Foto: Kuprynenko Andrii/SHUTTERSTOCK

Lamināta dēļi – ne tikai grīdai 0

Ierasts, ka lamināta grīdām domātos dēļus stiprina uz grīdas. Taču interesantus akcentus mājoklī var radīt, šo materiālu stiprinot arī pie sienām, imitējot dabīgā koka vai akmens virsmas ar dažādu krāsu un tekstūru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Lamināta izmantošana sienām ir lielisks risinājums, ja vēlas atsvaidzināt telpu interjeru. Turklāt materiāls spēj radīt vizuāli plašākas telpas iespaidu.

Cik biezs piemērots

Lamināta dēļus izgatavo no kokskaidu plātnēm vai MDF loksnēm, tās pārklājot ar akrilu, uz kuras attēlots, piemēram, koksnes šķiedru zīmējums. Virsmai arī var būt izveidota faktūra, kas imitē dabīgu koku. Ir arī lamināta dēlīši, kuriem uz MDF vai koka pamata uzlīmēts plāns vērtīgu koka sugu finieris.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laminātam ir nodilumizturības klases. Ja uz grīdas iesaka klāt materiālu ar iespējami augstāku klasi, sienām tik izturīgs nav vajadzīgs. Tāpēc var izvēlēties pēc iespējas plānāku materiālu, kas arī svērs mazāk un maksās lētāk.

Sākotnēji ražotāji laminātu iedalīja sešās klasēs. Dzīvojamajām telpām 21., 22., 23. klase, publiskajām telpām 31., 32. un 33. klase. Tagad pārsvarā tiek ražots 31., 32. un 33. klases lamināts, kā arī 34. klases lamināts industriālajām telpām.

Sienas sagatavošana

Vispirms siena jāizlīdzina. Ja tajā ir padziļinājumi vai citi nelīdzenumi, defekti jānovērš, izciļņus noslīpējot, bet padziļinājumus aizpildot ar atbilstīgiem materiāliem. Pamats uzskatāms par pietiekami gludu, ja nelīdzenumu augstumu starpība nepārsniedz 2 mm metru garā posmā. To var pārbaudīt, izmantojot līmeņrādi.

Ja pamatu nav iespējams nolīdzināt citādi, pie sienas var pieskrūvēt, piemēram, finieri vai OSB loksnes, laminātu var piestiprināt pie nolīmeņotām koka līstēm, tā paslēpjot arī sienas defektus.

Lamināta piestiprināšana

Iespējami vairāki lamināta piestiprināšanas varianti. Visbiežāk lamināta dēļus piestiprina pie latojuma (koka vai alumīnija) vai pielīmē tieši pie sienas.

Pielīmēšana ir vienkāršākais stiprināšanas veids. Tam nepieciešama elastīga polimēru līme koka segumu pielīmēšanai. Līmes izmaksas ir 4–8 eiro/kg. Iegādājoties līmi, jāpārliecinās, ka tā ir piemērota konkrēto dēlīšu veidam.

Ierīkojot latojumu, starp latām ievēro 20–50 cm attālumu. Pie latojuma lamināta dēļus var stiprināt arī ar nagliņām vai apdares dēļu stiprināšanai paredzētajiem metāla stiprinājumiem. Lamināta dēļus var stiprināt gan vertikāli, gan horizontāli.

Reklāma
Reklāma

Pirmajā gadījumā būs jāsāk no viena telpas stūra, otrajā – no grīdas. Vertikālās līnijas radīs augstāku griestu iespaidu, horizontālās telpu padarīs vizuāli plašāku.

Darbu secība

Pirms ieklāšanas laminātam noteikti jāļauj kādu laiku pastāvēt istabā, kur to stiprinās. Tas īpaši svarīgi ziemā, kad dēļi glabāti aukstā noliktavā. Temperatūrai telpā jābūt vismaz 18 grādu, un materiālam jānoņem iesaiņojums.

Tāpat vēlams uzzīmēt aptuvenu montāžas shēmu, ņemot vērā dēļu platumu un garumu. Piegriežamo lamināta dēļu garumam nevajadzētu būt īsākam par 50 cm, bet pēdējās rindas platumam mazākam par 6 cm. Ja šāda situācija veidojas, platumā jāpiegriež arī pirmās rindas dēļi.

