nākamajā gadā Rumānija uzņems Eiropas čempionātu.
Saspēles vadītājs Dāvis Lejasmeiers palicis “Sodertalje” komandā Zviedrijā, krustenisko saišu plīsumu ārstējošais Ingus Bankevics joprojām ir Mančestras “Giants” komandas redzeslokā.
Ir gana daudz basketbolisti, kas nav aizmirsuši savu iemīļoto nodarbi un spēlē dažādu valstu zemākajās līgās pusamatieru statusā. Ir tādi, kas savas komandas vēl nav atraduši – Kristaps Valters, Ojārs Siliņš (runā, ka tūdaļ, tūdaļ būs līgums Vācijas bundeslīgā), Kaspars Bērziņš, Akselis Vairogs.