Tomēr jāatceras, ka ne visas uzmācīgās domas un darbības liecina par OKT. Lielākais vairums cilvēku mēdz piesist pie koka, pārspļaut pāri plecam, neiet tur, kur ceļu šķērsojis melns kaķis, pieskarties skursteņslauķa pogām utt. Tās ir ar ticējumiem un māņticību saistītas reakcijas. Tās, atšķirībā no OKT, nepasliktina dzīves kvalitāti, nerada milzīgu stresu un neapgrūtina saskarsmi ar apkārtējiem. 0
Diemžēl patstāvīgi tikt galā ar uzmācīgajām domām un darbībām ir grūti. Rezultāts ir atkarīgs arī no situācijas smaguma – cik ilgu laiku šīs domas jau vajā, cik izteikti ir simptomi un cik intensīvi tiek ietekmēta un ierobežota ikdienas dzīve. Jebkurā gadījumā būtu ieteicama psihiatra konsultācija. Patlaban labāko rezultātu OKT ārstēšanā sniedz medikamenti un kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT). Ļoti svarīgs ir arī tuvinieku atbalsts, tāpēc nereti psihoterapeitiskajā darbā tiek iesaistīta arī pacienta ģimene. Vispirms KBT laikā cilvēks tiek iepazīstināts ar savu traucējumu mehānismu un psihoterapeitiskās palīdzības stratēģiju, tad psihoterapeita vadībā iemācās būt kopā ar uzmācīgajām domām, pierast pie tām un neveikt darbības vai rituālus, kas līdz šim ir palīdzējuši mazināt trauksmi. Vienlaicīgi psihoterapeits palīdz iemācīties atpazīt savas uzmācīgās domas un tēlus, apšaubīt to patiesumu un apgūt veidus, kā novērot to visu it kā no malas.
Ko iesākt jau tagad?
- Uzturiet ciešu kontaktu ar ģimenes locekļiem un draugiem, kas jūs atbalsta.
- Mācieties atpazīt un ierobežot uzmācīgos rituālus.
- Ieplānojiet savā ikdienas grafikā laiku uzmācīgo baiļu pārskatam.
- Apgūstiet un praktizējiet relaksācijas paņēmienus.
- Rūpējieties par savu psiholoģisko pašsajūtu kopumā – iekļaujiet ikdienā regulāru fizisku slodzi, nodrošiniet sevi ar sabalansētu uzturu un pilnvērtīgu miegu.
- Izglītojieties, meklējiet attiecīgu informāciju (angļu valodā pieejami dažādi pašpalīdzības materiāli, atbalsta grupas utt.).
- Meklējiet profesionāļu palīdzību.