Katram savu tautas tērpu? 8
Par tautas tērpu skaitļos LNKC nav īstas skaidrības – pagājušajos Dziesmu un deju svētkos piedalījās ap 50 tūkstoši dalībnieku, no kuriem lielākā daļa bija tautas apģērbā, lēš eksperte L. Rubena. Par pārējiem cipariem neesot pat nojausmas.
“Vēverīšu” vadītāja D. Kupče uzskata, ka ne katram dots sajust un valkāt tautas tērpu, tāpēc iesaka nesteigties. Varot taču mūsdienu apģērbu papildināt ar tautas elementiem.
Līdzīgi rīkojas arī pārliecināti folkloristi – Juris Tomašūns, kad nav jāuzstājas publikas priekšā, piemēram, Jāņos, kombinē modernu apģērbu ar tautas tērpa detaļām. “Ja mūsdienās gribi saglabāt latviskumu apģērbā, droši liec saktas, jostiņas ar ragu un somiņu, lina kreklus pie mūsdienīgām biksēm – brīvi vari izpausties.”
Laura Aksika gan katros Līgosvētkos velk mugurā tikai tautas tērpu – šogad etnogrāfisko, lai pēc darba dotos uz Dzegužkalnu Rīgā, kur notiek svinības īsteni latviskā garā, savukārt ap pusnakti kopā ar Rīgas Danču klubu viņa turpinās svinības Daugavas krastmalā.
“Tērps ir skaists, ja tas nokomplektēts no galvassegas līdz kurpēm, šūts tavam augumam un tu tajā labi jūties!” Z. Muze atgādina īstena tautas tērpa formulu. Vai tā der arī tev, tas katra paša ziņā.