Laipni lūgti spoku pilsētās! Saistošākie apskates maršruti Latvijā un pasaulē 0
Ar literāru terminu “spoku pilsēta” apzīmē reiz apdzīvotu, taču tagad pamestu pilsētu vai ciematu. Tajā var uziet daļēji saglabājušās ēkas, infrastruktūru un varbūt pat kādas paliekas no bijušās sadzīves, taču cilvēku nav. Bet tas nenozīmē, ka tūristi šīm vietām met līkumu. Arī spoku pilsētām netrūkst cienītāju.
Spoku pilsētu tematiku plaši izmanto literatūrā, kino un datorspēļu sižetos. Pirmās no tamlīdzīgām vietām atmiņā nāk Sailenthilla (Silent Hill) no attiecīga nosaukuma datorspēles un šausmu filmas ar latvisko nosaukumu “Klusais kalns”, tāpat arī Japānai piederošā Hasimas (Hashima) sala, kur Džeimsa Bonda sāgas sērijā “Skyfall” atradās aģenta 007 ļaunā pretinieka Raula Silvas štābs. Filmā Silva Bondam pastāsta, kā ar īpašu iebiedēšanas metodi panācis, lai cilvēki steigā atstātu salu. Reālajā dzīvē gan iemesli ir prozaiskāki – salas iedzīvotāji tika nodarbināti akmeņogļu raktuvēs. Kad ogles beidzās un neko citu prātīgu tur vairs nevarēja darīt, cilvēki steidza pamest savu dzīvesvietu, lai atrastu jaunu darbu, labi saprotot, ka pieprasījums pēc attiecīgās jomas speciālistiem var būt mazāks nekā piedāvājums, tāpēc – “kurš pirmais brauc, tas pirmais maļ”. Steiga bija tik liela, ka tika pamesta pat daļa iedzīves, ieskaitot ikonisko nepabeigto kafijas tasi uz virtuves galda vai pie apgaismes staba atslieto velosipēdu.
Tieši ekonomiskie iemesli bieži ir arī galvenie, kamdēļ rodas šādas spoku pilsētas. Lai gan mēdz būt arī citi. Piemēram, dabas katastrofas. Tā iepriekš minētās Sailenthillas prototips ir ASV Pensilvānijas štata pilsētiņa Sentralija (Centralia), kuru iedzīvotāji pameta tāpēc, ka sākās degšana tās tuvumā esošajās ogļu šahtās. Tas atstāja dažādas nevēlamas sekas, un iedzīvotāji, vietējās varas mudināti, izvēlējās mainīt dzīvesvietu. Itālijas pilsēta Krako (Craco) kļuva par spoku pilsētu, kad noskaidrojās, ka klints, zem kuras tā atrodas, sākusi sadalīties un var sagrūt pat nelielas zemestrīces dēļ. Oficiāli Krako gan joprojām dzīvo 773 cilvēki, un pilsēta ik pa laikam tiek izmantota kādas filmas vajadzībām. Slavenākās ir Mela Gibsona “Kristus ciešanas” un vēl viena Džeimsa Bonda sērija – “Mierinājuma kvants”. Arī tūristi turp dodas, lai gan īsti oficiāli tas, šķiet, nav.