Lapkritis arī matiem? Atbildes uz dažādiem jautājumiem 0
Atbild “Veselības centra 4” Estētiskās dermatoloģijas un plastiskās ķirurģijas klīnikas dermatoloģe Linda Kapteine .
“Kā pienāk rudens, tā man pastiprināti izkrīt mati. Vai tiem ir tāds pats cikls kā kokiem, kam rudenī birst lapas?”
“Matu augšanai un izkrišanai, tāpat kā visam citam dabā, ir sava cikliska norise, tikai tā ietver daudz ilgāku laika periodu. Augšana ilgst 2 – 3 gadus, fāze, kad mati pārstāj attīstīties ir 2 – 3 nedēļas, bet periods, kad tie pakāpeniski izkrīt – trīs mēneši.
Ja tiek zaudēti apmēram simt mati dienā, par to nav jāuztraucas. Pastiprināta matu izkrišana rudenī varētu būt saistīta ar to, ka tad biežāk uzliesmo ādas slimības un iekaisumi, piemēram, seborejiskais dermatīts vai alerģiskais dermatīts.
Ja vasarā neesam uzņēmuši pietiekami daudz saules, organismā ir radies dažādu minerālvielu un vitamīnu deficīts, no oktobra beigām līdz decembrim nagi un mati varētu būt trauslāki. Tad labi palīdz silīciju saturoši vitamīnu kompleksi, taču, protams, rezultātu nevar gaidīt uzreiz.”
Kā glābties no pigmenta plankumiem ?
“Agrāk domāju, ka pigmenta plankumi uz sejas veidojas tikai gados vecākām sievietēm, bet mani šis kosmētiskais defekts ir piemeklējis jau 30 gadu vecumā. Kāpēc tie rodas? Kā tos visefektīvāk likvidēt?”
“Sejas ādas pastiprinātas pigmentācijas iemesli ir vairāki. Visbiežāk veidojas tā sauktā grūtniecības maska uz pieres, vaigiem un virslūpas sakarā ar hormonālām izmaiņām organismā bērniņa gaidīšanas laikā, kā arī lietojot hormonālās kontracepcijas līdzekļus.
Pigmentācija mēdz veidoties vietās, kur bijis ādas iekaisums, jo tā cenšas aizsargāties, izdalot šajā vietā vairāk pigmenta. To veicina pārmērīga sauļošanās un solārija apmeklēšana.
Likvidēt ādas pigmentāciju un pasargāt sevi no jaunu plankumu veidošanās var ar īpašiem balinošiem līdzekļiem. To lietošanu apvienojot ar īpašām lāzerprocedūrām un ikdienā lietojot saules aizsarglīdzekļus, ir iespējams atgūt un uzturēt vienmērīgu sejas ādas toni.”
Plaisā lūpu kaktiņi
“Man stipri sprēgā lūpu kaktiņi. Par ko tas liecina, ko darīt?”
“Lūpu kaktiņu plaisāšana var būt sākotnējs mazasinības simptoms. Nereti tā liecina arī par B12 vai citu vitamīnu trūkumu organismā, ko novēršot problēma parasti mazinās. Iespējams, ir pievienojusies raugveida sēnīšu vai bakteriāla, piemēram, stafilokoku, infekcija. Jāpārbauda, vai ir vesela mutes gļotāda un nav gremošanas trakta problēmu.
Atsevišķos gadījumos lūpu kaktiņu plaisāšana liecina par reakciju uz kādu lietoto ķīmisko vielu zobārsta apmeklējuma laikā.”
Atkal kārpas!
“Rokas bija kā nosētas ar kārpām. Kosmetoloģe likvidēja, taču pēc gada tās uzradās atkal. Kā tās vislabāk uzveikt?”
“Kārpas uz rokām veidojas, ja āda ir inficēta ar cilvēka papillomatozo vīrusu. Acīmredzot lielāko daļu ir izdevies noņemt, taču, ja kādā šūnā ir saglabājies vīruss, pazeminoties imunitātei, tās var sākt veidoties no jauna. Iespējams, notikusi atkārtota inficēšanās ar vīrusu kontakta ceļā – ar rokasspiedienu, naudu vai tamlīdzīgi. Dažkārt pret kārpām palīdz tautas metodes, piemēram, krīta aplikācijas un citas. Aptiekā iegādājamie līdzekļi labi palīdz apkarot svaigas, mīkstas un sīkas kārpas. Ja tie vairs nelīdz, jādodas pie ārsta, kurš ieteiks vispiemērotāko metodi atkarībā no kārpu atrašanās vietas un stāvokļa.”