Foto – Juris Kalniņš

Prūsis: tāda noguruma nebija pat pēc olimpiskā bobsleja 0

“Mēs strādājām tikpat cītīgi kā iepriekš, savukārt konkurentiem mainījušies ekipāžu sastāvi, viens otrs no viņiem vasarā varbūt vairāk paslinkoja,” Latvijas bobsleja izlases galvenais treneris Sandis Prūsis pēc veiksmīgās sezonas norāda, ka jauna veiksmes formula nav izskaitļota.

Reklāma
Reklāma

Citā līmenī

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Latvijas labākā pilota Oskara Melbārža pilotētās ekipāžas uzvarēja Pasaules kausa kopvērtējumā gan divniekos, gan četriniekos un no pasaules čempionāta atgriezās ar sudraba un bronzas godalgām. Goda pjedestāls 17 no 18 sacensībām! “Būtu visās 18, ja vien Kēnigszē trases darbinieki pirms divnieku sacensību pirmā brauciena godprātīgi būtu iztīrījuši starta gropi,” Prūsis uzskata, ka vācieši vienu medaļu latviešiem nozaguši – Melbārdis toreiz ierindojās piektajā vietā, kas tā arī palika sliktākā šosezon.

“Sajūta pēc sezonas ir laba, taču nogurums pat pēc olimpiskajām spēlēm nebija tik liels. Janvāra sākumā devāmies prom no Latvijas un atgriezāmies tikai 9. martā,” atgādina Prūsis. Viņš uzskata, ka panākumu pamatā ir vasaras darbs – mūsējiem režīms bijis tikpat stingrs kā iepriekš, savukārt konkurentiem notikusi pārkārtošanās – vieniem mainījies ekipāžu sastāvs, citi strādājuši mierīgākā režīmā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Otra lieta ir tā, ka Melbārdis brauca pavisam citādā kvalitātē nekā iepriekšējās sezonās, to man teikuši arī citu valstu treneri,” uzsver Prūsis, piebilstot, ka Lielais Osis šobrīd ir viens no labākajiem bobsleja kamanu stūrētājiem pasaulē. “Daudzi tagad sāk iet to ceļu, ko mēs sākām jau pirms pieciem gadiem – spēcīgiem džekiem iemācīt braukt, nevis otrādi – vispirms braukšana, un pēc tam gan jau fizisko uztrenēs. Tā tomēr nesanāk,” viņš novērojis. Daudzi spēcīgi stūmēji šoziem zemākas raudzes sacensībās mācījušies braukt pie stūres un pēc pāris sezonām noteikti būs konkurenti arī mūsējiem.

Latvieši šobrīd ir vieni no modes noteicējiem pasaules bobslejā, un mūsu sasniegumi regulāri tiekot analizēti arī vāciešu sapulcēs. “Mēs jau arī savulaik salīdzinājām sevi ar spēcīgākajām ekipāžām un vērojām, ko un kā tās dara. Citu valstu pārstāvji mums izsaka komplimentus,” atzīst Prūsis. Ārzemnieki arī interesējoties, vai viņu iespējams pārvilināt pie sevis, bet ugālnieks norāda, ka vismaz līdz ziemas olimpiskajām spēlēm Phjončhanā 2018. gadā plāno strādāt ar Latvijas izlasi.

Vāciešu viltības

Šosezon pasaulē pjedestālā uzkāpa desmit piloti. “Man pat likās, ka mazāk. Bet, jā, Keningems uzkāpa Leikplesidā, Žaļims – Sanktmoricā. Lai kurā trasē notiek sacensības, par uzvaru cīnās piecas sešas ekipāžas. Ļoti labi pilotē vācieši Frīdrihs, Valters un Arnts. Domāju, ka drīz iepriekšējā līmenī atgriezīsies amerikānis Holkombs. Uz šiem vīriem bobslejs droši vien balstīsies šajā olimpiskajā ciklā,” spriež Prūsis.

