Foto – Shutterstock

Ieteikumi, kā sniegt pirmo palīdzību, ja iekodusi lapsene 0

Lapseņu, bišu, iršu un citu plēvspārņu dzēlieni var radīt gan vieglas, gan stipras alerģiskas reakcijas un pat anafilaktisko šoku – reakciju, kas ekstremālā formā apdraud dzīvību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Rīgas Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs aicina būt vērīgiem cilvēkus, kuri jau zina par savām alerģiskajām reakcijām, un tos, kas līdz šim lapsenes koduma izraisītām pazīmēm nav pievērsuši uzmanību.

Augļu un ogu laikā lapsenes rosās jo īpaši agresīvi. Ir bīstami, ja insekts iedzeļ mutes dobumā vai rīklē, tāpēc uzmanīgi jāēd augļi un jādzer saldi dzērieni, jo tos var būt iecienījušas arī bites, lapsenes un sirseņi vai kukaiņi lidinās tiem bīstami tuvu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja nav alerģiskas reakcijas pret kukaiņu indi, dzēliens parasti rada vieglas sāpes, nelielu uztūkumu, apsārtumu un niezi, kas pāriet dažu stundu vai diennakts laikā. Paaugstinātas jutības gadījumā tūska un sāpes ir stipras un nepāriet vairākas dienas.

Ārsts brīdina, ka var tikt apdraudēta dzīvība, ja alerģija strauji progresē un sākas mēles un lūpu tūska, kas traucē elpot. Smagos gadījumos dzēliens izraisa gan alerģiskus izsitumus, apsārtumu, niezi, tūsku, gan sirds, asinsvadu, elpošanas, nervu un gremošanas sistēmas traucējumus.

Lūk, ieteikumi, sniedzot pirmo palīdzību.

• Ja iedzēlis kukainis, nekavējoties jāizvelk dzelonis. To vislabāk izdarīt ar pinceti, taču jāraugās, lai dzeloni pārlieku nesaspiestu un nenolauztu. Dzēluma vietu nedrīkst spaidīt, jo tad insektu inde iekļūst arvien dziļāk.

• Cietušajai vietai uzliek atvēsinošu vai vājas koncentrācijas etiķa kompresi. Ādu dzēluma vietā var ieziest ar aptiekās nopērkamiem antihistamīna preparātiem, kā arī ar svaigu strutenes sulu. Ja šādu līdzekļu nav, noder tīra, vēsa kāposta lapa vai ceļmallapa.

• Var lietot antihistamīna līdzekļus, bet stipru sāpju gadījumā – pretsāpju līdzekļus. Ja ir īpaši izteikta alerģiskā reakcija, tautas līdzekļi ne vienmēr ir pietiekami iedarbīgi.

• Pie speciālista jāvēršas, ja dzēliena vieta kļūst spilgti sarkana, sāpīga, ir lielāka par pieciem kvadrātcentimetriem. Bīstama situācija rodas, ja iedzeļ 7–8 kukaiņi, ir nieze ne tikai dzēluma vietā, bet arī citās ķermeņa daļās, parādās tūska un reibonis, ir apgrūtināta elpošana. Neatliekamā palīdzība jāizsauc, ja bite vai lapsene iedzēlusi mutē vai mēlē. Ja dzelonis ir rīklē, ārstu gaidot, jādzer auksts ūdens, jāsūkā ledus gabaliņi vai jāēd saldējums un kaklam jāuzliek aukstas kompreses. Tas aizkavēs tūskas veidošanos, novērsīs ģīboni un mazinās nosmakšanas draudus.

Reklāma
Reklāma

Ja pēc kukaiņa iedzelšanas vienmēr ir smaga toksiska reakcija, der apsvērt adrenalīna injekciju nepieciešamību, ko varētu izmantot kritiskos brīžos, pirms ierodas ārsts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.