Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Shutterstock

LAKRA: Daudziem iedzīvotājiem juristkonsultantu dēļ tiek atcelts maksātnespējas process 2

“Strauji palielinās to iedzīvotāju skaits, kas, paņēmuši kredītu maksātnespējas procesa izmaksu segšanai, ne vien iedzīvojas jaunās parādsaistībās, bet zaudē arī uzsākto maksātnespējas procesu. Turklāt zaudē bankrota procedūras iespēju vismaz uz trijiem gadiem. Tas nenotiktu, ja, tā vietā, lai uzķertos uz vilinošām negodprātīgu juridisko pakalpojumu sniedzēju reklāmām, cilvēki meklētu palīdzību pie atbildīgiem speciālistiem,” tā portālam “La.lv”  pauž Latvijas kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pēdējā gada laikā intensīvu pašreklāmu interneta resursos sākuši uzņēmumi, kas piedāvā juridiskos pakalpojumus privātpersonas maksātnespējas procesa noformēšanai. Latvijas kredītņēmēju asociācija vērš iedzīvotāju uzmanību, ka šie uzņēmumi par saviem pakalpojumiem ne vien iekasē nesamērīgi augstu atlīdzību, bet arī sniedz padomus, kas cilvēkam rezultējas ar vēl lielākām parādsaistībām un pazaudētu maksātnespējas procesu.

Atbilstoši Maksātnespējas procesa likumam un Ministru kabineta noteikumiem, privātpersonas bankrota procedūru var sākt persona, kas līdz maksātnespējai nonākusi objektīvu iemeslu dēļ un nav apzināti pasliktinājusi savu finanšu situāciju. Ja tiek konstatēts, ka cilvēks, kas jau bijis maksātnespējīgs, paņem jaunu kredītu, piemēram, maksātnespējas procesa apmaksai un jau sākotnēji apzinās – jauno kredītu viņš ne vien nevarēs, bet arī neplāno atdot, jārēķinās, ka uzsāktais maksātnespējas process tiks pārtraukts, bet kopējais parādu jūgs būs būtiski lielāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Sastopamies ar gadījumiem, kad cilvēks, pakonsultējies pie juridisko pakalpojumu sniedzējiem, kuru darbība vērsta tikai uz peļņas gūšanu, piekrīt viņu nosacījumiem, kas maksātnespējas procesa noformēšanu būtiski sadārdzina. Konsultanti, kuri aktīvi reklamējas, par saviem pakalpojumiem prasa 650 līdz pat 2000 eiro lielu atlīdzību. Tā kā parasti pirmā konsultācija pie šādiem konsultantiem ir bezmaksas, cilvēks uz to aiziet, neiedziļinoties reālajā situācijā piekrīt visam, kas tiek teikts, un noslēdz līgumu. Tā kā papildus šai maksai, uzsākot procesu, jāveic arī likumā noteiktie maksājumi – valsts nodeva 70 eiro, maksājums administratoram divu minimālo mēnešalgu jeb 860 eiro apmērā un atlīdzība par notāra pakalpojumiem, kopējā summa, kas cilvēkam jāatrod ir no pusotra līdz pat trijiem tūkstošiem eiro, kaut reāli obligāto maksājumu apmērs var arī nesasniegt tūkstoš eiro,” akcentē Āboliņš.

Taču kā būtiskāko problēmu Jānis Āboliņš min to, ka, maksātnespējas procesa izmaksu segšanai cilvēki ņem jaunus kredītus, kas viņiem finālā bankrota procedūru liedz pabeigt, bet saistību apmēru palielina. “Nereti cilvēks, kas pieņem lēmumu par bankrota procedūras sākšanu, ir kā stūrī iedzīts dzīvnieks, kas izmisīgi meklē glābiņu, izvēloties arī tam nepareizos risinājumus. Redzot nenomaksājamo parādsaistību apmēru, katru dienu saņemot “draudu” zvanus, īsziņas un vēstules no parādu piedzinējiem vai tiesu izpildītājiem, cilvēks izjūt milzīgu emocionālo spriedzi. Ja bezmaksas konsultācijā kāds viņu no tā visa sola atbrīvot, viņš viegli ļaujas kārdinājumam. Viņš nepadomājot piekrīt maksāt milzīgas summas par maksātnespējas procesa dokumentu noformēšanu, no tā saucamā “konsultanta” neuzzinot, vai – nesadzirdot, ka maksājumu veikšanai nedrīkst ņemt jaunu kredītu. Ja šādos apstākļos un šādiem mērķiem kredīts tiek paņemts, aizdevuma izsniedzējs ātri var pierādīt personas negodprātīgos motīvus, apzināti maldinošas informācijas sniegšanu un cilvēka jau sākotnējo lēmumu jauno aizdevumu nemaz neatdot. Tas viss liecina par ļaunprātību un rezultātā arī uzsākts maksātnespējas process tiek pārtraukts.Turklāt nākamos trīs gadus konkrētajam cilvēkam jauna maksātnespēja nav iespējama. Rezultātā konsultantam, maksātnespējas procesa administratoram un valstij samaksāto naudu cilvēks neatgūst, bet jauns kredīts vēl vairāk palielina viņa nenomaksāto parādu apmēru,” situāciju skaidro Āboliņš.

Kā satraucošu viņš min arī faktu, ka nereti “konsultanti”, kas aktīvi reklamējoties domā tikai par savu peļņu, maksātnespējas procesu iesaka īstenot arī personām, kurām tas nav vajadzīgs.“Netrūkst klientu, kuriem par maksātnespējas procesu daudz labāks risinājums ir, piemēram, vienošanās ar aizdevēju. Mums, Latvijas kredītņēmēju asociācijai, ir svarīgi rast izeju, kas cilvēkam vislabāk ļauj sakārtot savas finanses, tādēļ katru gadījumu rūpīgi analizējam un kopīgi arī rodam labāko risinājumu. Uzņēmumiem, kas pelna uz maksātnespējas procesu rēķina, svarīga ir tikai pašu peļņa. Tās gūšana ar cilvēka interesēm, diemžēl, var arī nesaskanēt,” atzīst Āboliņš.

Latvijā šobrīd ir īstenoti vairāk nekā 11000 privātpersonu maksātnespējas procesi, no kuriem būtiskāko īpatsvaru palīdzējusi īstenot Latvijas kredītņēmēju asociācija. Tā ir organizācija, kas ne vien panākusi būtiskus uzlabojumus likumos, lai privātpersonām atvieglotu maksātnespējas procesu un padarītu to lētāku, bet arī pati tūkstošiem cilvēku palīdzējusi sakārtot savas finanses. Arī šobrīd organizācija turpina aktīvu darbu ar likumdevēju, lai novērstu esošos trūkumus normatīvajos dokumentos un aizstāvētu grūtībās nonākušo kredītņēmēju intereses. Tādēļ, pirms pieņemt lēmumu par maksātnespējas procesu, Latvijas kredītņēmēju asociācija cilvēkus aicina rūpīgi izvēlēties savus konsultantus. Konsultācijas pieejamas arī asociācijā, kur, iespējams, tiks rasts personai izdevīgs risinājums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.