Foto Karīna Miezāja

“Latvian Dairy” parādi pārsniedz 2,5 miljonus eiro; zemnieki necer uz naudas atgūšanu 0

Piena pārstrādes uzņēmuma “Latvian Dairy” parādi zemniekiem sasniedz vairāk nekā 2,5 miljonus eiro, uzņēmumam tiek izstrādāts tiesiskās aizsardzības plāns, tikmēr zemnieki bažījas, ka nopelnīto naudu par nodoto pienu neatgūs, ziņo Latvijas Radio.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija plāno vērsties arī Ekonomikas policijā ar aizdomām par krāpšanu lielos apmēros. Tikmēr “Latvian Dairy” šodien ražotnē rīko tikšanos ar piena kooperatīviem, lai skaidrotu situāciju.

Kooperatīvu asociācijas piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane norāda, ka zemniekiem ir lieli zaudējumi, turklāt uzņēmums marta sākumā piedāvājis atmaksāt vien nelielu daļu parāda, kam piena lopkopji nepiekrīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viņu priekšlikums ir samaksāt 21%, tas ir kā spļāviens, tas ir PVN, ko kooperatīvi jau paši samaksājuši no saviem līdzekļiem. Viņi skaidro situāciju tikai no savu problēmu viedokļa, neviens neko nav zinājis, ka realitātē kombināts ir tādā stāvoklī. Dīvaini ir tas, ka sākotnēji viņi kopējo parādu lēsa 1,7 miljonu eiro apmērā, bet 5.martā nosauca 2,7 miljonu eiro summu. Tas ir dīvaini, no kurienes pēkšņi parādījās vēl parādnieki.”

Kooperatīvs “Baltais ceļš” jau gada sākumā bija vērsies Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā ar pieteikumu atzīt “Latvian Dairy” par maksātnespējīgu. Tiesa lēma procesu apturēt pieteikumā pret piena kombinātu, līdz tiek pieņemts nolēmums “Latvian Dairy” tiesiskās aizsardzības procesa lietā.

Sazvanītais “Latvian Dairy” piesaistītais jurists Valdis Levkāns situāciju komentēt nebija tiesīgs, savukārt piena pārstrādes uzņēmuma pašreizējā prokūriste no Ukrainas Natālija Baranovska uz zvaniem un ziņām neatbild.

Smagāk cietušie kooperatīvi ir “Piena loģistika”, “Drusti”, “Baltais ceļš”, “Pienene” un citi. Piemēram, kooperatīvam “Māršava” par piegādāto pienu nav samaksāti 300 000 eiro, kas atsauksies uz 60 saimniecību ienākumiem. Līdz ar pirmajām aizdomām par norēķinu problēmām “Māršava” sadarbību ar “Latvian Dairy” pārtrauca. Taču kooperatīva vadītājs Jānis Auziņš arī apstiprina, ka iepriekš sadarbība bijusi laba.

Šobrīd zemniekiem sliktākais iespējamais scenārijs ir “Latvian Dairy” bankrots.

“Tagad viņiem ir dots laiks tiesiskās aizsardzības plāna izstrādei un vienoties ar kreditoriem, tie šobrīd esam mēs – visi zemnieki, kam “Latvian Dairy” ir parādā. Sarunas notiek, pāris reizes esam tikušies, bet piedāvājumi nav apmierinoši. Mums ir lielas aizdomas, ka tur notikusi kaut kāda krāpšanās un uzņēmums tādā situācijā apzināti novests. Sanāk, ka tie, kas tagad gatavi runāt un kaut ko ar mums atjaunot, tajā ražotnē ir investori, bet īpašnieki un tā firma ir reģistrēta Kiprā kā ārzonas,” klāsta Auziņš.

Reklāma
Reklāma

“Latvian Dairy” piena kombināta pārstāvji zemniekus, kam uzņēmums parādā lielākās summas uzaicinājuši vizītē uz ražotni, lai vairāk skaidrotu ekonomiskos iemeslus situācijai un piedāvātu kādu sadarbību, iespējams, kopīgi iesaistīties uzņēmuma vadībā. Mirdza Feldmane vērtē, ka tas nozīmē, ka lauksaimniekiem parāds, visticamāk, netiks atdots:

“Pats kombināts skaidro, ka bijusi augsta piena iepirkuma cena un gatavajai produkcijai savukārt cena bija kritusies un līdz ar to bija zaudējumi. Taču bizness ir bizness, tā jau nevar būt, ka tikai pusotra mēneša laikā var izveidoties 2,7 miljoni kopējais parāds. No kooperatīvu asociācijas puses ir uzrakstīta vēstule ”Latvian Dairy”, ka mēs pieprasām, lai uzņēmumu pārbaudītu Latvijas zvērinātais revidents un iesniegsim papīrus Ekonomikas policijai, jo daudzi kooperatīvi uzskata, ka šī ir krāpšana lielos apmēros. Taču tas jāskaidro tad policijai.”

Feldmane secina, ka teju vienīgā garantija, kā kooperatīvi Latvijā var aizsargāt savus zemniekus piena nozarē, ir slēgt līgumus ar priekšapmaksu.

Kā ziņots, “Latvian Dairy” ir ukraiņu kompānijas “Terra Food” meitasuzņēmums, kas nodibināts, ukraiņu investoriem 2015.gada oktobra beigās nopērkot “DK Daugava” piena pārstrādes rūpnīcu no Krievijas uzņēmuma “Gogol-Mogol”, kuram savukārt savas kapitāldaļas iepriekš nodeva rūpnīcas dibinātājs un īpašnieks Aigars Vaivars.

Kā liecina “Firmas.lv” dati, “Latvian Dairy” reģistrēts 2015.gadā Rīgā, tā pamatkapitāls ir 850 000 eiro. 2016.gadā “Latvian Dairy” strādāja ar 3,58 miljonu eiro apgrozījumu un 49 686 eiro peļņu, liecina “Firmas.lv” informācija. Uzņēmums specializējas siera un siera izstrādājumu ražošanā, produkcija tiek eksportēta uz Lietuvu, Igauniju, citām Eiropas Savienības valstīm, kā arī uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Kuveitu un Libānu.

Uzņēmuma lielākais īpašnieks ar 87,65% kapitāldaļu ir Kiprā reģistrēta kompānija “Goforth Limited”, bet pa 4,12% daļu katram pieder Ukrainas pilsoņiem Staņislavam Vitovičam, Andrejam Vitovičam un Sergejam Kovaļčukam.
Vairāk par “Latvia Dairy” lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.