Foto – Aleksandrs Tolopilo

Latgale mirdzēs svētku vainagā 1

Ar godinājumu Latvijas pagātnei, valstij veltītajiem darbiem un labām domām tagadnē un cerību tiltu nākotnei sākam svinēt Latvijas simtgadi. Stāstot Latvijas valsts dzimšanas stāstu, dziļi simboliski, ka simtgades svētīšana sāksies ar plašu norišu programmu Latgalē, kā centrālajai asij caurvijoties ievērojamā vēsturiskā foruma – Pirmā Latgales latviešu kongresa – simtgadei veltītajai programmai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Latgales pirms simt gadiem pieņemtais lēmums apvienoties ar Kurzemi un Vid­zemi ceļā uz neatkarīgu Latvijas valsti bija lielā tēvzemes mīlestībā un vēsturiskā tālredzībā un drosmē sakņots solis, kura nozīmību mums ir vērts apzināties vēl un vēl. Tāpēc Latgales kongresa simtgades pasākumi ir ne tikai daļa no Latvijas valsts simtgades svinībām, bet arī viens no galvenajiem svinību atklāšanas notikumiem. Rēzeknē sarīkojumi sāksies jau 22. aprīlī ar koncertuzvedumu “Latgales gredzens: Mūža kalendārs – Saules gads” un turpināsies līdz 7. maijam.

Valsts simtgades svinību oficiālās atklāšanas dienas, 4. maija, rītā četros galējos Latvijas punktos – Nīcas novada Bernātos, Rūjienas novada Ipiķos, Zilupes novada Pasienā, Daugavpils novada Demenē –, kā arī Rīgā sāksies akcija “Apskauj Latviju!”, kuras laikā 43 pašvaldību teritorijās ap Latvijas robežu tiks iestādīti 100 ozoli kā simboliska garīguma sardze. Saistībā ar to 16 Latgales pašvaldībās no 1. līdz 7. maijam tiks stādītas ozolu alejas “Simtozolu meži simtgadu Latvijai” (šīs akcijas iniciatore – Rugāju vidusskola). 6. maijā 100 ozolus iestādīs arī Daugavpilī par Latvijas neatkarību kritušo poļu karavīru piemiņas vietā. 4. maijā plkst. 19 Rēzeknē Latgales vēstniecībā “Gors” notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas svētku koncerts, kurā dzirdēsim Riharda Dubras jaundarba pirmatskaņojumu, piedaloties Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim, Valsts akadēmiskajam korim “Latvija” un ērģelniecei Ivetai Apkalnai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latgales simtgades kongresa atklāšanas dienu, 5. maiju, plkst. 10 simboliski iezvanīs dievkalpojums Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds katedrālē. Sekos krāšņs svētku gājiens un pieminekļa “Latgales kongresam 100” un laukuma par godu Latgales kongresa simtgadei atklāšana (Atbrīvošanas alejā 61). Arī Latgales kongresa simtgades atklāšanu plkst. 14 ikviens varēs vērot Latvijas sabiedriskajā televīzijā, kā arī sekot līdzi plenārsēdei, kur uzstāsies dzejniece Anna Rancāne, eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, vēsturniece Inese Runce, jurists Egils Levits un daudzi citi.

Latgales kongresa simtgades pasākumu programma ir izstrādāta ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, iesaistot pašvaldības, pētniecības institūcijas, nevalstiskās organizācijas. Latgaliešu kultūras biedrības valdes locekle Ilga Šuplinska cer, ka kongress rosinās Latvijas sabiedrību pārdomāt attieksmi pret latgalisko. Patiesi mīlēt var vien to, ko pazīsti, tāpēc 2. maijā 50 reģiona skolās noritēs novadmācība kopā ar Latgalē pazīstamiem kultūras un sabiedriskiem darbiniekiem. Savukārt Daugavpilī 6. maijā no plkst. 10 līdz 13 dažādās vietās notiks Tautu forums, kurā tiks godināts mazākumtautību veikums valsts dzimšanā. Bet no plkst. 12 līdz 14 Vienības laukumā notiks grandiozs koncerts “Latgale svin”, kurā savīsies dažādu Latvijas tautību komponistu skaņdarbi, bet nacionālās kultūras biedrības mielastam gatavos ēdienus pēc oriģinālām receptēm. Un kā brīnišķīgs un garīgi rosinošs noslēgums šai emocionāli piesātinātajai dienai – Franča Trasuna muzikālās izrādes “Nūgrymušõ pile” (“Nogrimusī pils”) pirmizrāde uz Daugavpils teātra skatuves.

Latgale nav iedomājama bez tās izcilajiem podniekiem un tautas mūzikas. 7. maijā Lendžu pagasta “Ceplīšos” norisēs pasākums ģimenēm “100 Latgales podi Latgales simtgades kongresam”. Un mūzikas cienītājiem der jau tagad ieplānot 27. un 28. maijā braucienu uz Ludzu, kur gaidīs tradicionālais Latvijas Nacionālā kultūras centra pasākums “Tautas mūzikas svētki”.

FAKTI

* Latvijas valsts simtgades svinību programmas sadaļā “Ceļā uz Latvijas valsti: Latgales kongresam 100/Latgales simtgades kongress” ietverti 38 pasākumi.

* Ceturtā Pasaules latgaliešu saieta – Latgolys symtgadis kongresa – pirmajā dienā būs klāt 100 mazākumtautību kultūras biedrību pārstāvji, īpaša viesu grupa būs 15 latgalieši no Sibīrijas.

* Latgales simtgades sarīkojumus plaši atspoguļos Latvijas Televīzija, rādot 4. maijā plkst. 19 koncertu “Gorā”; 5. maijā plkst. 10 dievkalpojumu Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds katedrālē; plkst. 11 svētku gājienu no katedrāles līdz Atbrīvošanas alejai 61; plkst. 11.30 pieminekļa “Latgales kongresam 100” atklāšanu; plkst. 14 Latgales kongresa plenārsēdi “Gorā”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.