5


Ukrainis palīdz bankrotēt Anglijā

Ukrainis Andrejs Smoļenko ir sertificēts parād­saistību konsultants no Mančestras. Viņa klientu lokā pamatā ir austrumeiropieši, jo viņš runā gan angliski, gan krieviski. Izrādās, ka Anglijā un Velsā ir iespējami veseli septiņi risinājumi parādsaistībām, bankrots ir tikai viens no tiem.

“No šā gada 6. aprīļa visi privātpersonu bankrota pieteikumi jāaizpilda tiešsaistē. Pēc iesnieguma nosūtīšanas speciāli nozīmēta amatpersona iesniegumu izvērtē un pieņem lēmumu. Iespējams, tiks uzdoti papildjautājumi, visbiežāk pa telefonu vai e-pastu. Vairs nav nepieciešams doties uz tiesu runāties ar tiesnesi. Tā ir milzīga priekšrocība godīgiem parādniekiem – pieteikt bankrotu šādā veidā. Pieteikuma cena ir 680 mārciņas,” stāsta parādsaistību konsultants. Jāpiebilst, ka juridiskās firmas par šādu pakalpojumu pieprasa vēl tikpat – no 700 līdz 900 mārciņu. Bankrota procedūrai Lielbritānijā nav obligāta jurista vai parādsaistību konsultanta palīdzība. Var doties uz labdarības organizāciju “Citizens Advice Bureau” (“CAB”), kas konsultē pilnīgi par brīvu.

Pēc tiesu nodevas samaksāšanas 28 dienu laikā tiks izdots bankrota orderis. Tad lieta tiek nodota administratoram, kas risinās problēmas ar kreditoriem un īpašumu.

“Administrators runā ar parādnieku, izmeklē lietu, pārbauda, kur bankrota pieteicējs strādā, kur dzīvo, vai ir bankas konti. Ja cilvēks cenšas melot, piemēram, stāsta, ka nodzīvojis Anglijā sešus mēnešus, taču patiesībā ir bijis tikai vienu, tad bankrota process var tikt apturēts. Pēdējā laikā viss tiek regulāri pārbaudīts. Ja rodas aizdomas par krāpšanu, tad var sākt izmeklēšanu – sazināties ar Latvijas amatpersonām un kreditoriem, izprasīt informāciju, ir pat atļauts ierasties dzīvesvietā. Ja pieķer melos, tad process tiks apturēts, cilvēku var saukt pie kriminālatbildības par krāpšanu. Esmu dzirdējis par atsevišķiem gadījumiem, kad tikušas ierosinātas krimināllietas,” stāsta konsultants.

“Kamēr bankrota procedūra nav noslēgusies, cilvēks nevar ņemt kredītu, kas ir lielāks par 500 mārciņām, neatklājot, ka ir uzsākta bankrota procedūra. Diemžēl nevarēs būt kompānijas direktors šos 12 mēnešus, dažu profesiju pārstāvji, piemēram, juristi, banku darbinieki, militāristi, policisti nevarēs turpināt savu darbu un karjeru. Īpašums lielākoties tiks pārdots vai atdots kreditoram, kredītreitings būs sabojāts. Tas nozīmē, ka piecus gadus pēc bankrota pasludināšanas būs sarežģīti dabūt jebkādu aizdevumu,” brīdina Andrejs Smoļenko.

Britu bankrotu šeit neatzīst

Foto – Shutterstock

“Ja cilvēks bankrotē Anglijā un Velsā, tad bankrots ir jāatzīst Eiropas Savienībā un Latvijā saskaņā ar ES likumiem,” apgalvo parād­saistību konsultants.

Taču ir dzirdēts, ka Latvijas bankas Apvienotās Karalistes bankrotu neatzīst. To apliecina Latvijas Komercbanku asociācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Melnace: “Attiecīga likuma par sekundāro maksātnespēju Latvijā nav, tādēļ mūsu valstī nav nešaubīgi vienveidīgi piemērojamas sistēmas, kā atzīt citā ES dalībvalstī notikušu fiziskās personas maksātnespēju vai bankrotu.” Latvijas Maksātnespējas aģentūrā gan iebilst, ka pārrobežu maksātnespējas procedūrām piemērojama ES Padomes 2000. gada 29. maija regula (EK) nr. 1346/2000 par maksātnespējas procedūrām.

