Kartupeļu lakstu puve nesnauž 0
Jautājums. Kuras ķimikālijas noder kartupeļu lakstu puves apkarošanai? Ainārs Dobeles novadā.
Atbild Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.
Kartupeļu veģetācija šogad Latvijā sākās 10–14 dienas vēlāk nekā citos gados. Apstākļi augšanai ir labi – mitruma un siltuma pietiek, taču jau augusta sākumā ir manītas pirmās lakstu puves pazīmes. Postošā apmērā slimība neizplatās tāpēc, ka ir vēsas naktis.
Integrētajiem audzētājiem stādījumi noteikti jāapsmidzina, pretējā gadījumā slimības dēļ laksti strauji (divu nedēļu laikā) aizies bojā un nebūs ražas. Pirmajā reizē ieteicams izmantot fungicīdu Ridomil Gold – apstrādi veic, pirms laksti sakļaujas vagās. Ja naktis ir siltas, rīti miglaini un dienas mitras, ne vēlāk kā desmit dienas pēc pirmā miglojuma kartupeļus vajag apstrādāt ar to pašu Ridomil Gold, Širlans 500, Gloria 450 vai Acrobat Plus (2. reģistrācijas klases līdzekļi). Lietus šovasar pārsvarā ir smidzinošs, pūdējošs, tāpēc tik ātri nenoskalo kontakta iedarbības preparātu no lapām. Ja gaidāmas stipras lietavas, labāk izmantot sistēmas iedarbības augu aizsardzības līdzekļus. Minimālais intervāls starp apstrādes reizēm ļoti sliktos laika apstākļos ir septiņas dienas, bet labos apstākļos – divas nedēļas.
Trešajā apstrādes reizē pret kartupeļu lakstu puvi audzētāji nereti izvēlas lētākos augu aizsardzības līdzekļus, piemēram, Infinito. Taču šo preparātu var lietot tikai tad, ja stādījumā nav parādījusies lakstu puve, pretējā gadījumā Infinito nepalīdzēs (šis ir 3. reģistrācijas klases līdzeklis, ko sezonā var izmantot četras reizes). Tad labāk lietot Acrobat Plus.
Kartupeļu lakstu puves attīstībai optimāla ir +21…+22 °C temperatūra. Ja gaisa temperatūra paceļas virs +24 °C un ilgstoši iestājas sauss laiks, infekcija apstājas un gaida labākus apstākļus izplatībai.
Augustā kartupeļu tīrumos izplatās arī lapu sausplankumainība. Aizsardzībai pret šo slimību derēs preparāti, kam darbīgā viela ir mankocebs, piemēram, Ridomil Gold, Acrobat Plus.