Šmakovkas receptes 7
Šmakovku plaši var lietot arī ēdiena gatavošanā. No desmitiem recepšu izvēlējos dažas interesantākās, piemēram, saldās, treknās šmakovkas bumbiņas, kuru taisīšanai nepieciešama bundžiņa ar iebiezināto pienu, četras olas, cepamais pulveris, milti. No šiem produktiem izveido mīklu, piejaucot miltus tik daudz, lai tā iegūtu bieza krējuma konsistenci. Pēc mīklas uzbriešanas katliņā bagātīgi ielej eļļu un samaisa ar šmakovku. Ar tējkaroti veidotās bumbiņas liek eļļā un cep gaiši brūnas no visām pusēm.
Otrs tikpat salds ēdiens ir “Šmakovka ābola viducī”. Ābolus nomizo un izdobj viduci. Izņemto mīkstumu sasmalcina un sajauc ar citiem, sīki sagrieztiem rudens augļiem, pievieno šmakovku, cukura sīrupu un visu samaisa. Tad gatavo masu pilda ābolos, virsū uzliekot sviesta piciņu un pārkaisot ar cukuru, liek stikla veidnē ar nedaudz ūdens un cep ap 200 °C sakarsētā cepeškrāsnī, līdz āboli mīksti un “pufīgi”.
Protams, dažādos veidos šmakovku var pievienot arī marinādēm un gaļai, tās gatavošanas procesā, kas ēdienam dos īpašas garšas nianses.
Pirmā šmakovkas dedzinātava
Pirms nepilna mēneša Malnavā (Kārsavas nov.) sākusi darboties pirmā legālā (ar visstiprākajiem papīriem nodrošinātā) šmakovkas dedzinātava Latgalē, ko izveidojis vietējais uzņēmējs Jānis Krivtežs. Pirmais brūzis te bijis izveidots jau 1827. gadā, kad valdījis grāfs Šadurskis, un tagad tradīcijas tiek turpinātas.
“Šmakovkas ražošanu balstīju uz vecākiem un vecvecākiem zināmām tehnoloģijām par šo lietu. Tolaik taisīja no visa, kas tajā gadā bija ienācies, – no miežiem, kviešiem, auzām, un es tāpat. Kad pie manis atbrauc tūristi, es viņus vispirms vedu ekskursijā pa Malnavu, muižas teritoriju, parādu Hitlera bunkurus, kas uzcelti 1941. gadā, un tikai pēc tam dodamies uz dedzinātavu baudīt šmakovku un uzkost,” teic J. Krivtežs.
Pagaidām uzņēmējs šmakovku iecerējis realizēt kā specifisku tūrisma produktu Latvijas tirgū. Cik lielā apjomā tas notiks, vēl nav skaidrs, jo jāpārbauda iekārtas un aktīva ražošana sāksies tikai ziemā.