Līmējot dēļus vertikāli, parasti sāk no labā augšējā stūra. Atklātajās sienas vietās vislabāk izmantot pilna izmēra (nepiegrieztus) dēļus, izņemot vietas, kur tie jāpiegriež pie griestiem vai grīdas.

No pirmā dēļa stūra pusē nozāģē savienojuma atslēgu. Dēļa aizmugurē uzklāj līmi atbilstīgi līmes ražotāja norādījumiem. Pie sienas pielīmē tā, lai starp dēli un blakussienu paliktu 5 mm atstarpe. Pieliekot dēli pie sienas, to stipri piespiež. Piemēra un piezāģē apakšējo dēli un to tāpat pielīmē pie sienas zem pirmā dēļa.

Otro dēļu rindu vispirms sastiprina savstarpēji, savienojumu no priekšpuses fiksējot ar līmlenti. Sastiprinātos dēļus apgriež otrādi un uzklāj līmi. Visu dēli uzreiz ievieto pirmās rindas atslēgā un piespiež pie sienas. Turpina ar nākamajām dēļu rindām.

Ja dēļiem pilnībā nozāģē savstarpējos stiprinājumus, pie sienas tos var līmēt pa vienam. Tos iekārto pamīšus. Tas nozīmē, ka otrās rindas dēļi ir nobīdīti attiecībā pret pirmo rindu par pusi vai trešdaļu. Pēdējo dēļu rindu piezāģē arī platumā tā, lai līdz blakussienai atkal paliktu 5 mm atstarpe.

Pēc pielīmēšanas jāļauj līmei žūt divas trīs dienas. Ar līmi vēlams ieziest arī dēlīšu savienojuma vietas – tas klājumu padarīs viendabīgāku un izturīgāku.

Darbarīki un materiāli

Lai ieklātu lamināta dēļus, bez materiāliem (lamināta, līmes, nagliņām vai stiprinājumiem) vajadzēs arī mērlenti, figūrzāģi, ripzāģi vai rokas zāģi ar smalkiem zobiem, uzstūri, zīmuli, gumijas āmuriņu, nelielu speciālu koka vai cietas plastmasas klucīti, špakteļlāpstiņu līmes uzklāšanai, ja līme ir spainītī, nevis tūbiņā.

Latojuma stiprināšanai pie sienas vajadzēs perforatoru, elektrisko skrūvgriezi un līmeņrādi.

Foto: Romanr/SHUTTERSTOCK

Ieguvumi

+ iespējams iegūt ideāli gludu sienu

+ var izveidot saskaņotu grīdas, griestu un sienu krāsu salikumu, kas pieskaņots arī mēbelēm

+ dēļus iespējams stiprināt gan horizontāli, gan vertikāli

+ lamināts ir daudz izturīgāks par tradicionālajiem sienu apdares paneļiem

+ atšķirībā no keramikas flīzēm nelūst trieciena gadījumā, to vieglāk piestiprināt

+ šādu virsmu daudz vieglāk kopt, nav vajadzīgi speciāli tīrīšanas līdzekļi

+ ekoloģiski drošs materiāls, kas imitē dabīgu materiālu virsmu

+ palielina telpas skaņas izolāciju

+ montāžu var veikt paša spēkiem

Trūkumi

– laminātam nepatīk ūdens, tāpēc to neiesaka izmantot sanitārajos mezglos ne pie sienas, ne uz grīdas. Izņēmums ir mitrumizturīgais lamināts, kas ir ievērojami dārgāks

– lai arī lamināts nav no dārgākajiem apdares materiāliem, salīdzinājumā, piemēram, ar polivinilhlorīda sienu paneļiem, izmaksas būs augstākas

– materiāls ir salīdzinoši smags, tāpēc pie sienām jāstiprina pietiekami droši

– temperatūras svārstību dēļ lamināta dēļi nedaudz maina savu izmēru

Svarīgi

• Laminātu pie sienas nav ieteicams stiprināt apkures ierīču, arī radiatoru tuvumā, jo siltā gaisa plūsma visai ātri var sabojāt lamināta dēļus. Nav ieteicams arī stiprināt pie ģipškartona šķērssienas – lamināta svara dēļ ģipškartona konstrukcija var neizturēt slodzi.

• Rozetēm nepieciešamie urbumi jāveic jau dēļu līmēšanas laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.