Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 165
Šobrīd zināms, ka vakcinējušies Saeimā nav četri deputāti.
“Katram kokam divi gali – no vienas puses varētu teikt, ka Saeimas deputātam vajadzētu rādīt pozitīvu piemēru, no otras puses šis cilvēks demokrātijas apstākļos ir ievēlēts tieši tāds, kā viņš ir – ar visiem viņa putniem galvā, kas dzied, ka vakcinēies nevajag. No sērijas “mēs drošības jostu nelietojam, mēs mirsim kā vīri”,” šo faktu raidījumā “Preses klubs” komentē publicists Lato Lapsa.
Vai uz šiem deputātiem likums neattiecas? “Tas ir labs jautājums, analoģija būtu tāda, ka es esmu namsaimnieks, noalgoju sētnieku un sētnieks man sāk diktēt, ka man kājas vajag slaucīt. Nu tā sanāk, tie ir valdības noteikumi, kas jāievēro!” viņš salīdzina.
Tiesībsargs gan publiski paudis, ka prasība par obligāto vakcināciju attiecas arī uz deputātiem.
“Es domāju, ka tā patiesībā ir matu skaldīšana, ar ko mēs pašlaik nodarbojamies. Noteikti, ka dažus gadus patiesājoties, tad, kad šie deputāti sen vairs nebūs deputāti, mēs uzzināsim pilnīgi droši, vai viņiem bija pienākums vakcinēties vai nebija,” Lapsa saka.
Daudz būtiskāks viņam šķiet tas, ka šo 100 Saeimas deputātu kopums, kas savā ziņā ataino Latvijas sabiedrības modeli un salīdzinājumā par vakcinēto īpatsvaru un drošību, redzamas neskaidrības.
“Mums ir stāstīts, ka, tikko sasniedzot 70-80% vakcinēto slieksti, mēs dzīvosim zaļi. Saeimā ir 96% vakcinācijas slieksnis, kāpēc viņi nevar dzīvot zaļi? To es nesaprotu,” publicists jautā.
“Ar ko šiem 96 Saeimas deputāti ir tik īpaši, ka sabiedrībai stāsta par 70% vakcinēto slieksi un ierasto dzīvi, bet paši pie 96% sliekša baidās un strādās attālināti?” Lapsa nesaprot.
Jau ziņots, pildot valdības aizvadītajā nedēļā izdotos noteikumus, Saeimas deputāti darbu turpinās attālinātā režīmā, aģentūrai LETA sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).
Politiķe informēja, ka šo ceturtdien, 14.oktobrī, paredzētā ārkārtas plenārsēde notiks attālināti “e-Saeimas” platformā. Tāpat pirmdien Saeimas Prezidijs lēma, ka arī parlamenta komisijas pāries uz attālinātu darbu. Mūrniece norādīja, ka drīz Prezidijs varētu izskatīt un komisijām nosūtīt vadlīnijas tālākajam darbam.
Attālināti parlamentārieši strādās ārkārtējās situācijas laikā, kas šobrīd ir izsludināta uz trim mēnešiem.
Saeimas priekšsēdētāja pastāstīja, ka deputāti ir aicināti pieslēgties sēdēm no saviem darba kabinetiem vai mājām, piebilstot, ka ieeja Saeimas telpās aizvien ir atļauta, uzrādot sadarbspējīgu sertifikātu vai negatīva Covid-19 testa rezultātu. Vienlaikus viņa teica, ka ļoti liela daļa deputātu ir izvēlējušies strādāt no mājām.
Vaicāta, vai mediji varēs šajā laikā ierasties Saeimas namā, Mūrniece atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka ļoti liela daļa žurnālistu ir vakcinējušies, un viņi drīkst ienākt Saeimā, uzrādot vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu testa rezultātu.
Mūrniece teica, ka šo ceturtdien no rīta plānota budžeta iesniegšana parlamentā, kur masu mediji ir laipni aicināti piedalīties, iepriekš piesakot dalību parlamenta Preses dienestā, kā arī uzrādot sertifikātu vai testa rezultātu.
Jau ziņots, ka valstī uz trim mēnešiem izsludināta ārkārtējā situācija, tādējādi spēkā stājoties vairākiem Covid-19 izplatības novēršanai paredzētiem ierobežojumiem.
Atbilstoši Ministru kabineta lēmumam par ārkārtējo situāciju, darbs klātienē ar darba devēja norīkojumu iespējams, lai nodrošinātu darba nepārtrauktību, ja to nevar veikt attālināti. Savukārt darba telpās, kur ir vairāk par vienu personu, visiem darbiniekiem pareizi jāvalkā sejas maskas.
Tajā pašā laikā privātajā sektorā pret Covid-19 nevakcinētajām personām darba devējs izvērtē katra nodarbinātā darba pienākumus, specifiku un apstākļus, nosakot inficēšanās un infekcijas izplatības risku. Personas, kuras atbilstoši izvērtējumam nav pakļautas inficēšanās riskam un to nerada citiem, var veikt darba uzdevumus bez derīga vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāta.
Ja atbilstoši izvērtējumam darba pienākumi jāveic klātienē, kur pastāv risks inficēties vai inficēt citus, darba devējs informē darbinieku par nosacījumu darba pienākumus veikt klātienē ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Nodarbinātais sāk vakcināciju septiņu dienu laikā pēc darba devēja izvērtējuma un pabeidz ne vēlāk kā septiņas dienas pēc konkrētās vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītā īsākā termiņa vakcīnai ar divām devām.