Dona Huana mācība 0
Dziļākajā būtībā Kastaņedas mācība pat nav nekāda mācība vai skola. Rakstnieks visu it kā esot pierakstījis no kāda “dona Huana”, maga, mutiski vēstītā. Viņi esot iepazinušies 1960. gadā, un tad Kastaņeda uzzinājis, ka mēs redzam ne jau pašu pasauli, bet gan tikai tās modeli, ko radījusi mūsu iztēle. Pasaules ainas veidošanā līdzdarbojas kāds “savākšanas punkts”, konkrēta cilvēka enerģētiskā ķermeņa vieta, caur kuru iet ārējās pasaules kanāli.
Tā kā šā punkta atrašanās vietu ir iespējams mainīt, pastāv trīs uzmanības veidi. Lai sasniegtu augstāko, cilvēkam nepieciešams sasniegt pilnību, proti, atteikties no ticības par savu nemirstību, sava svarīguma un sevis žēlošanas sajūtām. Tas ir īstens kareivja ceļš, kas prasa absolūtu atteikšanos, līdz pat savas personīgās vēstures izdzēšanai. Kastaņedas piekritēji piekopj rituālus, kurus dēvē par tensegrītiem, maģiskajām pasāžām, kas, viņuprāt, ļaujot ietekmēt realitāti. Ilgu laiku tas viss glabājās stingrā slepenībā un bija pieejams tikai tiem, kuri izturēja pārbaudījumus un nostājās uz īstenā šamaņa ceļa.
Jāpiebilst, Karloss Kastaņeda kļuvis par vienu no noslēpumainākajām 20. gadsimta personībām. Viņš allaž izvairījās no parādīšanās sabiedrībā, nerunāja ar plašsaziņas līdzekļiem, neļāva sevi ne fotografēt, ne filmēt, un viņa biogrāfija kļuva par visa veida mistifikāciju objektu. Viņa “mācībai” ir ļoti daudz visu veidu atdarinātāju un līdz ar to arī pietiekami daudz kritiķu.