Kura pilotu paaudze viņa vērtējumā ir pārāka – tagadējā vai tā, kas gadsimtu mijā, kad viņš pats vēl startēja? “Domāju, ka šī, jo fiziski spēcīgāka. Tajā laikā bija daži spilgti līderi – Langens, Lidērs, bet šobrīd spēku samērs izlīdzinājies un vidējais līmenis izaudzis, rezultāti ļoti blīvi.”

Pēc olimpiskajām spēlēm Sočos, kur Melbārža četrinieks izcīnīja sudraba medaļas, Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas prezidents Jānis Kols uzsvēra, ka pastiprināti jāstrādā tehnikas attīstīšanai, slieču apstrādei. “Lēnā garā sākam to ceļu iet, izveidojusies sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti,” atzīst Sandis Prūsis. “Tas nav darbs komandas iekšienē, bet vajadzīgi cilvēki no malas, kas saprot augstās tehnoloģijas. Tur jau vairs nav sports, bet gan zinātne, kas lielvalstīm palīdz jau gadiem un bieži vien dod izšķirošo pienesumu.”

Reklāma
Reklāma

Kā piemēru viņš nosauc Frančesko Frīdrihu, kurš pasaules čempionāta divniekos uzvarēja ar lielu pārsvaru. “Situācija bija tāda pati kā pirms gada Sočos, un vēlreiz pārliecinājāmies, ka, strādājot godīgi, esam savu limitu izsmēluši – citi apstrādā slieces un aizbrauc. Kā var būt, ja visu sezonu cīnāmies par simtdaļām, bet galvenajās sacensībās viņi ir sekundi priekšā pat par spīti tam, ka nebrauc ideālās līnijās? Kad žūrija apstrādājusi slieces, tad var salīdzināt, kādas izskatās mūsu un kādas – viņiem. Tur tā atšķirība. Negribu šmaukties, taču jāmeklē veidi, kā uzlabot slīdamību.”

Iekšējā konkurence

Sezonas gaitā izveidojās interesanta situācija ar Latvijas otro un trešo ekipāžu. Pasaules kausa izcīņas posmā Sanktmoricā nominālais trešais numurs Uģis Žaļims divniekos izcīnīja otro vietu un Oskaru Ķibermani apsteidza arī Īglsā, pasaules čempionātā Vinterbergā un Latvijas olimpiādē Siguldā. “Žaļimam notika kaut kāds klikšķis, un divnieks aizgāja uz labo pusi. Nekas briesmīgs jau vēl nav izdarīts, bet tendences ir pozitīvas, un es ceru, ka tās saglabāsies. Pārsteigts par Uģi neesmu. Ja domātu, ka nevar, tad viņa komandā vairs nebūtu,” tā Sandis Prūsis. “Ķibermanis ir talantīgs, iepriekšējā sezonā daudz nedomāja, bet tik brauca, un sanāca. Šogad sāka iedziļināties, mēģināt, taču ne viss izdevās tik labi. Pirms sezonas mums nebija jālauza galva, kura būs pirmā, otrā un trešā ekipāža. Redzēsim, kā būs rudenī, kad atkal brauksim un testēsim. Mani tikai priecē, ka aug iekšējā konkurence.”

Prūsis ir pārliecināts, ka tāpat kā pēc olimpiskā sudraba arī tagad nedraud ieslīgšana eiforijā. “Visi saprot – tiklīdz sāksi lidināties pa mākoņiem, nevis paliksi uz vietas, bet kritīsi zemāk. Čaļiem līdz šim ar motivāciju nav bijušas problēmas, un domāju, ka tā būs arī turpmāk.”

Šobrīd bobslejisti devušies atvaļinājumā, bet kopējie treniņi, kā ierasts, atsāksies jūnijā. Drīzumā gaidāmi kārtējie jauno bobslejistu un skeletonistu atlases testi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.