Lasītājs eksperimentē un ietaupa elektrību 0
Dārgo elektrību ekonomējam, mazāk to tērējot, tostarp lietojot taupīgākas elektroierīces. Tirgū parādās arī lietas, kas ļauj enerģiju pilnvērtīgāk izmantot. Cik tās efektīvas?
“Praktiskais Latvietis” jau pirms gada rakstīja par Power saver (jaudas taupītājs). Ierīce ekonomē elektroenerģiju, palielinot lietderīgi izmantotās (aktīvās enerģijas) attiecību pret kopā patērēto.
Jo nestabilāks ir pienākošās strāvas spriegums, jo lielāks šīs ierīces ekonomiskais efekts.
Jaudas taupītājs īpaši noder, ja tuvumā ir objekti, kas cikliski tērē lielākus enerģijas daudzumus. Sprieguma kvalitātei mājā pasliktinoties, strāvas plūsmā veidojas pārslodzes, kas traucē elektroierīču darbību un veltīgi tērē elektrību, to pārveidojot siltumenerģijā. Jaudas taupītāji ar kondensatoru sistēmām panāk, ka enerģijas plūsmā vairs nav lielu sprieguma svārstību. Tā var ekonomēt kilovatus, samazināt pārslodžu sekas un pagarināt elektroierīču mūžu. Šīs ierīces ieteicams izmantot ledusskapjiem, veļas mazgāšanas mašīnām, televizoriem, datortehnikai, ūdenssūkņiem, luminiscentajam apgaismojumam un kondicionieriem.
Lasītājs Teodors Kārkliņš no Kuldīgas novada nesen nolēma šo teoriju pārbaudīt. Viņa māja atrodas elektrības līnijas pašā galā. Pa ceļam no tās barojas vairāki gateri un lauku saimniecības, tāpēc strāva ir nestabila.
Teodors izdomāja jaudas taupītāju savam televizoram uzbūvēt pats, izmantojot divus vienkāršus transformatorus. Lai arī televizors neesot pēc pēdējās modes, toties tagad attēls neraustās, tam ir labāks asums un bagātākas krāsas.
– Televizors strādā labāk. Tomēr ierīces reklāmā paredzēta arī reāla strāvas ekonomija. Gribu to pārbaudīt un pielietot jaudas taupītāju arī ūdens sildītājam un citām iekārtām, – plāno T. Kalniņš.