Lapas priekam un ražībai! Interesantas idejas radošām dvēselēm 0
Ja nu kādas mantas patlaban ir pārpārēm, tad tās ir koku lapas. Kamēr visas nav nokritušas, nav pat vērts grābt. Pareizāk būtu doties izbaudīt šo skaisto mirkli un glītākās salasīt. Ja ir lauku mājas – censties likt kompostā un mulčēt augsni.
Ir īstais brīdis doties uz parkiem un savākt pašas skaistākās un neparastāko formu un krāsu lapas. Tā tikai liekas, ka zeme pilna ar šo bezmaksas materiālu – ņemt var tikai retās, jo nevainojami glītu, bez grauzumiem un brūnumiem nemaz nav daudz.
Vāc dekoriem
No lapām var veidot rudens vainagus telpas rotāšanai. Šim nolūkam der, piemēram, košās kļavu lapas. Kad tās pamatnei piestiprinātas (ērti ar speciālajām floristikas cemmītēm vai adatiņām), darinājumu uz nakti atstāj, lai lapas ieņem sev tīkamu formu.
Pēc tam kompozīciju appūš vai appindzelē ar līmi (der kancelejas PVA), kuru var mazliet atšķaidīt ar ūdeni. Tad tās tālāk nečokurosies un dekors būs glīts ilgi. Tās var nopūst arī ar stipru matu laku, tad lapas arī spīdēs. Nekaltētas lapas nevar līmēt ar karsto līmi, jo no tās paliks neglīti traipi.
Dažādu darinājumu (cepures, kroņi, bļodas, pīnes, u. c.) gatavošanai izmanto svaigi lasītas lapas. Tās savāc un glabā ārā. Telpās ienes tikai tik, cik vajag darbam, jo lapas žūstot zaudē plastiku.
Ja vēlas gludas lapas, tās visvienkāršāk ir salikt starp avīžu loksnēm, žurnālu lapām, papildus uzliekot vēl kādu smagumu. Kad lapas būs kļuvušas gludas un sausas, tās varēs glabāties pat vairākus gadus. Tikai jāņem vērā, ka šis materiāls ir trausls.
Ilgi saglabāsies no izžāvētām lapām gatavotās lapu virtenes. Tās gatavot ir ļoti ātri – lentei liek vienā vai abās pusēs lapas un sastiprina visu kopā ar kancelejas skavotāju.
Uz sausajām lapām var labi zīmēt ar sudraba, zelta vai citādu krāsu marķieriem. Arī melnais flomāsters uz gaišas lapas būs labi redzams. Šādas lapas var lietot kā skaistas galda kartes vai salīmēt kompozīcijā. Sausās lapas noderēs arī tagad rokdarbnieku aprindās modernajiem florālajiem reljefiem.
Lieto praktiski
Lapas koks nomet, kad tās viņam kļuvušas liekas, jo vērtīgās vielas tas jau laikus izlietojis pats (tāpēc tās maina krāsu). Taču arī tādas tās ir ļoti noderīgas dārza darbos. Ja dārzs ir liels, daļai vērtīgāko koku lapas varētu atstāt nenogrābtas, jo to funkcija ir sakņu sistēmas pasargāšana salā. Gar celiņu malām, parādes mauriņā, lapas savāc.
Lieliska palīdze lapu vākšanā ir zāles pļaujmašīna, kas aprīkota ar savācējgrozu. Agregātu noregulē zemākajā pozīcijā un brauc lapu klājienā iekšā. Pie viena tiks nopļauta arī mauriņa zālīte. Rezultātā tiek iegūta sasmalcināta masa, kas der gan kompostam, gan augsnes mulčēšanai starp augiem, uz novāktajām dobēm, u. c. Lielākās teritorijās grozu var noņemt un pļaut tāpat, sasmalcinātās lapas atstājot augsnes ielabošanai.
Atbalsta: