Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apskatāms režisora Ginta Zilbaloža animācijas filmai "Straume" piešķirtais "Zelta globuss"

Latviešu animācijas filma “Straume” tikusi pie kārtējās balvas 0

Eiropas Parlamenta (EP) 2025.gada “LUX” skatītāju balvu saņēmusi latviešu režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma “Straume”.

Reklāma
Reklāma
Zinātnieki atklājuši, kas izraisa specifisko, tā dēvēto “vecuma smaku”: 7 ieteikumi, kā no tās atbrīvoties
Kokteilis
Izskan jaunas spekulācijas par dubultnieka izmantošanu pāvesta bērēs. Šoreiz runa nav par Putinu…
Eiropa par mata tiesu izvairījusies no liela mēroga katastrofas, ko mēģinājusi izraisīt Krievija. Atklātas notikušā detaļas
Lasīt citas ziņas

Balvai bija nominētas arī filmas “Animal”, “Dahomey” (“Dahomejas karaliste”), “Intercepted” (“Pārtverts”) un “Julie Keeps Quiet” (“Žilī klusē”). Uzvarējusī filma tika izvēlēta, kopīgi balsojot skatītājiem un EP deputātiem, ikviena grupa noteica 50% no balsojuma.

“Straume” jeb “Flow” bija vienīgā balvai izvirzītā animācijas filma šogad, un arī iepriekš tikai 2022.gadā balvai tika izvirzīta animācijas filma. Toreiz tā bija dāņu režisora Jonasa Pohera Rasmusena dokumentālā animācijas filma pieaugušajiem “Flee”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“LUX skatītāju balva ir vairāk nekā tikai balva. Tā apliecina Eiropas Parlamenta atbalstu demokrātijai un vārda brīvībai, kā arī kino lomu mūsu sabiedrību atspoguļošanā un veidošanā. Tā tuvina Eiropas stāstus cilvēkiem un cilvēkus – Eiropas Parlamenta darbam. Šogad nominētās piecas filmas atspoguļo dažus no mūsdienu svarīgākajiem jautājumiem, kas ir arī Eiropas Parlamenta darba kārtības centrā,” balvas pasniegšanas ceremonijā plenārsēžu zālē Briselē videouzrunā sacīja EP priekšsēdētājas vietniece Sabīne Ferheijena.

“Mums bija pieci aizraujoši stāsti un pieci ļoti atšķirīgi LUX skatītāju balvas kandidāti. Tie ir iedvesmas avots kino veidotājiem un sabiedrībai, jo ne tikai demonstrē Eiropas kino neparasto daudzveidību, bet arī apliecina tā spēju vienlaikus izklaidēt un iedvesmot. Kino māksla Eiropā ir lielisks piemērs tam, kā kultūra var dot nozīmīgu ieguldījumu sabiedrībā un veicināt iecietību, empātiju un pārmaiņas sašķeltā pasaulē,” pēc uzvarētāja paziņošanas teica LUX atlases komitejas goda priekšsēdētājs un Eiropas Kinoakadēmijas priekšsēdētājs Maiks Daunijs.

Straume

Kopš 2020.gada “Lux” Eiropas skatītāju kino balvu piešķir EP un Eiropas Kinoakadēmija sadarbībā ar Eiropas Komisiju un kinoteātru tīklu “Europa Cinemas”. Balvas nosaukums veidots no latīņu vārda “lux”, kas nozīmē “gaisma”. Balva godina Eiropas kino, un tās mērķis ir piesaistīt plašāku Eiropas sabiedrību un runāt par sabiedrībai svarīgiem tematiem, kas atspoguļo kopīgās Eiropas vērtības.

“Straumes” producents Rons Diānss no Francijas pirms balvu pasniegšanas ceremonijas intervijā ar žurnālistiem norādīja, ka, reklamējot šo filmu, viņi uzsver, ka tā ir Latvijas filma, jo Latvija arī izmanto šo filmu, lai izdzīvotu smagā ģeopolitiskā situācijā. Filma ir iespēja plašākai pasaulei parādīt, kur atrodas Latvija un kādā situācijā tā dzīvo. Viņaprāt, šī filma ir jāreklamē ne tikai kā Eiropas filma, jo Eiropai arī tiek uzbrukts, bet tieši jāuzsver fakts, ka Latvija ir pirmā valsts pie robežas ar agresora valsti.

Savukārt “Straumes” mūzikas autors Rihards Zaļupe intervijā norādīja, ka filma raisa cilvēkos emocijas, un tieša labas emocijas cilvēkiem tik ļoti trūkst mūsdienu pasaulē, kur valda tik daudz negāciju. Tādēļ ir svarīgi runāt par emocionālo pasauli.

Reklāma
Reklāma

Diānss kā būtisku minēja arī faktu, ka filma ir kopražojums, un viņiem ir izdevies sasniegt to pašu, ko filmas varoņiem, atrodoties vienā laivā. Runa ir par sadarbību un cieņu. Viņš norādīja, ka filmā – gan tās sižetā, gan tapšanā – pats galvenais ir sadarbība, un viņiem izdevās radīt šo lielisko filmu ar savstarpēju uzticību un smaidu.

“Straume” pirmizrādi piedzīvoja 2024.gada 22.maijā, 77. Kannu kinofestivālā, kur tā kļuva par vienu no festivāla favorītēm gan skatītāju, gan kritiķu vērtējumā. Nacionālā pirmizrāde notika 2024.gada 28.augustā, bet šī gada janvārī “Straume” kļuva par visu laiku skatītāko filmu Latvijas kinoteātros. Pasaulē filmu par tumši pelēko kaķi individuālistu ir noskatījušies vairāk nekā trīs miljoni skatītāju.

“Straume” ir pirmais Latvijas kinodarbs, kas jebkad ticis nominēts ASV Kinoakadēmijas balvām un ieguvis “Oskaru” kategorijā Labākā pilnmetrāžas animācijas filma. Amerikas Kinoakadēmijas balvai “Straume” tika nominēta arī kategorijā “Labākā ārzemju filma”, un kļuva par otro filmu balvas pasniegšanas vēsturē, kas nopelnījusi divas šādas nominācijas, bet pirmo reizi par labāko tika atzīta filma, kurā nav dialogu. Līdz šim “Straume” dažādās valstīs un kontinentos ieguvusi vairāk nekā 70 balvas, arī Eiropas Kinoakadēmijas balvu, ASV kino un televīzijas industrijas balvu “Zelta globuss”, Francijas nacionālā kino balvu “Cēzars” un citas.

Animācijas filmas “Straume” galvenais varonis Kaķis ir izteikts vientuļnieks. Kad viņa mājas iznīcina milzu plūdi, viņš atrod patvērumu nelielā laivā kopā ar citiem dzīvniekiem. Lai izdzīvotu, Kaķim jāiemācās sadarboties. Kopā ar Kapibaru, Lemuru, Suni un Putnu viņš ceļo cauri noslēpumainām ainavām, mācoties pielāgoties jaunajai, cilvēku neapdzīvotajai pasaulei.

Filmas “Straume” galvenajā radošajā komandā ir režisors, producents, scenārists un mākslinieks Zilbalodis, producents un scenārija līdzautors Matīss Kaža, producenti Rons Diānss un Gregorijs Zalkmans, skaņu režisors Gurvals Koiks-Gallass, galvenais animators Leo Silī-Pelisjē. Mūzikas autori ir Zilbalodis un Rihards Zaļupe, vizuālo efektu mākslinieki – Konstantīns Višņevskis un Mārtiņš Upītis.

Filmu “Straume” finansiāli atbalsta Nacionālais kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, “Eurimages”, Francijas Nacionālais kino centrs, televīzijas “Arte” un “Canal+”, dažādi reģionālie fondi un atbalsta programmas Francijā un Beļģijā. Filma producēta Latvijas studijā “Dream Well Studio”, Francijas studijā “Sacrebleu Productions” un Beļģijas studijā “Take Five”.

"Straumes" bums Latvijā
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.