Ilustrācija – “Planētas Noslēpumi”

Visvalža valsts agonija 17

Pēc šīm neveiksmēm Jersikas valsts un Visvalža varenība strauji tuvojās beigām. 1224. gadā bīskaps Alberts Ikšķiles bruņiniekam Konrādam no Meiendorpas pēc Visvalža lūguma izlēņoja pusi Jersikas pils un atlikušo Visvalža valsts daļu saskaņā ar vienošanos: viena bezmantinieka nāves gadījumā viss lēnis nododams otram. Šis pēdējais nosacījums vedinājis dažus vācbaltiešu vēsturniekus pieņemt, ka Konrāds bija apprecējis Visvalža meitu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Lasīt citas ziņas

1225. gadā pie pāvesta legāta Modēnas Gviljelmo, kurš Livonijā izšķīra krustnešu savstarpējos strīdus, ieradās arī Visvaldis, lai sūdzētos par bīskapa patvaļu. Šo sarunu rezultāti nav zināmi, taču bīskapa ietekme turpināja pieaugt, un 1230. gadā Visvaldis piešķīra Daugavgrīvas klostera abatam un kapitulam Vilkusalu Daugavā, zemi Daugavas labajā krastā starp Līksnas un Riešas upītēm (tagadējās Daugavpils tuvumā), kā arī Kafera ezeru. Līdz ar to Visvaldis deva iespēju cisterciešu mūkiem tur ierīkot apmetni un uzsākt misiju Jersikas pareizticīgo un pagānisko iedzīvotāju vidū.

1239. gadā Jersikas pils jau bija nopostīta vai pamesta, jo minēta tikai pils vieta (locum castri). Tā gada 19. aprīlī jaunais Rīgas bīskaps Nikolajs pusi pils ar visām tai piederošajām zemēm dāvināja Livonijas ordenim ar noteikumu, ka ordenis apņemas segt mantinieku tiesību izpirkšanas divas trešdaļas. Tātad Visvaldis un Konrāds jau bija miruši un palikuši tikai viņu mantinieki. Lai no viņiem atbrīvotos, bīskaps un ordenis bija vienojušies atpirkt viņu mantošanas tiesības, bet tajā gadījumā, ja kāds no mantiniekiem vēlētos saņemt savu tiesu pašā pilī vai tās lauku piederumos, bīskaps solījās viņu novietot savas valsts citā novadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvalža miršanas un apbedīšanas vieta nav zināma. Varbūt viņa kauli atdusas viņa valsts centra – Jersikas pilskalna – tuvumā, taču nevar arī noliegt iespēju, ka Jersikas valdnieks, nevarēdams mierīgi nolūkoties uz savas valsts neapturamo bojāeju, devies uz Lietuvu un apmeties savu sievas radinieku zemēs. Uz šādām domām vedina Marburgas Vīganda hronikā 1388. gadā minētā Visvalža pils (castrum Wyssewalde), kas atradusies Vilijas upes tuvumā netālu no Kauņas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.