Lai vai kā, labs miegs man allaž ir šķitis liela vērtība, tāpēc šovasar, ceļojot pa Igauniju, es pat pieteicos uz īsu sarunu ar dakteri Mai Pindmā, kas ir studējusi medicīnu Tērbatas universitātē, papildinājusies Maskavā, Helsinkos un Londonā, kopš 2001. gada nodarbojas ar miega traucējumu iemeslu noteikšanu un ārstēšanu, ir nodibinājusi Miega klīniku Tallinā ar tās filiāli Kubijā. Pieteicos ne kā paciente (žurnālista profesijas privilēģija), bet kā problēmā ieinteresēta persona, jo manu draugu un paziņu lokā ir gana daudz tādu, kas sirgst ar bezmiegu. 11
Sarunas sākumā daktere smaidot citēja Bilu Klintonu: “Lielākās kļūdas mūžā esmu pieļāvis, būdams neizgulējies.” Un piebilda, ka Amerikā esot nācis modē teiciens “Miegs ir jaunais sekss”, jo, izrādās, miljoniem cilvēku cieš no tā, ka nespēj pienācīgi izgulēties. Vairākums cilvēku miegam atvēl mazāk par ārstu ieteiktajām astoņām stundām. Turklāt stress, ko izraisa saspiestie darbu izpildes termiņi, un neizgulēšanās esot galvenie iemesli, kas bojājot omu un dzīves prieku. Britu zinātnieki pat esot atklājuši, ka viena lieka miegā pavadīta stunda sniegtu vairāk laimes nekā algas pielikums. Protams, cilvēki iemācās kaut kā sadzīvot ar miegainību, taču tas nelabvēlīgi ietekmē atmiņu, uzņēmību pret slimībām, palēnina vielmaiņu un, ak vai, veicina aptaukošanos.
Kādēļ tā? Sarunas gaitā es beidzot sapratu, ka visiem manas vecmāmiņas apgalvojumiem ir arī zinātnisks pamatojums – gan tam, ka bērns miegā aug un veseļojas, gan tam, ka gulēt ir jāiet no vakara. Melatonīna sekrēcija naktī ir 30 reizes lielāka nekā dienā, turklāt maksimumu tā sasniedz ap diviem naktī. Šis brīnumainais hormons ne vien regulē miega fāzes, bet ir arī spēcīgs antioksidants, proti, brīvo radikāļu absorbētājs jeb jaunības eliksīrs. Vai tas nav pietiekami nopietns arguments, lai ikdienā liktos gultā ja ne deviņos, tad vismaz desmitos vienpadsmitos?
Savulaik man šķita neērti pamest ciemiņus pūces, tāpēc es, cīnoties ar žāvām un sirdsapziņas pārmetumiem, turpināju sevi mocīt. Bet tad reiz, viesojoties pie labiem draugiem Stokholmā, pēkšņi atklāju, ka var arī citādi. Namamāte, psihoterapeite un cīrulis, pēc vakariņām smaidot atvainojās, ka viņai rīt agri jāceļas, un klusiņām nozuda.
Pabeidzot miega tematu, piebildīšu, ka vecmāmiņas receptei esmu atradusi vēl kādu darbīgu papildinājumu: miegs nudien ir labākā kosmētika, taču tikpat svarīga ir arī dzidra oma un labas domas.