Kāds ir pirmais iespaids par jauno naudu? 3
Māris Gerstenbergs: “Nesen biju Igaunijā, protams, lati radīja zināmas neērtības. Tagad varēsim braukt uz jebkuru eirozonas valsti un nebūs jādomā par naudas maiņu, makā būs eiro, ņem un maksā. Nauda jauna un skaista, man patīk, ka salīdzinājumā ar viena santīma un divu santīmu monētām viena centa monētu vieglāk atšķirt no divu centu monētas. Sakarā ar eiro ieviešanu Latvijā man personiski nekādi kreņķi nav radušies laikam arī tāpēc, ka visur, pat degvielas uzpildes stacijā, pārsvarā norēķinos ar karti. Domāju, ka nepaies ne gads, kad mums liksies – eiro Latvijā bijis jau gadiem ilgi.”
Raisa Dmitrijeva: “Divos vārdos – skaista nauda! Turu rokās un priecājos. Galvenais – nebija nekādu problēmu. Bankā maiņa notika bez manas līdzdalības, un pāreja taču nav kā ar cirvi noskaldīta – divas nedēļas var maksāt gan latos, gan eiro. Ko vēl labāk? Protams, visus latus vēl neesmu iztērējusi, bet tuvākajās dienās man būs tikai jaunā naudiņa. Gadu mijai – gan galdam, gan dāvanām – iztērēju gandrīz visus latu pārpalikumus. Esmu pārliecināta, ka katrs Latvijas iedzīvotājs kādu latiņu atstājis piemiņai. Man ir vesela kolekcija.”
Nikolajs Aleksejevs: “Šodien par pēdējiem santīmiem nopirku kefīru. Es ar sievu esam pensionāri, mums naudas lietās ir tā – dzīvojam no pensijas līdz pensijai. Tā kā tūliņ mums būs pensijas diena, ar eiro nebūs nekādu problēmu. Lai gan ļoti labi saprotam, ka, lai gan pensijā būs vairāk eiro nekā latu, naudas jau mums vairāk nebūs, tik un tā veselīgākai dzīves uztverei sakām – ar jauno gadu esam bagātāki. Viss jau atkarīgs no paša cilvēka uztveres un attieksmes. Arī vecās naudas piemiņai izvēlējāmies dzīvespriecīgu noskaņu – saglabājām vairākas monētas ar pakava attēlu. Jaunais gads taču ir Zirga gads!”
Sandra Paegļkalne: “Vizuāli skaista nauda – gan monētas, gan bankno- tes. Protams, nedaudz žēl ir mūsu mīļo latu, ar kuriem saistās gan Latvijas vēsture un valsts atdzimšana, gan prieki un bēdas, gan sapņi un cerības. Bet pārejai uz eiro bija jānotiek, jo esam taču Eiropas Savienības dalībvalsts. Skaitlis 18 – esam astoņpadsmitā valsts, kas pievienojusies eirozonai – ir visai zīmīgs, jo saistās ar pilngadību. Tas vieš cerības. Pirmajā janvārī lielveikalā pirku pārtikas produktus ar piecu eiro banknoti, atlikumu izdeva centos, viss notika ātri un patīkami, paspējām vēl dažos vārdos apmainīties ar jaunā gada vēlējumiem. Eiro ieviešanas sakarā man nav bijušas nekādas neskaidrības, nav radušies nekādi sarežģījumi. Jaunajai naudiņai novēlu labu ceļavēju! Protams, piemiņai atstāju, tāpat kā mana mamma, visu nominālu monētas, arī viena lata īpašās monētas – ūdensrozi, ezīti, Sprīdīti un citas.”
Rita Līce: “Latvieši nu reiz ir tādi, kas jauno ne visai viegli un ātri pieņem, īpaši vecāka gadagājuma cilvēki. Protams, maniem bērniem eiro ieviešana ir nesalīdzināmi vieglāka nekā man pašai un maniem vecākiem. Man personiski jau nedaudz sāpīgi tomēr ir, latiņi pie sirds pieauguši. Taču jau 1. janvāris nomierināja – izņēmām pirmās eiro banknotes, sapirkām dāvanas un braucām svinēt Solvitas vārda dienu. Esmu pārliecināta, ka ar eiro sliktāk jau nu nebūs. Jādzīvo taču ar cerību. Domāju, ka būs tā – kā paskatīšos uz saglabātajām latu piemiņas monētām, tā stiprāk ierunāsies sirdsgudrība – dzīvē viss mainās uz augšu, pastāvēs, kas pārvērtīsies.”