Foto – Valdis Semjonovs

Svarīgi jautājumi, gatavojoties laivošanai. Īpaši noderīgi iesācējiem! Kur labāk sākt? Ko līdzi ņemt? 0

Vasara nav aiz kalniem, un palēnām jau tiek kalti plāni laivošanas sezonai. Ko izvēlēties braucienam – laivu, katamarānu, plostu, kajaku vai kādu citu peldlīdzekli? Laivošanas sezona ilgst ne tikai trīs vasaras mēnešus, tā sākas martā un turpinās līdz oktobrim, dažkārt pat līdz novembrim. Nekad mūžā neesat sēdies laivā vai uz plosta, jo uzskatāt, ka tas nav domāts jums? Varbūt tomēr vērts pamēģināt!

Reklāma
Reklāma

Galvenais – peldveste

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

• SIA “Beibuks” valdes loceklis Ilmārs Lociks atgādina, ka pirms brauciena ar laivu vai plostu svarīgi noklausīties instruktāžu par drošību uz ūdens, par to, kā jāuzvedas laivā, kā tajā iekāpt un kā izkāpt, kā pareizi novietot mantas, kā sēdēt, lai kājām būtu ērti, kā airēt utt. Viens no būtiskākajiem drošības noteikumiem – mugurā vienmēr jābūt drošības vestei jeb peldvestei, turklāt aizsprādzētai. Nepareizi dara tie, kas vesti lieto kā spilventiņu mīkstākai sēdēšanai. Ja laiva apgāzīsies, to nepagūs saķert, kur nu vēl uzvilkt mugurā!

• Vai ūdenscaurlaidīgajā maisā, ko dod katram braucējam, ieliktās mantas tiešām nesamirks? Atpūtas bāzes “Laivot.lv” pārstāve Evija Maļiņina stāsta: – Ja maiss ir pareizi aiztaisīts, ieliktās mantas būs drošībā. Te gan der atgādināt, ka asus priekšmetus ūdensnecaurlaidīgajos maisos un tiem tuvumā likt nevajadzētu.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Vai var ņemt līdzi mobilo telefonu un fotoaparātu? Nav aizliegts, bet tā ir pašu laivotāju atbildība. Ja ļoti gribas feisbukā operatīvi patēlot upes pavēlnieku, to var darīt, tikai drošāki ir ūdensdroši telefoni, fotoaparāti u.c. tehnika.

• Kas vēl jāņem vērā, gatavojoties pirmajam braucienam ar laivu vienatnē vai kopā ar ģimeni? Speciālisti stāsta, ka sākumā tas parasti notiek ģimenes vai draugu kompānijā vai ar kolēģiem. Tā arī drošāk – cits citu pieskata, nepieciešamības gadījumā palīdz. Gatavojoties pirmajam braucienam ar laivu, der nodrošināties arī ar pretinsektu līdzekli (odi un dunduri uz laivotājiem ir īpaši kāri), sauļošanās krēmu, kaut ko garšīgu, ko likt uz kārā zoba, un, protams, labu garastāvokli! Bērniem lieti noderēs kāda rotaļlieta, lai gan arī pa ceļam savāktu zaru var radoši izmantot, lai nodarbinātu mazuli.

• Un ko iesākt, ja tiešām gadās apgāzties? Evija iesaka: – Šādās situācijās laivotājam pēc iespējas ātrāk jācenšas nokļūt drošībā. Svarīgi ir nekrist panikā, ka laiva aizpeldējusi vai airis pazudis. Mācieties no Karlsona, kas dzīvo uz jumta: mieru, tikai mieru! Laiva var piesmelties ar ūdeni, taču tā turas virs ūdens un airi arī negrimst. Parasti kompānijās cits citam izpalīdz – kāds aizbrauc pakaļ laivai, kāds nokļūst līdz pazaudētajiem airiem.

• Kā laivā jāuzvedas? Kāpt un izkāpt drīkst tikai tad, ja laiva atrodas paralēli krastam (ar sānu pie krasta). Kad laiva ir ūdenī, nevajadzētu šūpoties un žvangāties, lai peldlīdzekli nepie­smeltu vai neapgāztu. Izvairīties no šķēršļiem gan ūdenī, gan virs ūdens līmeņa var, pieliecoties un airējot tā, lai laiva apbrauktu šķērsli. Komplektējot komandu, pieredzējušam laivotājam vajadzētu atrasties kopā ar mazāk pieredzējušo un smagākajam paredzēt vietu aizmugurē (ideālā variantā tur sēž pieredzējušais).

Svarīgi ir sagatavoties

Ilmārs Lociks uzskata, ka laivošanai jānotiek ar prieku, nevis tā jāizmanto kā izaicinājums pārvarēt ūdens fobiju: – Bērnu, kurš baidās kāpt laivā, labāk sākumā pieradināt izbraukt ar plostu, kur nav tik liels risks apgāzties un izmirkt. Ja ir bail un ģimene tomēr izšķiras par braukšanu ar laivām, Latgales laivu nomas uzņēmumā, piemēram, dažkārt dara tā: no divām kanoe laivām sasien katamarānu, tad bērniem ir vairāk vietas kustībām, ir lielāka stabilitāte un viņi jūtas drošāk.Evija Maļiņina piebilst: – Ja bail no laivas, to jau krastā var izpētīt, iesēsties, aptaustīt. Atrodoties ūdenī, pie jaunās situācijas parasti diezgan ātri pierod.

Reklāma
Reklāma

Apģērbam jāatbilst laikap­stākļiem, jābūt ērtam, lai var kustēties, noteikti jāņem līdzi lietusmētelis, cepure un sausa drēbju kārta. Pavasarī un rudenī der nodrošināties ar gumijas zābakiem. Kājās nevajag vilkt apavus, kas izmirks lietū vai kāpjot no laivas krastā. Laba izvēle ir gumijas čības vai tā sauktie krokši – tos vismaz nav žēl ne saslapināt, ne nosmērēt. Galvenais – pirms brauciena noskaidrot iespējamos laikapstākļus. Karstā laikā vienmēr var atvēsināties peldoties. Aukstā laikā noteikti jābūt līdzi vēl kaut kam, ko uzvilkt mugurā. Lai pasargātu sevi no lietus, visērtāk izmantojami ir lietusmēteļi – tad rokas ir brīvas un var airēt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.