Latgalē kuplā skaitā aug toverīšu sarkosomas 0
Šī gada zaļajā ziemā atrodami tādi dabas retumi, kas citu gadu mežā būtu sastopami vien agrā pavasarī pēc sniega nokušanas, vēsta “mammadaba.lv”.
Veicot meža inventarizāciju netālu no Rēzeknes – Taudejāņu mežā, LVM Ziemeļlatgales plānotājs starp brūnajām, nobirušajām apses lapām pamanīja neuzkrītošu kafijas krāsas sēni.
LVM vides plānošanas speciāliste jauno vietu apsekoja un nelielā platībā konstatēja ļoti vitālu atradni, kurā auga vairāk nekā 100 retās sēnes – Toverīšu sarkosomas (Sarcosoma globosum) īpatņi.
“Sēne šoreiz konstatēta bērzu mežaudzē, kur sastopamas atsevišķas egles un apses, lai arī pārsvarā tā atrodama dažāda vecuma egļu mežaudzēs uz mitras augsnes – sūnās un egļu skujās.. Šī ir ceturtā lielākā zināmā sugas atradne LVM Ziemeļlatgales reģionā, iepriekš konstatētajās vietās bija fiksēti tikai atsevišķi īpatņi, līdz 8 īpatņiem, tādēļ par šo daudzskaitlīgo atradumu ir patiess prieks,” skaidro LVM vides plānošanas speciāliste Diāna Marga.
Lai reto sugu saglabātu un nodrošinātu sēnei nepieciešamo dabisko mikroklimatu, tika izveidota laukumveida aizsargājamā sugas atradne.
Toverīšu sarkosoma tikai ļoti optimālos apstākļos varētu uzaugt katru gadu, citādi pārtraukums starp vienas un tās pašas atradnes ražu jeb augļķermeņu veidošanu var sasniegt 10 līdz 12 gadus.
Pirmo reizi Ziemeļlatgales reģionā toverīšu sarkosoma tika atrasta 2015. gada pavasarī Rēzeknes novada Lendžu pagastā.
Toverīšu sarkosoma ir Latvijā un Eiropā reta un aizsargājama suga, kas Latvijā savulaik tika uzskatīta par izzudušu, taču pēdējos gados atrasta vairākās vietās.
Īpaši pētījumi Latvijā par šo sēņu sugu vēl nav veikti, taču somu zinātnieki vēsta, ka toverīšu sarkosomai tīk siltas ziemas.
Lietuviešu valodā sēnes nosaukums ir “paprastasis taukius”, kas raksturo to, ka sēnes iekšpusē atrodas gaiša lipīga želejveida masa.