Latkovskis: Latvija nevar atļauties no mobilizācijas bēgošos krievus 101
Latvija nevar atļauties uzņemt no mobilizācijas Krievijā bēgošos cilvēkus, tāpat uzskata Igaunija un Lietuva, TV24 raidījumā “Ziņu TOP” atklāj Ainars Latkovskis, 13. Saeimas deputāts, frakcijas “Jaunā Vienotība” priekšsēdētājs, piebilstot, ka nu arī Somija gatava pievienoties Baltijas un Polijas iniciatīvai.
“Mēs pildām starptautiskās konvencijas – ja kāds prasa patvērumu, bēgot no Krievijas, tas tiek izskatīts,” norāda Latkovskis.
Bet, redzot, kas notiek ar tām valstīm, kas ļauj iebraukt šiem cilvēkiem, kas vienkārši mūk no mobilizācijas jau bez pavēstes saņemšanas, tas tagad rada šos cilvēkus uzņemošajām valstīm problēmas un radīs arī ilgtermiņā, tā komentē Latkovskis šo situāciju: “Tā, piemēram, Somija mainīja savus uzskatus”.
Kopš 19.septembra, kad spēkā stājušies ar valdības lēmumu noteiktie ierobežojumi nebūtiskai ceļošanai, Krievijas valstspiederīgo plūsma samazinājusies par 23%.
Iepriekšējā diennaktī ārējo robežu šķērsojuši 205 Krievijas valsts piederīgie, kas ir vidēji piecas reizes mazāk nekā kaimiņvalstīs – Igaunijā tie ir 990 Krievijas pilsoņi, bet Lietuvā – 958.
Kopumā kopš 19.septembra Krievijas-Latvijas un Baltkrievijas-Latvijas robežu ir šķērsojuši 4435 Krievijas valsts piederīgie, tikai tie, kas atbilst valdības lēmumā noteiktajām izņēmuma kategorijām.
Tikai 15% no tiem ieceļoja uz Latvijā izsniegtu C vai D kategorijas vīzu pamata, vēl 40% ir Latvijas uzturēšanās atļauju turētāji, starp tiem Latvijas valsts piederīgo ģimenes locekļi, studenti, nodarbinātie, personas, kuru ieceļoša saistīta ar darba vajadzībās vai arī kādiem humāniem apsvērumiem.
Uz “zaļās” robežas ar Krieviju pēdējā laikā nav konstatēti gadījumi, kad personas mēģinātu to šķērsot nelikumīgi, lai ieceļotu Latvijā.
Krievijā izsludinātās mobilizācijas dēļ no 28.septembra uz trīs mēnešiem ir ieviesta ārkārtējā situācija Alūksnes, Balvu un Ludzas novada teritorijā, kā arī ostās, lidostās, lidlaukos izveidotajās robežšķērsošanas vietās un uz dzelzceļiem.
19.septembrī spēkā stājās Ministru kabineta noteiktie ierobežojumi Krievijas pilsoņu – Šengenas īstermiņa vīzu turētāju – ieceļošanai Latvijā nebūtiskiem mērķiem, piemēram, tūrisma un atpūtas nolūkos.