Dūņu piesārņojums Līksnas upē

FOTO. Latgalē avārijas dēļ vidē noplūdušas aptuveni 14 000 tonnas dūņu, piesārņojumam ieplūstot Līksnas upē 16


Latgalē avārijas dēļ no dūņu laukiem “Križi” vidē noplūdušas aptuveni 14 000 tonnas dūņu, piesārņojumam ieplūstot Līksnas upē, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienests (VVD) pārstāve Kristīne Kļaveniece.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

VVD 25.novembrī saņēma informāciju par avārijas situāciju dūņu laukos “Križi” Kašatņikos, Naujenes pagastā, Augšdaugavas novadā. Notikuma vietā VVD inspektori konstatēja, ka vaļņa nobrukuma rezultātā no dūņu laukiem vidē noplūdis liels apjoms dūņu, tajā skaitā ar lietus ūdeņiem sajauktas dūņas.

Kā stāsta Kļaveniece, sākotnējie aprēķini liecina, ka vidē nonākuši 14 000 kubikmetru dūņu. Būtiskākā dūņu daļa ir noplūdusi blakus esošajā purvainā meža teritorijā. Tomēr piesārņojums pa grāvju sistēmu un pēc tam pa Stropes (Stropicas) upi ieplūdis Līksnas upē. Pašlaik piesārņots ir Stropes upes posms no dūņu laukiem līdz tās ieplūdei Līksnas upē aptuveni 2,6 kilometru garumā, kā arī Līksnas upe pie Stropes upes ietekas vietas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ņemot vērā ūdenstilpnēs nonākušo piesārņojumu, VVD aicina apkārtējos iedzīvotājus neizmanot saimnieciskām vajadzībām, piemēram, nedzirdināt lopus Stropes upes, posmā no dūņu laukiem līdz tās ieplūdei Līksnas upē, ūdeni, kā arī Līksnas upes ūdeni no vietas, kur upē ieplūst Stropes upe.

Objektā neatliekamos darbus veic dūņu lauku valdītājs SIA “Daugavpils ūdens”. Pašlaik ir izdevies piesārņojumu lokalizēt, novēršot papildu piesārņojuma nonākšanu Stropes upē. VVD paņēmis virszemes ūdens paraugus upēs un grāvī, kā arī veicis skābekļa mērījumus Līksnas upē pie Stropes upes ieteces. Pašlaik skābekļa rādītāji Līksnas upē ir normas robežās, upē beigtas zivis nav novērotas, uzsver Kļaveniece.

Viņa piebilst, ka piesārņojums patlaban neapdraud Daugavu, turklāt VVD inspektori uzrauga situāciju.

Patlaban darbi turpinās, taču tos apgrūtina grūti izbraucamā teritorija. Notikumā vietā strādā SIA “Daugavpils ūdens”, VVD inspektori uzrauga situāciju. Pēc VVD norādījumiem SIA “Daugavpils ūdens” pieaicinājis specializētu komersantu, kas sniedz priekšlikumus piesārņojuma savākšanai un veiks teritorijas sanāciju.

Objektu ir apsekojuši arī Augšdaugavas novada pašvaldības pārstāvji. Tāpat ir apzināti piesārņojuma tuvumā esošie iedzīvotāji, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā. Viņi iespēju robežās apgādāti ar dzeramo ūdeni.

Vietvara aicina iedzīvotājus nelietot arī privātajā sektorā esošo aku ūdeni. Nepieciešamības gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uzņēmumam “Daugavpils ūdens”.

Dūņu laukos uzkrātās dūņas var tikt izmantotas lauksaimniecībā kā mēslojums, tomēr, šādā lielā apjomā nonākot vidē, tās nodara būtisku kaitējumu, tāpēc VVD veiks aprēķinu un SIA “Daugavpils ūdens” būs jāsedz videi nodarītie zaudējumi. Sagaidāms, ka šis bioloģiskais piesārņojums atstās ilgtermiņa negatīvu ietekmi uz vidi, jo iespējas to savākt pēc nonākšanas ūdenstilpēs ir ierobežotas, skaidro VVD pārstāve.

Reklāma
Reklāma

SIA “Daugavpils ūdens” notekūdeņu attīrīšanas iekārtās līdz 2011.gadam saražotās dūņas tika izvestas, uzkrātas un uzglabātas dūņu laukos “Križi”. Vēsturiski dūņu lauki tika paredzēti mehāniski un bioloģisko attīrīto notekūdeņu nogulšņu uzglabāšanai. Uzglabājamo notekūdeņu dūņu daudzums dūņu laukos kopā aptuveni 142 000 tonnas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.