A. Smoļenko apgalvo, ka 80 – 90% no viņa klientiem, kas bankrotē Anglijā un Velsā, tiek atzīti par bankrotējušiem arī Latvijā bez jebkādām problēmām: “Lielās bankas parasti sadarbojas. Taču ir arī mazie kreditori – elektrības, gāzes piegādātāji, dažas pašvaldības, tie, kas var pārdot parādus parādu piedzinējiem, nebrīdinot par bankrota procedūras sākšanu Anglijā. Ja bankrota procedūra tiek veikta korekti un kredītiestādes ir brīdinātas par sākto bankrota procedūru, tad parasti visi pilnībā sadarbojas.”

Praksē ir divi scenāriji, norāda Baiba Melnace: “Parādnieks Lielbritānijā savam administratoram godīgi norāda vai arī nenorāda saistības pret Latvijas bankām. Ja nenorāda, tad nekāda sadarbība un parādu norakstīšana, protams, nav iespējama un banka laika gaitā parāda lietu iztiesās, tiesa to nodos zvērinātiem tiesu izpildītājiem un pret parādnieku attiecīgi tiks vērsta piedziņa neatkarīgi no norisēm Lielbritānijā.

Savukārt, ja saistības ir norādītas, atkal ir divas iespējas.

Lielbritānijas administrators Latvijas bankai paziņo par uzsākto maksātnespējas procesu. Lai varētu sākt ķīlas realizācijas procesu, banka parasti sazinās ar parādnieku, lai saņemtu atļauju ķīlas pārdošanai, notiek pārdošana, parādu dzēšana. Tā ir veiksmīgākā situācija, ja parādnieks atsaucas bankas aicinājumam sadarboties.

Otrā gadījumā (ja parādnieks nekontaktējas ar banku) var gadīties, ka, nesaņemot atļauju ķīlas realizācijai, bankai ir jāiet caur tiesu, pēc tam jāsadarbojas ar tiesu izpildītājiem. Tas var vilkties ilgāk nekā maksātnespējas process Lielbritānijā. Tas nozīmē, ka saistības it kā ir jau dzēstas, bet ķīla tiek pārdota jau pēc šā lēmuma un gadījumā, ja ķīlas pārdošanā iegūtā summa nesedz parādu (un tā ir bieži ar treknajos gados ņemtajiem kredītiem), parādniekam joprojām paliek saistības pret banku. Tātad ļoti daudz kas ir atkarīgs no paša parādnieka: vai viņš norāda savas saistības un vai sadarbojas ar banku,” rezumē Komercbanku asociācijas pārstāve.

To, ka banka ķersies klāt Latvijā palikušajam galvotājam vai ķīlai, atzīst arī Andrejs Smoļenko. “Tad galvotājam pašam vajadzēs jurista palīdzību…” viņš nosaka.

Latvijas Maksātnespējas aģentūrā skaidro, ka gan Latvijā, gan citās ES valstīs maksātnespējas procesa pasludināšana vienlaikus nozīmē arī parādnieka mantas pārdošanu: “Apstāklis, ka ir pasludināta bankrota procedūra, nenozīmē, ka parādnieka aktīvi tiks aizsargāti pret atsavināšanu. Attiecīgi bankrota procedūras uzsākšana Lielbritānijā neietekmē kreditora lietu tiesības attiecībā uz fiziskajai personai piederošiem aktīviem, kas atrodas Latvijā. Maksātnespējas administrācija uzskata, ka nodrošinātais kreditors var izmantot savu lietu tiesību un vērst piedziņu pret parādnieka ieķīlāto mantu arī pēc tam, kad parādniekam pabeigta bankrota procedūra Lielbritānijā.” Vienīgais atvieglojums esot, ka banka nevar vērst citas piedziņas pret fizisko personu kā tikai izmantot savas tiesības saņemt savu prasījumu apmierinājumu no ķīlas.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.