Foto: pexels.com

Latvieši atklāj, ko domā par līdz šim lietotā medikamenta nomaiņu 1

Kā liecina pētījumu aģentūras “Norstat Latvija” veiktās aptaujas dati, 57% cilvēku satrauktu esošo medikamentu nomaiņa jau uzsāktas ilgstošas terapijas laikā.

Reklāma
Reklāma
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Lasīt citas ziņas

Kā galvenos iemeslus satraukumam aptaujas respondenti min risku, ka

jaunās zāles nederēs jeb netiks sasniegti ārstēšanās mērķi,
CITI ŠOBRĪD LASA

kā arī bažas rada fakts, ka terapijas maiņa nozīmētu “sadzīvošanu” ar jauniem medikamentiem. Piemēram, būs jālauž ieradums ierastajā medikamentu lietošanas kārtībā.

Visvairāk medikamentu maiņa uztrauc pacientus vecumā no 50-74 gadiem. Šajā vecuma grupā katrs trešais aptaujātais norāda, ka šī situācija viņus uztrauc, savukārt 42% aptaujāto norādījuši, ka medikamentu nomaiņa terapijas laikā viņus satrauktu nedaudz, galvenokārt, iespējamo blakusparādību dēļ.

Jāņem vērā, ka, sākot no šī gada 1.aprīļa, stāsies spēkā izmaiņas kompensējamo medikamentu apritē,

ko nosaka Ministru kabineta (MK) pieņemtie grozījumi Nr.899 noteikumos. Turpmāk ārstiem obligāti būs jāizraksta tikai SNN jeb zāļu starptautiskais nepatentētais nosaukums, bet aptieka izsniegs uz to brīdi lētāko medikamentu. Lai saglabātu esošo terapiju, ārsts, balstoties uz medicīnisku pamatojumu, tikai 30 procentos (%) no savā praksē izrakstītajām receptēm joprojām varēs norādīt zāļu nosaukumus.

LA.LV Aptauja

Vai tevi uztrauc izmaiņas kompensējamo medikamentu apritē?

  • Jā, bail, ka katru reizi var iedot citas zāles, pie kurām jāpierod
  • Domāju, ka tas radīs neizpratni gan pircējiem, gan pārdevējiem
  • Es tāpat jautāšu konkrētas zāles
  • Mani šīs izmaiņas neuztrauc

Pētījuma aģentūras “Norstat Latvija” veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka cilvēka ieradumam ir milzīgs spēks. Līdz šim lietoto medikamentu nomaiņa pacientam radīs izmaiņas zāļu lietošanas rutīnā – mainīsies medikamenta garša, forma, konsistence, kas var atstāt ietekmi uz to, kā un vai pacients turpina medikamentu lietošanu. Tā var būt būtiska barjera turpmākajam ārstēšanās procesam un līdzestībai, ņemot vērā, ka mainās kompensējamo medikamentu iegādes kārtība.

Ar mērķi sekmēt pacienta, ārsta un farmaceita sadarbību, uzlabot pacientu līdzestību ārstēšanā un nodrošināt efektīvu ārstēšanas procesu, ir izveidota iniciatīva “Ārstējies gudri!”, kurā apvienojušies ārsti un pacienti, ārstu profesionālās organizācijas un pacientu biedrības.

Foto: Valdis Semjonovs

Jauno noteikumu nestās pārmaiņas ieskicē viena no iniciatīvas “Ārstējies gudri!” pārstāvēm, Latvijas diabēta federācijas prezidente, Dr. Med. Indra Štelmane: “Jaunā kārtība var radīt problēmas gan hronisko slimību pacientiem, gan pacientiem, kuru uzsāktā terapija, pēc ārsta veiktās uzraudzības un kontroles, atzīta par atbilstošu un efektīvu.

Būs pacienti, kuriem terapijas nomaiņa var nelabvēlīgi ietekmēt ārstēšanās rezultātus, jo terapijas maiņa ir komplekss pasākums, kas tiešā veidā ietekmē līdzestību jeb to, cik atbildīgi pacients ievēro ārsta norādījumus.

Cilvēkam, kurš konkrētu medikamentu lieto ilgstoši, var būt grūtības pārorientēties uz citu medikamentu, kam var būt atšķirīga lietošana.

Tieši tāpēc esam pārliecināti, ka šajā pārmaiņu laikā ir ļoti svarīgi pacientiem runāt ar saviem ārstiem un otrādi – ārstiem ar pacientiem, lai atrastu iespēju, kā turpināt līdzšinējo terapiju.”

Iniciatīvas eksperti norāda, ka ir problemātiski mudināt pacientiem rūpēties par savu veselību, ja MK noteikumu izmaiņas attiecībā uz kompensējamo medikamentu iegādes kārtību liek jaunus šķēršļus, lai tas noritētu gludi. Tāpat ir jāņem vērā, ka joprojām ir ļoti daudz neskaidru jautājumu, kas, visticamāk, atrisināsies vien tad, kad jaunie noteikumi sāks darboties.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, zāļu iegādes un kompensācijas sistēma paredz, ka katrus trīs mēnešus aptieku sortimentā tiks atjaunotas lētākās cenas jeb references zāles. Tas tiek darīts, lai saglabātu zemākās cenas principu, tomēr pacientam tas nozīmē zāļu mainību arī tad, kad tiek izvēlēti lētākie medikamenti.

“Uzskatu, ka medikamentu izvēles un efektivitātes jautājums ir ārstējošā ārsta un pacienta sadarbības jautājums, analizējot terapijas uzraudzību un ārstēšanās norisi.

Domāju, ka lielai daļai pacientu būs jautājumi, kāpēc nepieciešams mainīt terapiju un medikamentus, ja tie iepriekš ir bijuši iedarbīgi, savukārt ārsta izaicinājums būs izsekot katra pacienta daudziem lietotajiem medikamentiem,” uzsver Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, Dr. Ingvars Rasa.

Lai uzzinātu par gaidāmajām izmaiņām kompensējamo medikamentu iegādē, izveidota informatīvā platforma www.arstejiesgudri.lv, kas atbild uz pacientu biežāk uzdotajiem jautājumiem par turpmāko ārstēšanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.