Reklāmfoto

Latgales tukšās sētas atdzīvojas izrādē
 0

Aizvadītā gada jūlijā un decembrī trīs jaunieši ar velosipēdu ceļoja maršrutā no Zilupes līdz Daugavpilij, viesojoties Latgales pamestajās sētās. Neparastajā ekspedīcijā gūtā pieredze pārtapusi eksperimentālā mistērijā jeb izrādē “Paspēlēsimies mājās”, kas skatāma teātra “Dirty Deal Teatro” telpās.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Izrāde ir jaunā režisora Viesturs Roziņa diplomdarbs, absolvējot Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA). Tā tapusi radošā tandēmā ar publikai jau pazīstamo, jauno dramaturgu Edgaru Niklasonu, kurš par lugu “Personas kods” pērn kļuvis par vienu no Latvijas Dramaturgu ģildes jauno dramaturgu lugu konkursa uzvarētājiem, kā arī tika nominēts “Spēlmaņu nakts” balvai kā izrādes “Gals” līdzautors. Radošā komanda, kurā darbojas arī scenogrāfs Valters Kristbergs un producente Lelde Prūse, sevi dēvē par “HArF” jeb “pieredzes teātri”, kas nebaidās atzīt, ka pēta to, kas pašiem ir neskaidrs un neizprasts, nevis runā par jau saprasto un izzināto.

Izrādē darbojas Mihaila Gruzdova un Indras Rogas vadītā LKA 4. aktieru kursa jaunie talanti Laura Atelsone, Kaspars Zāle un Laura Zunda. Izrādes īpašo noskaņu radījuši komponists un Dailes teātra aktieris Kristaps Rasims un gaismu mākslinieks Jānis Sniķers.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Paspēlēsimies mājās” idejas sākuma punkts – bērnība, kurā esam spēlējuši tik ļoti iemīļoto spēli “mājās”, ar kuras palīdzību esam centušies iejusties “lielo” ādā un ātrāk pieaugt. Izrādes komanda jautā – kā mainās spēles noteikumi, ja šo spēli spēlējam, kad esam jau pieauguši?

Izrādes producente Lelde Prūse stāsta – ceļojumā “HArF” devušies ar mērķi veidot izrādi, nezinot, kāds būs iznākums. Savukārt Latgale kā pētniecības teritorija izraudzīta kā pilnībā nezināma vieta, jo neviens no radošās komandas neesot latgalietis. “Nav noslēpums, ka Latgale daudziem no mums šodien asociējas ar tukšumu, pamestību, taču reizē – ļoti skaistu Latvijas daļu. Zinām, ka tā diemžēl tukšojas arvien vairāk. Mūs ieinteresēja, kas ir tas solis, kas liek cilvēkiem pamest savas mājas. Māja ir kas vairāk nekā dzīvoklis, tajā nereti norit visa dzīve, darbs. Iznākumā radusies izrāde nevis par Latgali, bet par mājām, to nozīmi.

Apzinājāmies, ka vadāmies pēc kaut kādiem stereotipiem, taču pieredzētais tos revidēja. Satikām cilvēkus, kas bija gatavi ielaist mūs savās mājās, stāstīt. Savukārt kādā pamestā sētā pierobežā nonācām gluži spokainā situācijā. Tas, ko piedzīvojām Latgalē, lika pašiem nonākt līdz refleksijai par savu mājas izjūtu,” piebilst L. Prūse.

Jaunās izrādes uzmanības centrā ne tikai mājas kā piederības punkta izpēte, bet līdztekus arī priekšmetiskās pasaules nozīme ap mums, jautājot – kas ir šī māja, kas tajā ir dzīvojis, kā tā ietekmē spēles gaitu?

Izrādes laikā atdzīvojas un stāstus stāsta lietas, kas piederējušas mājas bijušajiem iemītniekiem. Tomēr “Paspēlēsimies mājās” nav dokumentāls stāsts – izrāde tiek veidota kā, iespējams, mazliet spocīga mistērija, kas pieļauj atkāpšanos no realitātes un nepieprasa paust absolūto patiesību.

Izrāde ir jau trešais HarF” kopīgais veikums – jauno režisoru festivālā “Patriarha rudens 2012” startēja M. Roziņa “Ziemeļblāzma”, kas vasarā izpelnījās ovācijas arī starptautiskajā teātra festivālā “Um Um” Slovākijā, kā arī turku autora Nedžati Džumali lugas “Jūras roze” iestudējums. “HArF” nākamais radošais pieteikums gaidāms jau jūnijā Dailes teātra Kamerzālē.

Reklāma
Reklāma

 

VARBŪT NODER

Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā “Biļešu paradīzes” kasēs, wwwbilesuparadize.lv.

Cena: Ls 6 (skolēniem, studentiem, pensionāriem – Ls 4).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.